Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Csak szerintem furcsa (és...

Csak szerintem furcsa (és valahol tiszteletlen) vállaltan ateista embernek egyházi temetést szervezni, úgy, hogy ő ezt szinte 100%, hogy ellenezné?

Figyelt kérdés
Egy ismerősöm, aki nagy ateista volt nemrég hirtelen elhunyt. Biztos nem tért meg a halála előtt, mert előtte nem sokkal is ateista tartalmakat posztolt, tudományos területen tanult, az egyházat semmi jóra se tartotta, stb. Számomra megdöbbentő volt, hogy a családja mégis egyházi szertartást igényelt, és nem, ne értse félre senki, nem a beleszólás miatt (nem is tudok és nem is akarok), csak elgondolkodtam rajta, hogy szerintem ez elég tiszteletlen az elhunyttal szemben. Én nagyon nem szeretném, ha a családom ennyire nem venné komolyan halálom után a személyiségemet és az akaratomat.

2020. márc. 5. 22:05
1 2 3 4 5 6 7
 21/64 anonim ***** válasza:
52%

A temetés „az élőkről szól“ abban az értelemben, hogy a temetés szertartása a hátramaradottakat segíti a gyász feldolgozásában. (Nyilván az „elhunytról szól“ a gyászbeszéd abban az értelemben, hogy ő a téma.) A temetés tehát akkor jó, ha a jelenlévőkhöz szól, az általuk legjobban befogadható módon.


Ilyenformán nem tartom hibának az egyházi temetést egy nem keresztény ember számára sem (az ateista vallásúak ráadásul szentül meg vannak győződve, hogy a temetésük napján ők már semmilyen formában nem léteznek, tehát nem is szenvedhetnek kárt a hamvaikra szórt szenteltvíztől).


Ugyanakkor, ha az elhunyt egyértelmű végakarata volt a temetés ilyen vagy olyan formája, akkor azt a hátramaradottaknak illik tiszteletben tartanuk, és aszerint cselekedniük. Ezt még egy szögesen ellenkező világnézetű rokonság is nyugodtan tolerálhatja.

2020. márc. 6. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/64 A kérdező kommentje:

Igazából mivel kifejezetten hirtelen ment el és brutálisan fiatalon, így nem hiszem, hogy konkrétan bárki látta volna jönni az eseményeket, bár hallottam olyat is, hogy előtte azért már betegeskedett valamennyit.


19-es! Már hogy ne lenne az is megbánás? Ha rájövünk, hogy tévedünk, utána nem a megbánás következik? NEM, nem erőltethetitek rá SENKIRE a vallást, pláne egy halottra, aki ha nem kapta meg a hitet ajándékul, akkor miféle tévedésre jöhetett volna rá a halála után? Ő ilyen volt, így kellett elfogadni az ateizmusával együtt, nem kéretlenül és erőszakosan térítgetni! Egyébként hogy lehet megbántani bárkit is azzal, hogy másban hisz, mint te? Hidd el, marhára nincs annak semmi értelme, ha kéretlenül rátuszkolod a hitet egy már védekezni képtelen emberre...

2020. márc. 6. 11:57
 23/64 anonim ***** válasza:
67%

"az ateista vallásúak"

Ateista vallás nem létezik.

2020. márc. 6. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/64 A kérdező kommentje:
19-esnek még annyit, hogy nem, nem azt gondolom a világról, amit ő gondolt, nem vagyok ateista, tévedsz. Ugyanakkor elhatárolódom a törtető, agresszív, mások életébe kényszeresen belebeszélő keresztényektől.
2020. márc. 6. 14:03
 25/64 anonim ***** válasza:
24%
#24 szerinted a halottnak az életébe belebeszéltek?
2020. márc. 6. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/64 A kérdező kommentje:
Ezt arra írtam, hogy a 19-es szerint tök okés a vallási meggyőződése alapján a másik ember meggyőződése ellen cselekedni még akkor is, ha családtag az illető. Nyilván nem a halottra értettem, annak az életébe lehetetlen belebeszélni - de senkinek nincs joga vallásra hivatkozva a másik akaratával szemben cselekedni!
2020. márc. 6. 14:30
 27/64 A kérdező kommentje:
* lehetetlen már
2020. márc. 6. 14:34
 28/64 anonim ***** válasza:
87%

Az elhunytat elsősorban a végakaratának megfelelően kell eltemetni, ha az nem ró aránytalan terhet a temettetőre. Végakarat hiányában a temettető maga dönt a temetésről.


Mi az, hogy „senkinek nincs joga (...) a másik akaratával szemben cselekedni“? Vagyis mindenkinek valaki más mondja meg, hogy mit csináljon?

2020. márc. 6. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/64 anonim ***** válasza:
50%

17-es: "Ha viszont nem volt igaza (és nem volt igaza!)"


EZT HONNAN TUDOD???? Vagy a másvilágról írogatsz????


Amíg NEM HALTÁL MEG, addig nem tudhatod, hogy egyáltalán van-e bármi is a halál után.

2020. márc. 6. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/64 A kérdező kommentje:
Nem tudom, miért kell direkt kiforgatni azt, amit egyértelműen kifejtettem a 19-esnek. Ő úgy érzi, neki joga van a vallási meggyőződésére hivatkozva akár a saját családja ellenében cselekedni, mert szerinte az úgy helyes. Erre írtam, hogy ez nagyon nincs így, legyen vallásos, de a meggyőződését és az ebből adódó döntéseit ne erőltesse másra. Ha akarod érted, ha nem, akkor menthetetlen vagy.
2020. márc. 6. 15:04
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!