Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Csak szerintem furcsa (és...

Csak szerintem furcsa (és valahol tiszteletlen) vállaltan ateista embernek egyházi temetést szervezni, úgy, hogy ő ezt szinte 100%, hogy ellenezné?

Figyelt kérdés
Egy ismerősöm, aki nagy ateista volt nemrég hirtelen elhunyt. Biztos nem tért meg a halála előtt, mert előtte nem sokkal is ateista tartalmakat posztolt, tudományos területen tanult, az egyházat semmi jóra se tartotta, stb. Számomra megdöbbentő volt, hogy a családja mégis egyházi szertartást igényelt, és nem, ne értse félre senki, nem a beleszólás miatt (nem is tudok és nem is akarok), csak elgondolkodtam rajta, hogy szerintem ez elég tiszteletlen az elhunyttal szemben. Én nagyon nem szeretném, ha a családom ennyire nem venné komolyan halálom után a személyiségemet és az akaratomat.

2020. márc. 5. 22:05
1 2 3 4 5 6 7
 51/64 anonim ***** válasza:
62%

"Ha csak ketten lennétek a világon, te, meg egy ateista, és az ateista meghalna, neked kéne eltemetned, tényleg képes lennél úgy eltemetni, hogy vallásos létedre se előtte, se közben, se utána soha egy fél imát se mondanál érte csak azért, mert ő ateista volt? Hogy férne ez bele a vallásos lelkiismeretedbe?


"41-es imát magamban igen, de semmilyen egyházi szertartást nem igényelnék neki"


Nyilván nem, hiszen nem lenne egyház: egymagad lennél az egész világon! Ilyen körülmények között csak azzal fejezhetnéd ki azt a fajta tiszteletet az elhunyt iránt, amiről beszélsz, hogy semmiféleképpen sem tennéd vallásos aktussá a temetését, és az emlékét is úgy őriznéd, ahogy egy ateista tenné: imamentesen, hiszen az egy ateista szerint értelmetlen hülyeség. Mégis imádkoznál érte, azt mondod...

2020. márc. 7. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/64 A kérdező kommentje:
Akkor, ha azt nem tiltja meg, igen.
2020. márc. 7. 20:08
 53/64 anonim ***** válasza:
20%

És ha valaki azt tiltaná meg, hogy a következő ötven évben dolgozni menj, akkor éhen halnál?... Vagy ha "csak" azt, hogy vallásos módon élj, akkor megszűnnél vallásos lenni, és az ő kedvéért ateistán élnéd tovább az életedet, nehogy megsértsd az ő emlékét?

Nem az a legfontosabb szempont (főleg nem egy vallásos embernek), hogy egy másik ember mit mond, mit szeretne, vagy épp mit tilt meg. És ezt az ateisták is tudják, főleg, ha egyházi iskolába jártak, mint ő. Ennek tudatában mondják, amit mondanak - meg annak tudatában (ami a vallásos emberek szerint tévedés), hogy ők akkor már, a temetésük időpontjában, napokkal vagy hetekkel a haláluk után úgysem lesznek.

2020. márc. 7. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/64 anonim ***** válasza:
100%

"Nem az a legfontosabb szempont (főleg nem egy vallásos embernek), hogy egy másik ember mit mond, mit szeretne, vagy épp mit tilt meg."

Na, 𝐄𝐙𝐓 ki lehetne írni mottónak például a templomra!

2020. márc. 7. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/64 A kérdező kommentje:

Utolsó, sajnos igazad van, pont ezért határolódom el nagyon sok vallásos embertől én is. Tojnak ők a szabad akaratra magasról...


Utolsó előtti nem, nem szűnnék meg hívőnek lenni, mert ez az életem, amibe nincs másnak semmi beleszólási joga (családtagnak sem), ahogy nekem sincs jogom beleszólni az ateistáéba. Ennyi. Szóba se jöhetne ateista hozzátartozónak egyházi szertartást kérni! Aki nem hisz, hát nem hisz, ő élete, ő joga, nekem leszakadna az arcomról a bőr, ha sunyin a halála után pappal / lelkésszel temettetném el azt, akinek herótja volt ettől az egésztől! És nem, nem szolgálod azzal Istent, ha te már csak azért is az egyházzal temettetnéd el. Hívőként hogy nem tudod értékelni és tisztelni a szabad akaratot?

2020. márc. 7. 21:10
 56/64 anonim ***** válasza:
16%

„egyházi szertartást erőltet rá egy már védekezésre képtelen személyre“ - a halott az nem egy védekezésre képtelen személy, hanem NEM személy. A személye a halálával megszűnt. A temetésen jelen lévő gyászolók, azok személyek.


„nem divat a halott akaratával szemben cselekedni“ - egy halottnak nincs akarata.


„ha nem tud róla, nem fáj neki“ - nem azért nem fáj a halottnak a világnézetével ellenkező temetés, mert nem tud róla, hanem mert NINCS. Nem érez, nem cselekszik, és világnézete sincs már, mert nincs meg az alany, akiről ezeket el lehetne mondani.


Az ateista vallásúak szerint legalább is.

2020. márc. 8. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/64 anonim ***** válasza:
61%

Nem kell többször leírnod, hogy "ateista vallás" - e nélkül is tudjuk, hogy hiteltelen vagy.

Főleg, hogy már leírtuk: az ember emlékét tiszteljük. A hívőét is, és az ateistáét is. Legalábbis az erkölcsös emberek tisztelik.


Ha neked lenne igazad, az alvó embert is nyugodtan le lehetne köpni, meg lehetne rugdosni, rá lehetne lépni sáros lábbal, vagy be lehetne festeni pl. olajfestékkel - feltéve, hogy nem ébresztjük fel vele és leszedjük róla, mielőtt felébred.

2020. márc. 8. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/64 anonim ***** válasza:
24%
A meghalt ember emléke az ateista vallás szerint nem más, mint a hátramaradottak fejében létező gondolat. Ha a hátramaradottak (majdnem) mindegyike keresztény temetést tart jónak és méltónak, még akkor is, ha az elhunyt életében ateista vallású volt, akkor az elhunyt emlékét, azaz a hátramaradottak gondolatait a keresztény temetés szolgálja leginkább.
2020. márc. 9. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/64 A kérdező kommentje:
Te tényleg nagyon gyenge képességű lehetsz ezzel az ateista vallásozással. Oké, hogy egyszer leírod, tévedsz, mert nem gondolsz bele, de kezdesz azokra hajazni, akik direkt büszkélkednek a pocsék helyesírásukkal, csak esetedben ez inkább a brutális tudatlanság kérdésköre. Mindegy, szerencsére aki akarta az megértette, voltak itt szép számmal értékes kommentek. 1-2 ember volt csak, akik kötötték az ebet a karóhoz, ebből az egyik egy, a szabad akaratot sem tisztelő vallásos, a másik pedig egy ateista vallásozó nem túl művelt ember.
2020. márc. 9. 12:27
 60/64 anonim ***** válasza:
11%

Érdekes, hogy éppen a (vélhetően) ateista vallású emberek hoznak fel olyan érveket, amik mögött valamiféle transzcendens gondolat áll. Ugyanis feltételezik az elhunyt valamilyen jelenlétét, illetve a temetés szertartásának hatását az elhunytra.


S hogy miért gondolom mégis, hogy ateista vallásúak? Mert láthatóan még a szóhasználattól is elborul az agyuk, vagyis alapvetően vallásgyűlölő reflexekkel bírnak. Persze csak a sajátjuktól eltérő vallást gyűlölik. Ez egyébként gyakran elmondható a többi vallás híveiről is. Ebben is hasonlóak az ateisták hozzájuk.

2020. márc. 9. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!