Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért hagyják el az emberek a...

Miért hagyják el az emberek a ban, ben szavak végéről a n betűt? A ba, be mást jelent. Ez nem zavar senkit?

Figyelt kérdés
2011. márc. 30. 09:30
1 2 3 4
 11/38 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

A nyelvújítással semmi bajom, de a helytelen beszéddel, írással annál inkább.

Olyan nincs, hogy bent vagyok a házba.

Olyan van, hogy bent vagyok a házban.

Ugyan olyan helytelen, mintha azt mondanám, hogy bemegyek a házban.

Ez is értelmetlen így.

2011. márc. 30. 12:33
 12/38 anonim válasza:
Menni fog!
2011. márc. 30. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/38 anonim ***** válasza:
64%

Szóban nem zavar, én is használom így néha. Írásban már más a helyzet, ott engem is idegesít, ha nincs kitéve a teljes rag. Rontja az írásképet, és nehezíti az értelmezést.

Egyébként nem kell félni, ha le is kopik az -n, akkor is elég sokára, mert az irányhármasság fontos és szerves része a magyar nyelvnek.


egy nyelvész

2011. márc. 30. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/38 anonim ***** válasza:
76%

20:55-ösnek.

Fejlődésképtelen konzervatív, esetleg cinikus volnék, ha halkan megjegyzem, hogy az első mondatod miatt én elhagytam volna a "titulust" a hozzászólásod végéről?

2011. márc. 30. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/38 anonim ***** válasza:
100%

Elég értelmetlen lenne ha a -ba,-be és a -ban,-ben nem lenne külön alakú, miközben a -ból,-ből megmaradna. Tényleg csak bonyolítaná az értelmezést, miközben lényegileg semmivel nem lenne egyszerűbb a nyelvtan, az nem igaz hogy praktikusabb lenne.

Az értelmes ember különbséget tud tenni, aki meg nem az inkább ne akarja megváltoztatni.


„Egyébként egy csomó nyelvben nincs is ilyen megkülönböztetés, nézd meg, az angol azt mondja, hogy in.”


Azt is mondja hogy into, ha már az angol itt a minta.

2011. márc. 30. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/38 anonim ***** válasza:

Én írtam, hogy változik. De nem a mi generációnkban fogod ezt látni. Az, hogy "szegényedik" vagy "gazdagodik", nem egyértelműen negatív és pozitív dolog. Különben is rengeteget szegényedett, vesztett például teljes igeidőket. Mégis jó nyelv :)

Különben is, amikor meg arról van szó, hogy gazdagodik, pl. idegen nyelvből honosított szavakkal, akkor meg az a bajotok. Pedig annak ezek szerint pozitívnak kéne lenni, nem?

2011. márc. 30. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/38 anonim ***** válasza:
54%

"20:55-ösnek.

Fejlődésképtelen konzervatív, esetleg cinikus volnék, ha halkan megjegyzem, hogy az első mondatod miatt én elhagytam volna a "titulust" a hozzászólásod végéről?"


Igen.

Nem érzem úgy, hogy emiatt szégyenkeznem kellene. Az élőbeszéd nem egyenlő az irodalmi stílussal, sok szabálytalanság megengedett benne. Nem szeretem az olyan erőszakos nyelvészeket, akik egy -n betű miatt már lenézik a másik embert, és messzemenő következtetéseket vonnak le az illető intelligenciájával, szakmai tudásával kapcsolatban.

2011. márc. 30. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/38 anonim ***** válasza:
100%
Lelked rajta! Bár nem gondolom, hogy a -ba,-be,-ban,-ben használata a beszélt nyelvben, irodalmi stílus kategória lenne...
2011. márc. 30. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/38 anonim ***** válasza:

22:07

Az egy más téma, amikor külföldről veszünk át szót. Gazdagítja, de azt se mindegy hogyan.:D

Itt is írták, hogy szociolingvicista vagy mit. Pocsömért nem lehet leírni, hogy társadalomnyelvész. A nyelvújításnak is az volt a célja, hogy hiába elérhető az infó, ha nem tudja az átlag ember megérteni. Akkoriban nem volt valamikre magyar szó, de már van...szal itt a nem mindegy sztem.

2011. márc. 31. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/38 anonim ***** válasza:
Miért vannak olyan emberek, akik állítanak valamit, utána rögtön megkérdezik, miért van az? Szerencsére te nem olyan vagy. Csak más emberek olyanok. Azok.
2011. ápr. 3. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!