Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Csak szerintem furcsa (és...

Csak szerintem furcsa (és valahol tiszteletlen) vállaltan ateista embernek egyházi temetést szervezni, úgy, hogy ő ezt szinte 100%, hogy ellenezné?

Figyelt kérdés
Egy ismerősöm, aki nagy ateista volt nemrég hirtelen elhunyt. Biztos nem tért meg a halála előtt, mert előtte nem sokkal is ateista tartalmakat posztolt, tudományos területen tanult, az egyházat semmi jóra se tartotta, stb. Számomra megdöbbentő volt, hogy a családja mégis egyházi szertartást igényelt, és nem, ne értse félre senki, nem a beleszólás miatt (nem is tudok és nem is akarok), csak elgondolkodtam rajta, hogy szerintem ez elég tiszteletlen az elhunyttal szemben. Én nagyon nem szeretném, ha a családom ennyire nem venné komolyan halálom után a személyiségemet és az akaratomat.

2020. márc. 5. 22:05
1 2 3 4 5 6 7
 31/64 anonim ***** válasza:
64%

#30 ha az elhunyt még életében meghatározza, hogy ki beszéljen a temetésén, és az ott jelen lévő élő személyek kinek a milyen világnézetű beszédjét hallgassák végig, akkor ki erőltette kire a meggyőződését?


Azt kellene megérteni, hogy az emberre a halála után nem lehet ráerőltetni semmit, mert már nincs, nem érzékel semmit és nem cselekszik semmit.


Ennek ellenére természetesen illik és bizonyos mértékben jogilag is kötelező az elhunyt végakaratának megfelelő temetést szervezni.

2020. márc. 6. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/64 A kérdező kommentje:
Szerintem félreérted. 19-es tipikus álkeresztényi felvetéseire reagáltam (olvasd el újra a kommentjét), és most nem kifejezetten arra, hogy egy halottra ráerőltetnek valamit. Szerinte teljesen okés valakinek a kérésével saját magára nézve (!) ellentétesen cselekednie, mert ő a nagy vallásában úgy akarja.
2020. márc. 6. 16:42
 33/64 anonim ***** válasza:
6%

#32 a lényeg, hogy saját magára vonatkozó kérés-e az, hogy valaki egyházmentes temetést szeretne "magának".


Szerintem ez nem saját magára vonatkozó kérés, hiszen amikor ezt be lehet teljesíteni, akkor az a személy, aki ezt kérte, már nem létezik.


Aki még életében rendelkezik a temetésének világnézetéről, az igazából azt szeretné, hogy az ő világnézete egy kicsit még a halála után is legyen jelen, és legyen hatással a gyászolókra (ha úgy tetszik, legyen a gyászolókra "erőltetve"). Nincs ezzel semmi gond, ezt a kérést teljesíteni kell. De az továbbra is igaz, hogy ennek a kérésnek a teljesítése vagy nem-teljesítése az elhunytra már semmilyen hatással nincs (az ateista vallás szerint legalábbis).

2020. márc. 6. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/64 anonim ***** válasza:
67%

Aki leírja ezt a kifejezést, hogy "ateista vallás", az tökéletesen hiteltelen ember.

Ateista világszemlélet itt a helyes kifejezés.

2020. márc. 6. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/64 anonim ***** válasza:
42%

"mert ő a nagy vallásában úgy akarja"

Nem azt írta. Hanem azt, hogy azért, mert ő Istent helyezi az első helyre, nem pedig embereket (függetlenül attól, hogy élnek-e még vagy már meghaltak, és függetlenül attól, hogy vallásosak-e vagy ateisták).

2020. márc. 7. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/64 A kérdező kommentje:
De, pontosan ezt írta, ez ugyanazt jelenti - neki van egy meggyőződése, és ő úgy cselekszik, mert szerinte Isten is úgy akarja. Kár mentegetni! Isten mentsen és őrizzen az ilyen családtagtól! Becsülök minden vallás és vallásost, aki nem térítget, nem erőszakolja rá a másikra (annak a halála után se) a meggyőződését, az ilyen azonban menjen a francba! Nem neki kell választania, eleve miért érzi így? Az elhunyt döntött, ő így élt, így érzett, a lőtéri kutyának sincs ebbe beleszólása!
2020. márc. 7. 13:06
 37/64 anonim ***** válasza:
16%
Hogy lehet valakire a halála után bármit ráerőszakolni? Egy temetésen az egyetlen személy, aki biztosan nincs jelen: az elhunyt. A személye a halálával megszűnt; csupán a testének élettelen anyaga van jelen. A keresztény vallásúakat abszulút megértem, ha ennek az ellenkezőjét hiszik, az ateista vallásúakat viszont nem.
2020. márc. 7. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/64 A kérdező kommentje:
Tényleg ennyire gyenge képességű vagy, vagy ezt komolyan kérdezed? 1. Olyan, hogy ateista VALLÁS, nincs. 2. Nem vagyok ateista. 3. Úgy, hogy ha tudom valakiről, hogy ateista volt, akkor eleve nem fogok egyházi szertartást szervezni neki, mert hiába nincs már tudatában, a személyiségét akkor is tisztelni fogom! Hiába nincs tudatában annak, ami történik, ez erkölcsi kérdés!
2020. márc. 7. 19:18
 39/64 anonim válasza:
50%
Kérdező. Feltetted a kérdést. Elvileg csak meg akartad tudni, hogy más mit gondol. Mindenki leírhatta a véleményét, te is megtetted. Most meg napok óta erölteted a saját nézeteid. Nem vagyunk egyformák, nem fogjuk ugyan úgy látni a dolgokat, ne személyeskedj. Az elhunytnak pedig már... nézetei szerint teljesen mindegy, illetve hogy ismeretlenek mit gondolnak a temetéséről az aztán főleg nem igazán releváns. Ha valakivel veszekedni akarsz, és a szívükhöz szólni a saját elhunytukkal kapcsolatban, akkor menj oda a rokonokhoz és vágd az ő fejükhöz.
2020. márc. 7. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/64 anonim ***** válasza:
25%

"neki van egy meggyőződése, és ő úgy cselekszik, mert szerinte Isten is úgy akarja"

De mi ezzel a baj? Pont erről szól a vallásosság: úgy él, ahogy hiszi, hogy élnie kell.


"Becsülök minden vallás és vallásost, aki ... nem erőszakolja rá a másikra (annak a halála után se) a meggyőződését, az ilyen azonban menjen a francba!"

Tehát csak az olyan vallásos embereket becsülöd, akik úgy élnek, ahogy te szeretnéd, csak addig becsülöd a vallásokat, amíg neked észre se kell venned, hogy egyáltalán léteznek... Akkor mégsem becsülöd őket annyira...

Azzal, hogy ő úgy temeti el a halottait, ahogy ő jónak látja, még nem erőszakolja rá senki másra a meggyőződését, hiszen senkit sem kényszerít, hogy majd ők is ugyanúgy temessék el a halottaikat, ahogy ő csinálta: mindenki más úgy intézi majd, ahogy akarja. A halott pedig nyíltan kifejezte az egész életével, hogy ő a halála után már nem lesz. Te miért nem tartod ezt tiszteletben? Ő már elmúlt. Nincs. Akkor hogy lehetne bármit ráerőszakolni? A semmire? A senkire? Ha ő nincs, akkor csakis a még élők ügye az, hogy milyen temetést szerveznek neki. Aki a rokonai közül vállalja az egésznek az intézését, annak a lelkiismeretére kell bízni, hogy milyen temetést szervez.


"Nem neki kell választania, eleve miért érzi így?"

De igen, neki kell választania, hogy hogyan éli tovább az életét, mert ő élve maradt. És az életének része, hogy meg kell szerveznie a temetést, így tehát az ő kezében a döntés, hogy milyen temetést szervez.


"Az elhunyt ... így élt, így érzett, a lőtéri kutyának sincs ebbe beleszólása!"

Nem is arról beszélünk, hogy az életébe ki hogyan akart beleszólni. (Egyébként nagyon sokan nagyon sokféleképpen beleszóltak abba is.)

2020. márc. 7. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!