Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Futásnál pulzusmérés?

Futásnál pulzusmérés?

Figyelt kérdés

Sziasztok,

az lenne a kérdésem h pl múltkor futottam egy light-osat (január végén kezdtem): 7.16 km 47perc 44mp alatt

az első kérdésem az lenne, hogy nem túl rossz teljesítmény e?

a másik: kaptam ajándékba egy pulzusmérőt, az szerint az átlag pulzusom 168/perc (gondolom nem szent írás).

mi lenne a megfelelő? leggyorsabb tempóm 6p23mp az átlagos iramom 6p39mp, leglassabb 6p57mp

a pulzus zónám a telefonom szerint:

4p VO2

40p Anaerob

3p Aerob


Ezeket hogy értelmezzem? és milyen ez az eredmény?

olyan emberek véleményét várom, akik értenek hozzá :D én sajnos nem, csak futok bele a vakvilágba.:)

Köszi a válaszokat



2018. márc. 14. 16:57
 1/10 A kérdező kommentje:
ajaj az lemaradt, hogy 6p39mp/km (de gondolom aki ért hozzá az tudja xd)
2018. márc. 14. 17:00
 2/10 anonim ***** válasza:

Az összes edzés legnagyobb részét nyugis tempóban kell végezni. Akkor nyugis a tempó, ha nem kapkodod a levegőt, akár beszélni is tudsz futás közben. Nem egy-egy szót kiszuszogni, hanem teljes mondatokat mondani. Ez elég jó módszer, pulzusmérő nélkül is nagyjából be lehet lőni a helyes tempót.


A különböző pulzustartományok meghatározásához ismerni kellene a nyugalmi pulzusod értékét, és a maximális pulzusszámodat. Az előbbit könnyen meg tudod mérni, az utóbbit már nehezebben, ráadásul némi kockázatot is rejt magában. Én inkább fordítva csinálnám. Futnám a kényelmes tempómat, és megnézném, milyen átlagos pulzusszám jött ki az edzés végén. Legközelebb ezt a pulzusszámot próbálnám tartani.

2018. márc. 14. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Szia!


Köszönöm a válaszodat. :) A nyugalmi pulzusom kissé magas, mert alacsony a vérnyomásom - az orvosok szerint nincs baj.

Nem szoktam beszélni futás közben, de nem kapkodom a levegőt, nekem a tempóm megfelel nem is érzem magam fáradtnak. Max miután hazaérek és beszélek a Párommal, akkor sem zihálok, végig tudok mondani mindent mondatot.

2018. márc. 14. 20:38
 4/10 anonim ***** válasza:
Senki nem szokott magában beszélni futás közben, ez csak egy módszer annak megállapítására, hogy nem túl gyors-e a tempó. :-) De azért 40-50 perc futás után így is megizzad az ember, és hazaérve jól esik leülni. A maximális pulzusszámot úgy tudod megnézni, ha a bemelegítő kocogás (legalább 5 perc) után rákapcsolsz, és közel teljes erőbedobással futsz legalább 2-3 percen át. Ha a pulzusmérő megjegyzi a maximális értéket, könnyű dolgod van. Ha nem, akkor nézegetni kell közben, mennyi a legtöbb. Mint írtam, a módszer nem veszélytelen, ha nem vagy teljesen egészséges, nem biztos, hogy jó ötlet. Ha mégis megcsinálod, legyen valaki a közelben, aki tud segíteni, ha esetleg rosszul lennél.
2018. márc. 14. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Korod, nemed jó lenne még információnak. A max pulzus ugyanis az életkor előrehaladtával egyre csökken. A telefonod valószínűleg egy általános pulzusképlettel számolt, pl max pulzus=220-életkor, de ezek sokszor pontatlanok. Az előző válaszíró által írt max terheléses teszt valósabb értéket ad, de ezt csak akkor ajánlott megcsinálni, ha már edzettebb vagy, különben hamarabb kifáradsz mielőtt a pulzusod elérné a maxot.


Alapvetően mivel kezdő futó vagy és a futás talán a legintenzívebb kardio sport, a 168-as pulzusérték reális lehet. Később, majd ha a szervezeted egyre jobban hozzászokik az edzéshez, akkor ehhez a tempóhoz alacsonyabb pulzus fog tartozni, vagy ehhez a pulzushoz nagyobb tempó.


[link]


Itt olvashatsz a pulzuszónákról.


Alig egy hónap futómúlttal a hátad mögött a tempód és a pulzusod is megfelelő szerintem.

2018. márc. 15. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Felesleges a pulzusmérő óra. Legjobb pulzusmérő a saját tested. Irták itt, ha folyamatosan tudsz beszélni futás közben, és nem zilálsz, az jó. Persze nem sok ember van jóban magával, ezért nem is beszélgetnek magukkal. :D Erre egy egyszerű módszer a pulzusmérő ketyerék helyett, a zenehallgatás, és te is énekelsz közben. Ketyerét csak akkor használok, ha interval edzést csinálok. 1 perc könnyed futás, majd 20 sec erőteljes. Rengeteg ilyen app van telefonokra.
2018. márc. 15. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Annyira felesleges, hogy az összes futóedző pulzusalapú edzéseket tart :) Az, hogy 30 éve nem használtak ilyeneket ennyien, nem jelenti azt, hogy ne lehetne a technika fejlődését a sportban kamatoztatni. Egy kezdőnek azért is lehet jó a pulzusmérő, mert sokszor túl gyors tempót megy a saját szintjéhez képest, azt hiszi futás csak az lehet ha kiköpi a tüdejét, aztán ennek az a következménye, hogy 1 km után kidől és megutálja az egészet. Holott ha pulzuskontrollal futna, és eldöntené, hogy aerob tartományban marad, ez nem történne meg. Ezen kívül az adott tempóhoz tartozó pulzusod naponta tud változni aktuális pihentségi állapotodtól, napszaktól, hőmérséklettől, stb. függően és sokszor nem is érzed. Pl azt hiszed könnyedén futsz, de a pulzusod mégis magas. Ilyenkor tudod, hogy vissza kell venned, mert nem fogod végigbírni a tervezett távot. Vagy fordítva, az is előfordul, hogy nagyon gyorsan futsz és szenvedsz, de mégis még úgy néz ki, hogy a pulzusod alapján van benned tartalék, ekkor tudod, hogy büntetlenül rákapcsolhatsz.


Még ilyen hobbi szintű, pár km-es kocogásoknál elmegy, ha nem használ valaki mérőt, de ha szeretnéd megtudni mire vagy képes, ha mondjuk egy futóversenyen jól akarsz szerepelni és oda akarod tenni azt, ami benned van, pontosan tudnod kell milyen pulzusszámon futsz, hogy se idő előtt kifáradás ne legyen belőle se indokolatlan óvatoskodás. Én pl sok versenyre járok és kitapasztaltam már mi az a maximális pulzus, amit órákon át fenn tudok tartani gyakorlatilag lassulás nélkül. Pulzusmérő óra nélkül sokkal lassabban futnék, mert a testem azt mondaná, hogy már így is nagyon szenvedek, hova gyorsuljak, de így ki tudom hozni magamból a maximumot.

2018. márc. 15. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Örülnék, ha írnátok még:)

Itt vannak az adataim: 24/Nő

Magasságom: 167cm

Súlyom: 52-53 kg között valahol


Köszi :)

2018. márc. 15. 12:18
 9/10 anonim ***** válasza:
Ha nem akar versenyezni, akkor mégjobban felesleges az óra. Persze, lehet haladni a korral, de én még mindig a különféle app-okra szavazok, ha nem verseny, hanem a jó test, a jó állóképesség és a kondi a cél. Mondjuk teljesen más okból futok iramváltásokkal, nem akarok maratont vagy félmaratont futni.
2018. márc. 18. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
én sem akarok versenyezni, de attól függetlenül érdekel
2018. márc. 20. 16:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!