Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Aikido edzéseken van sparring?

Aikido edzéseken van sparring?

Figyelt kérdés
(szabad harc, bunyó)

2013. dec. 23. 00:48
1 2 3
 21/24 aikiboxer ***** válasza:

#17: az aikidóban az a szép, hogy mindenki úgy képzeli el és csinálja, ahogy akarja. Nekem pl. ez tetszik: :)

[link]

2013. dec. 24. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 aikiboxer ***** válasza:
#19: tényleg nagyon jó az írás -- és lehetne egy olyat is írni, hogy "a sparring hasznossága az aikidóban"; "a testharc hasznossága az aikidóban"; "a grappling hasznossága az aikidóban"; "a randori hasznossága az aikidóban" stb. stb. és akkor el is érkeztünk a Kérdező kérdéséhez: igen, az aikido _kiegészítő jellegű_ harcművészet, eredetileg sem volt önálló, hanem a vívás kiegészítője azokra az esetekre, amikor az ellenfél lefogta a kezedet vagy olyan gyorsan támadt, hogy nem volt idő előhúzni a kardodat. Most pedig, mivel karddal csak Borsod és Szabolcs-Szatmár megyében szokás hadonászni, pusztakezes harcművészetek kiegészítőjeként lehetne használni, csak ehhez először is meg kellene tanulni puszta kézzel küzdeni, mivel az aikido ezt nem tanítja meg. És a földharc SEM az aikido rendszer része, teljesen ellenkezik amúgy az aikido filozófiájával, hogy földre kerülj. Volt erről egy szuper videó, majd megkeresem -- amely elmagyarázza, hogy az aikido mozgáskultúrája sokszereplős harctérre való, nem egy-az-egy-ellen küzdelemre, pláne nem a földön hemperegve. Ez utóbbi a koshen judo stílusa.
2013. dec. 24. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/24 dftgsgvghgev ***** válasza:

Ugy latszik, 19 mestere nyitott elme. Kiraly, mert akkor a tanitvanyai is azok lesznek. Ha a mester azt mondja, van helye az ujitasnak, akkor barmi integralhato. Ha a mester erre nem nyitott, akkor nincs ujitas. Van, ahol mar az ujitas volna, ha az emberek nem utnenek melle a kihon wazaban. Amikor erre azt a magyarazatot kapjuk, hogy az aikido filozofiaja miatt csinaljak inkorrektul az edzest, az racionalizacio. Rafogjuk a filozofiara, hogy miert nem csinaljuk ezt meg azt. Erdekes, 19 irasabol az jon le, hogy a foldharc megfer a tradicinolais iranyzattal is. Hogy mikent, azt 19 leirta. A randori is megfer a tradicionalis irannyal, mert az a valos helyzet egyik legelethubb szimulacioja. Legalabbis, ami a kaotikus jelleget illeti. Egeszen addig, amig a sajat es a masik fejlodese a hangsulyos edzesen, es nem a harc, meg a gyozelem, a filozofia engedi uj elemek bevetelet. A filozofia a versenyt ellenzi, de arra nem lattam irasos utalast, hogy a technikai tudas fejlesztese celjabol miert lenne kizarva a randori. A verseny es a fejleszto jellegu randori kozt az a kulonbseg, ami az ember fejeben kialakult rola. Ha azert teszek be sparringet, mert szeretnem eletszeruen gyakorolni amit megtanultam, mikozben vigyazok a masikra, az nem ellenkezik a filozofiaval. Ha azert teszek be, mert verekedni is akarok, es a masik magara vessen, az ellenkezik vele. A legfontosabb az, miert csinalom, amit csinalok.

Amikor valaki a rendszerre fogja, hogy valamit nem hasznal vagy nem tud, az nem a rendszer hibaja. Sokan osszetevesztik a rendszer korlatait a mester korlataival. Nem szabad. Minden mester olyan aikidot oktat, ami bizonyos ertelemben csak ra jellemzo. A sajat rendszer-ertelmezeset adja at. Ha a mester nezeteibe a sparring nem fer bele, akkor azt kell megkerdezni: mester, ezt meg azt nem tanuljuk. Elmondanad, kerlek, mi a velemenyed mondjuk a sparringrol? Miutan a rendszer-ertelmezes erosen szubjektiv, a nekunk fontos valasz a mester szemelyes velemenye lesz. A szemelyes info az ertelmezes kulcsa. Ha megkerdezitek a mestereteket, valoszinu, hogy az egyik tamogatja, a masik ellenzi a sparringet. Ez a kulonbseg nem magyarazhato a rendszerrel. Csakis avval, hogy a ket mester mashogy ertelmezi a rendszert.

Ez alapjan jon letre a sajat rendszer-ertelmezes is, a sajat aikido. Az egyikben lesz box, a masikban foldharc. Es a rendszerben maris van box, sparring, meg amit belepakoltok. A kerdes innentol az, miert nem pakoljuk bele? Felunk attol, hogy sokdanos letunkre leegunk? Felunk a sajat agresszionktol? Vagy csak attol, hogy konfrontalodjunk az egesz dojoval? Ugyan, hagyjuk mar, hogy mindent a filozofiara kenunk! Az onbecsapas.


A kerdesre raterve: van sparring. Ju wasa, jiu wasa, randori wasa. Pilismaroton kesztyuznek is olykor.


Es kerdezo: gyerekkent tanultal, nem sokaig. Raadasul akaratod ellenere. Nincs realis tudasod, technikai biztosan nincs. Bocs. Meg akkor sem, ha en bena vagyok. A kerdesed szempontjabol pedig nem a flame a lenyeg. Az a felszin. A lenyeg az, hogy ezzel megmutathatod mindenkinek: milyen eros vagy, es masok milyen gyengek. A fontos kerdes tehat: miert van szukseged ra, hogy erosnek erezd magad?


Ezzel az egy kerdessel erdemes csak foglalkozni, a tobbi csak csomagolas. Ha erre valaszt talalsz, tenyleg erosebb leszel.

2013. dec. 27. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 dftgsgvghgev ***** válasza:
Hmmm, most, hogy meg egyszer atolvastam, nem lehet, hogy piszok merges vagy apadra? Nagy meccs volt elfogadtatnod vele, hogy kempozol? Mert ha kenyszeritve erzi magat az ember, hogy olyat csinaljon, amit nem szeret, az also hangon is bosszanto. Akkor viszont nagy dolog, hogy kiharcoltad a kempot.
2013. dec. 27. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!