Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért hagyják el az emberek a...

Miért hagyják el az emberek a ban, ben szavak végéről a n betűt? A ba, be mást jelent. Ez nem zavar senkit?

Figyelt kérdés
2011. márc. 30. 09:30
1 2 3 4
 1/38 anonim ***** válasza:
59%
Azért mert írni nem tudó suttyó parasztok. Engem zavar.
2011. márc. 30. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/38 anonim válasza:
70%
Hová?ba,be.Hol?ban,ben.(hol?lakásban,hova?lakásba)Ès a ban,ben toldalékot ritkán használjuk,ezért hagyják el a szó végéröl.Mindig tedd föl a kérdést magadnak és lassan rájössz.Èn ha levelet írok,ezzel a modszerrel írom és igy is a helyes.
2011. márc. 30. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/38 anonim ***** válasza:
26%

Mert így praktikusabb. Egyébként egy csomó nyelvben nincs is ilyen megkülönböztetés, nézd meg, az angol azt mondja, hogy in.

I read it in the newspaper.

Throw it in the air.

Mégis megérted.

Ha rajtam múlna, akkor úgy változtatnám a dolgot, hogy ha magánhangzóval kezdődő szó van utána, akkor legyen -ban, ha mássalhangzóval, akkor ba.


Ja. Ehhez az egészhez először is nem árt elfogadni, hogy a nyelv folyamatosan változik. Tehát nem lenne tragédia egy ilyen változás, sokkal inkább természetes.

2011. márc. 30. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/38 anonim válasza:
Akkor nézd meg a német nyelvet.Miért kell megtanulni minden szót névelövel?Ez neked praktikus?
2011. márc. 30. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/38 anonim ***** válasza:
65%

"Azért mert írni nem tudó suttyó parasztok. Engem zavar."


Akkor olvass utána szociolingvisztika tárgyú szakirodalmakban, mert ez ma már egyáltalán nem számít hibának. Az más kérdés, hogy a művelt irodalmi nyelvben bizony hiba! De a köznapi, beszélt nyelvben nem!

2011. márc. 30. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/38 anonim ***** válasza:
83%

Igen, szociolingvisztika, jó is az. Beszédben nem is baj, de leírva gáz.

De én már találkoztam ennél jóval idegesítőbb dologgal is. hiperkorrekciónak hívják. Bizonyos emberek tudják, hogy valami van ezzel a -ba, -be, -ban, -ben cuccal, valahogy el szokták sokan rontani, sokan meg rájuk szólnak, mi is a helyzet... És egyszerűen annyira félnek, hogy minden -ba, -be végére "n"-t raknak szóban. Őrjítően idegesítő. Olyat is hallottam, hogy valaki felolvasásközben korrigálja így a szöveget.


Úgyhogy tessék vigyázni mások gyakori kijavítgatásával, mert milliószor idegesítőbb dolgok születhetnek belőle, amik akár félreértések forrásaivá is válhatnak.


Üdv: egy nyelvész.

2011. márc. 30. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/38 anonim ***** válasza:
60%
Hiba vagy sem, akkor is parasztosan hangzik mikor valaki azt mondja, "Voltam a boltba." .. Innen már csak egy lépés a "Vótam bótba".
2011. márc. 30. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/38 anonim ***** válasza:
100%
Beszédben is, írásban is baj, és nagyon zavaró. (Szociolingvisztika ide, szociolingvisztika oda...) Az meg, hogy vannak ennél idegesítőbb nyelvi "megoldások" is, azzal nem enyhíteném a hiba súlyát.
2011. márc. 30. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/38 anonim ***** válasza:

"Akkor nézd meg a német nyelvet.Miért kell megtanulni minden szót névelövel?Ez neked praktikus?"

Nem. És a fejemet tenném rá, hogy van egy csomó német, aki utálja ezt a megoldást és a ritkábban használt szavaknál, mondjuk itt előkerült a neuro- vagy szociolingvisztika, ugyanúgy eltéveszti a névelőt, ahogy a magyar a babebanbent.

2011. márc. 30. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/38 anonim ***** válasza:
100%
Írta valaki, hogy fogadjuk el, változik a nyelv. De figyelj már, nem mindegy, hogy milyen irányba. Azaz "szegényedik" vagy "gazdagodik". A ba és a ban mást jelent, ha eltűnne a ban, kevésbé lenne precíz a nyelv. Na meg a "voótam a boótba"-t is megértjük, mégse lennél elragadtatva ha mondjuk egy csinos középkorú úri hölgy így szólalna meg...:D
2011. márc. 30. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!