Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi van a legutolsó galaxison...

Mi van a legutolsó galaxison túl? Merre fele tágul a világegyetem?

Figyelt kérdés
Tudom ,hogy nincs rá válasz/bizonyíték de szerintetek?
2016. máj. 14. 01:07
1 2 3 4 5 6 7
 31/65 anonim ***** válasza:

"nem tudjuk, a horizonton túl"

Mivel a világ korábbi állapotát látjuk, és ott még egyforma volt, ezért feltételezzük, hogy ma is egyforma.

Viszont abban igazad van, hogy a világ többi része - az, amit sose láttunk - lehet teljesen másféle is.


Azt mondod, nem vagy jó matekos.

Nézzünk egy kis számolást:

Legyen úgy, ahogy mondtad: tegyük fel, hogy az ősrobbanás óta a világunk közel fénysebességgel 𝐄𝐆𝐘𝐄𝐍𝐋𝐄𝐓𝐄𝐒𝐄𝐍 tágult, és jelenleg egy 28 milliárd fényéves gömb.

Körülötte nincsen semmi.

𝐌𝐈𝐓 jelentene ez akkor MA?


Például mit látnánk a világból, ha körülnézünk?

Nézzük meg a tőlünk legtávolabbi pontot, 14 milliárd fényévnyire.

Mivel az egyenletesen távolodik, ezért az a fénye, amit kezdetben kibocsátott, rögtön elért hozzánk, tehát azt 𝐌𝐀 már nem láthatjuk.

Amit 2 milliárd évvel később kibocsátott, az is kb. 5 milliárd év alatt elért hozzánk, tehát már azt sem látjuk.

Nagyjából azt a fényét láthatjuk ma, amit 5 milliárd éves korában bocsátott ki.

Ha veszünk egy közelebbi tárgyat, mondjuk 3 milliárd fényévre, annak kb. azt az állapotát látjuk, ami 2 milliárd évvel ezelőtt volt, tehát 12 milliárd éves korában.

Még egy dolog: ez 𝐂𝐒𝐀𝐊 akkor igaz, ha mi egészen pontosan ennek a világnak a közepén élünk!

Márpedig a tudósok azt mondják, hogy minden irányban ugyanolyan messzire látunk el.

Tudod, hogy micsoda hihetetlen szerencse kell ahhoz, hogy egy világnak te pontosan a közepére szülessél?

---

Ezek után még egyet nem értek:

𝐇𝐎𝐆𝐘𝐀𝐍 mondhatják azt a tudósok, hogy az ősrobbanáshoz egészen közeli fényeket tudtak megfigyelni?

Alig pár 100000 évvel az ősrobbanás után?

Az előbb írtam le, hogy a te modelled szerint a legelső fény, amit láthatunk, az ősrobbanás után 5 milliárd évvel keletkezhetett.

Akkor meg már kész galaxisok voltak, stb.

Az ősrobbanás után rövid idővel viszont egész más dolgokat lehetett megfigyelni - és a tudósok 𝐄𝐙𝐓 látják ma.

De hogyan lehetséges ez - ha ezek a fények már régen elsuhantak mellettünk?

2021. jan. 24. 03:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/65 anonim ***** válasza:

Na épp ez az, minél messzebbre tekintünk vissza, annál korábbi állapotokat látunk. Ennélfogva azt is látnunk, vagy észlelnünk kellett volna, ha a fénysebességet valahol valami átlépte volna. Közvetlenül ezt nyilván nem tudnánk észlelni sehogy, de közvetve igen.

Az a "ma" amire utalsz, az egy nagyon nagyon rövidke,csillagászati mértékekben szinte nem is létező időintervallum. Ma már nem láthatjuk a korábban kibocsájtott fényét a csillagnak, de ettől még az ott lehetett. A különféle csillagok életkorát legfeljebb becsülni tudjuk, a fényének színéből, hogy mennyi tüzelőanyagot égetett el, és még mennyi maradt.

Nyilván nem élhetünk az egész világegyetem közepén, és az is teljesen igaz, hogy minden irányban ugyanolyan messzire látunk el, de ez nem tudom, hogy jön ahhoz, hogy fénysebességnél gyorsabban nem mozoghat semmi. Úgy értem, ha a tér a fénysebességnél gyorsabban tágulna, ezt még akkor se tudnánk bizonyítani, ha tényleg így lenne, mert valós időben oda nem látunk el. Ha messzebbre nézünk, korábbra is nézünk.

Erről nem hallottam még, hogy a tudósok az ősrobbanáshoz egészen közeli fényeket figyeltek volna meg, de mindenképpen utánajárok. Azt se igazán értem, hogyan tudták ennyire pontosan belőni (10000 év az igen pontos érték egy ilyen réges-régi eseményhez képest), hogy az a fény az közelítőleg ennyi évvel keletkezett az ősrobbanás után. Vagy hogy az a fény, amit láttak, azt pont 5 milliárd éve bocsájtotta ki a csillag. A könyvemben az ősrobbanás folyamata 8 lépésben van levezetve, a nulladik másodperctől egészen odáig, hogy megjelent az élet, és ez csak úgy lehetséges, hogy minél régebbre tekintettek vissza.

2021. jan. 24. 04:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/65 anonim ***** válasza:
Márpedig, ha ezekre nem tudsz válaszolni, az azt jelenti, hogy valahol hibáznak az elképzeléseid.
2021. jan. 24. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/65 anonim ***** válasza:
Na, utánanéztem. Nem látjuk az akkori fényt jelenleg, a rádiósugárzását viszont fogni tudjuk, és ebből következtetünk. A tudósok se fényt láttak, hanem fogták a rádiósugárzást, amit a valamikor nagybumm kibocsájtott.
2021. jan. 24. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/65 anonim ***** válasza:

Ugyanez a helyzet vele.

Az is fénysebességgel megy: pont ugyanúgy működik, mint a fény.

Amit leírtam, mind igaz rá.

Tehát: 𝐇𝐎𝐆𝐘𝐀𝐍 tudjuk érzékelni, amikor már réges-régen el kellett volna tűnnie a te modelled szerint?

2021. jan. 24. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/65 anonim ***** válasza:

Ha jelen időben látnánk azokat a nagyon távoli területeket, ahonnét érkezik, valóban nem látnánk semmit se. Viszont mivel múlt időben látjuk az idődilatáció miatt, ott van az.

Mindenesetre ez sehol nem igazolja vagy bizonyítja, hogy akár a rádiósugárzás, akár más túllépte volna a fénysebességet.

2021. jan. 24. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/65 anonim ***** válasza:

Ez most nem arra válaszolt, amit kérdeztem.

LÁTJUK az ősrobbanás utáni nagyon korai jelenségeket.

𝐇𝐎𝐆𝐘𝐀𝐍 látjuk ezeket? A te modelled szerint NEM láthatnánk.

Próbálj meg a kérdésre válaszolni.

2021. jan. 24. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/65 anonim ***** válasza:
Az én modellem hol, miben zárja ki? Az az én állításom, hogy fénysebességnél gyorsabban semmi nem mozoghat. Anyag aztán meg főleg nem. Mindazonáltal az ősrobbanás utáni jelenségek közül se látunk mindent, az első másodperctől az utolsóig. Meg tudtunk figyelni bizonyos dolgokat, érzékeljük a valamikori tűzgömb kibocsájtotta rádiósugárzást, de akármeddig nem láthatunk el.
2021. jan. 24. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/65 anonim ***** válasza:

"hol, miben zárja ki?"

Nézd meg a #31-es választ.

Ha nem érted, akkor elég nagy baj van - csak akkor én nem értem, hogy min vitatkozol?

Az én sem mondtam, hogy 𝐌𝐀 meg tudjuk figyelni az ősrobbanás pillanatát. De ahhoz elég közeli időket már látunk.

Isten bizony, tuti látunk.

𝐇𝐎𝐆𝐘𝐀𝐍❓

2021. jan. 24. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/65 anonim ***** válasza:
Valóban nem értem, akárhányszor nézem végig a 31. válaszodat, semmi olyat nem írsz benne, aminek arra kéne utalnia, hogy itt valahol valami gyorsabban mozgott a fénysebességnél.
2021. jan. 24. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!