Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Hogy lehet egy félmaratonra...

Hogy lehet egy félmaratonra felkeszülni?

Figyelt kérdés
Szeretnék majd lefutni egy félmaratont. Bar szeretnék csak úgy mindennaposan is jól futni. Kb egy éve is futottam akkor kb pár hónapig. 1 hónap utan mar nagyon élveztem, mert addigra jobban belejöttem . Most kezdenék újra neki ehhez szeretnék tanacsot hogy mennyit érdemes futni és esetleg a fájós ízületekkel mit lehet tenni? Futópálya sajnos nincs a közelbe, így egyenlőre a beton marad. Régebben is a térdem miatt hagytam abba és a csípőm is megfájdult. Ha pedig elkezdek futni milyen időközönként érdemes emelni a távot? És mennyi idő alatt lehet szerintetek egy félmaratonra felkészülni?

2018. okt. 8. 07:57
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
Szerintem először vegyél egy jó cipőt, és nem ártana sportorvossal, gyógytornásszal konzultálni. Rajtad múlik, mennyi idő alatt tudsz felkészülni, az egészségi állapotodon, túlterhelni ne próbáld magad, csak mert gyorsabb eredményt szeretnél. Próbálj esetleg kisebb élményfutásokon részt venni, vannak rövidebb távok, ez is motiváló lehet, a közösség és a hangulat miatt különösen, de mivel ezeken többnyire nincs szintidő, vagy nagyon bőséges, így az sem baj, ha belesétálsz eleinte. Nagyon jó kiegészítő edzés lehet a gyaloglás és a túrázás. Egy nyugdíjas ismerősöm meg nagyon ajánlja a vízi tornát, ami olyan, mint egy gyógytorna, kíméli az ízületeket, mégis alaposan átmozgat. Én is fogok járni. A távot majd érzed, mikor tudod emelni.
2018. okt. 8. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm a jó tanácsokat. :)
2018. okt. 8. 17:23
 3/21 anonim ***** válasza:
100%
A csípő és térd fájdalom eleinte normális, ha a szervezeted egy olyan mozgásformával ismerkedik, amit korábban nem szokott meg. Hamar megerősödnek a futás során igénybe vett részek és ha hozzászoksz, ezek a fájdalmak valószínű elmúlnak. De egy jó cipő mindenképp kell, lehetőleg futóboltból, ahol meg tudják állapítani futópadon, hogy melyik irányba dől a lábad, mert aszerint választanak neked futócipőt. Az, hogy mennyi idő alatt tudsz felkészülni a félmaratonra, teljesen egyénfüggő. Meg attól is függ, hogy mi a célod, csak teljesíteni a távot szintidőn belül, vagy valami konkrét időt akarsz elérni. Testalkatod, korod, tömeged, sport előéleted sokat számít, illetve az alapvető genetikád, ami az állóképességedet behatárolja. Nekem pl az első félmaratonom kevesebb mint 2 hónappal az után volt, hogy elkezdtem futni. De én már spinningeztem előtte 3 éve, ami egy elég erős állóképességi alapot és lábizomzatot kialakított. Alapvetően azért a félmaratonhoz, ha csak a teljesítés a cél, szerintem egy fél év rákészülés elég bőven, ha tényleg rendszeresen, szorgalmasan futsz. Hetente max 10-15%-kal növeld a km számot és heti 1 napot mindenképp tölts regenerálódással vagy keresztedzéssel, amikor más izmaidat dolgoztatod.
2018. okt. 8. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
71%

Fájós ízületem sokat javult, amikor elhagytam a feldolgozott hústermékek fogyasztását, később a húst is, és szedtem mellé ízületvédőt. Kell egy jó cipő, de ebben az esetben előfordulhat, hogy először mellényúl az ember.

Egy év alatt fel lehet készülni egy félmaratonra, vannak edzéstervek a neten, keress rá.

2018. okt. 9. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm :) a sport mindig jelen volt az életemben csak neha voltak kisebb kihagyasok, de pl biciklivel jarok mindenhova. Ezenkivul mostanaban sulyzoval edzettem sokat , csak szeretek futni is ha a kezdeti nehezsegen tul vagyok, mert az elso par het nehez szokott lenni. Gondoltam arra is hogy ami lesz tavasszal tihanyi felmaraton (azt szetetnem lefutni) ott meg csak a 10km-re neveznek az biztos osszejonne szerintem, es akkor max kovetkezo evben johet a 21 km :) futocipom az van ami nagyon rugalmas es kenyelmes, sima nike futocipo, de nem ugy konkretan profi modon lett valasztva az igaz sajna
2018. okt. 9. 10:33
 6/21 A kérdező kommentje:
Plusz most ket hete mqr uszok is heti 2x emelle akartam a futast heti 3-4 alkalommal de nemtudom az eleg e
2018. okt. 9. 10:35
 7/21 anonim ***** válasza:

Szerintem jó lesz az, de figyelj magadra, nehogy probléma legyen a helyszínen, mert sajnos ilyenek is történnek:

[link]

2018. okt. 9. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:
Igen ezt sajnos olvastam akkor dontottem el hogy egyenlore a 10km a cel. Ilyen am mitol tortenhet? Vagy mire figyeljek hogy ne tortenjen meg? Eddig max 7km futottam amikor anno elkezdtem azt kb 1 honap alatt ertem el
2018. okt. 9. 10:50
 9/21 anonim ***** válasza:

Az étkezésre is figyelni kell, de az mindenkinek egyéni, hogy kinek mi a jó és mi nem jó. Van, akinek jó, ha elhagyja a húst, másnak meg nem biztos, hogy az az út járható. Hallottam már olyat, hogy valaki húsok közül csak a sertést eheti meg, a többire allergiás, nem ehet szóját, mert arra is allergiás, vagyis a tofu is kiesik mint húspótló, de olyat is ismerek, aki halat eszik, más húsokat nem, és egyéb állati eredetű élelmiszereket (tojás, tej, sajt) fogyaszt, csak a húst nem.

Én nem ehetek napraforgómagot, pisztáciát, tökmagot, mogyorót, mert a bőrömnek árt, másnak meg semmi baja ezektől, nekem emiatt a müzliszeletek is kiesnek, pedig alapvetően egészséges lenne. Ismerek olyat, aki nem ehet meggyet, cseresznyét, mert allergiás rá, van, aki meg almát nem ehet allergia miatt, és ezek is egészségesek alapvetően, csak valakinek meg árt a fogyasztásuk.

2018. okt. 9. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:
Az szamit valamit hogy futopadon vagy terepen futok?
2018. okt. 9. 11:06
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!