Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Kétszáz könyv elolvasásával...

Kétszáz könyv elolvasásával már műveltnek számítok?

Figyelt kérdés
Nemrég összeszámoltam nagyjából, hogy életem során eddig nagyjából 200 könyvet olvastam el, plusz mínusz 20-30. Pontosan nem tudom, mivel már nem emlékszem pontosan, hogy hány kötelező olvasmányt kellett kiolvasni és voltak könyvek, amelyeket kölcsön adtam vagy eladtam, plusz ott vannak még a könyvtári könyvek is. A könyvespolcomon lévő könyvek és amire még nagyjából emlékszem az körülbelül 200. 17 éves korom óta olvasom rendszeresen, tehát úgy, hogy nem a tankönyveket forgatom, hanem vásárolok könyveket és járok könyvtárba is. Évente úgy 5-15 könyv az átlag, attól függ, hogy mennyire érek rá és persze milyen a hangulatom. Az lenne a kérdésem, hogy ez minek minősül, ha azt nézzük, hogy ki mennyire művelt mondjuk hazánkban. Átlagos, jó, kiemelkedő vagy elhanyagolható? Mi a véleményetek? Művelt vagyok vagy még sok könyv vár rám, hogy ezt elmondhassam magamról? :) 34/F

2018. dec. 18. 14:53
1 2 3 4 5
 11/46 anonim ***** válasza:
45%
Nem, nem tartok itt külön regeket azért, hogy több személyként közölhessem veled a véleményem.
2018. dec. 18. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/46 anonim ***** válasza:
79%
Érdekes módon a főkérdésre már önmagában a kérdés feltevésének ténye is választ ad.
2018. dec. 18. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/46 A kérdező kommentje:
#9 Értem, tehát nem Te vagy a nyolcaska. Rendben, elfogadom a véleményed, mármint azt, hogy ez is egy vélemény. Persze egyet nem értek veled, hiszen ha abba belegondolsz, hogy már egy átlag érettségi is ad egyfajta általános műveltséget, ami Nekem meg van, sőt már diplomát is szereztem és egész életemben olvastam viszonylag sokat (nem csak könyveket), akkor belàthatod, hogy valamilyen szintű műveltségre szert tettem, még ha nem is vagyok túlságosan kiművelt és tudásom nem érint minden területet (felteszem a Tiéd sem). Egyébként 40 éves koromra tervezem az 500-at és így tovább. A 900-as könyv gyűjtemény azért tiszteletre méltó, meg kell hagyni, de azért remélem évente egyszer legalább kimozdulsz otthonról.
2018. dec. 18. 16:51
 14/46 anonim ***** válasza:
76%

A műveltséget nem kilóra mérik. Eléggé buta a kérdésed, mintha egy ötéves tette volna fel. Szerintem ebből ki tudod találni a kérdésedre a válaszomat.


Attól nem leszel műveltebb, hogy el tudsz azzal dicsekedni, hogy 40 éves korodban elolvastál 500 könyvet, miközben ha meg kell nyilvánulnod egy beszélgetésben akkor csak ilyen felszínes darabszámokat tudsz mondani. Valószínű, hogy a könyvekből is csak a történet maradt meg, mélyebb kérdésekhez lehet, hogy hozzá sem tudsz szagolni, amit egy adott könyv felvet... Ilyen szempontból az én szememben műveltebbnek számít az, aki csak 100 könyvet olvasott el, de mélyen és tartalmasan tud róla beszélni, mert érti is azt, amit olvas.

2018. dec. 18. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/46 anonim ***** válasza:
26%
En pl. szerintem mar a tizezredik kotet kornyeken jarhatok, amit kiolvastam eletemben, sokat kozuluk tobbszor is. Megsem erzem magam kimagasloan muveltnek. Mindig akad olyan helyzet, amikor radobbenek, mennyire keveset tudok, mennyire keves az ismeretem bizonyos dolgokrol.
2018. dec. 18. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/46 anonim ***** válasza:
71%
Ha minden áldott nap elolvasol egy egész könyvet, akkor 27 és fél évig tart 10.000 könyvet elolvasni. Ha óvodásként kezdted és már 90 vagy, akkor is szünet nélkül átlagosan 3 naponta ki kellett végezned egy könyvet egész életedben. Biztos vagy benne, hogy ezt akartad írni?
2018. dec. 18. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/46 anonim ***** válasza:
30%

Hmm... Mondtam en, hogy a sok konyv ellenere sem erzem magam tul muveltnek :D

Akkor tizezer meg biztosan nem volt, de hogy jopar ezer az tuti. Heti 2-3 konyv atlagban, kb. 30 even at (eddig). De teljesen mindegy is; mint az en peldambol is latszik, nem az elolvasott konyvek szama hatarozza meg az ember muveltsegi szintjet. Hozzasegit - akar ugy is fogalmazhatunk, hogy elengedhetetlen kelleke a muveltsegnek az olvasas -, de onmagaban nem a mar mogotted levo kotetek szama tesz muveltte.

2018. dec. 18. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/46 anonim ***** válasza:
77%

Szemlátomást kissé élesen reagálsz. ha nem azt a választ kapod, amit szeretnél.

Pedig a műveltség eleve nem korlátozódhat az olvasásra, kivéve, ha például a zenéről és a festészetről is elolvasol mindent ahelyett, hogy látnád (ez azért félig tréfa, hiszen az élmény nem formál akkor, ha valakinek a leírását olvasod az ecsetkezelésről).

No de én is olvasni szeretek.

A szakmai könyveket leszámolhatjuk ebből, aki a szakmában járatos, annak általános műveltsége elég keveset fejlődik (mármint csak attól, hogy a szakma könyveit bújja), bár az kétségtelen, hogy gyakorlottabbak lesznek az agyi barázdái.

Két bántó megjegyzésem lenne. :) Tudod, hány művet írt Jókai? A Wikin 203. az utolsó sorszám. Nem hiszem, hogy "Jókai megvolt". Ha ez vígasztal, erre én csak harminc évesen egy vállalati könyvtárban jöttem rá.

A másik az, hogy azért irodalomról még nem esett szó Tolsztojt kivéve. Bár szeretem a Gyűrűk Urát, sőt, 81-ben már olvastam, és még a Kádár-érában voltam az angol nagykövetségen (rajz)filmben megnézni, de. Bulgakov, Graves, Dos Passos... Ezek az irodalmi művek.

És amit mondani szeretnék, hogy rosszul fogod ezt meg. A műveltség nem lista és pipáló ceruza kérdése. Mire emlékszel? Mit mondott? Mire hasonlított? Miért volt jó? Ezek inkább bizonyítékok a műveltségre, ha már kilóra akarjuk mérni a világűrt.

"Krimit meg direkt nem olvasok, egy kaptafára épül mind" Hmmmmm... "Chandler finoman megmunkált prózáját széles körű csodálat övezte a kritikusok és az írók körében egyaránt, az értelmiségiektől (mint W. H. Auden, Evelyn Waugh) a kevésbé kifinomultakig (Ian Fleming)."

Ma egyébként, mikor az emberiség elhülyülését láthatjuk, a 200 könyv tiszteletreméltó. Ha a műveltséget a mai iskolások szintje szerint definiáljuk, akkor nincs okod szégyenkezni. De 50 éve más volt az alap. Nálunk a 40 fős osztályban egy vagy két ember volt, akinek az olvasással magával nehézségei voltak, ma meg a kisebb létszámú osztály fele nem tudja egyszerre olvasni is és érteni is.

2018. dec. 18. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/46 anonim ***** válasza:
86%
A "tájékozottság" a műveltségnek egy nem meghatározó eleme.
2018. dec. 19. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/46 dq ***** válasza:
69%

Igaz. A lényeg valahogyan kimaradt.


Könyvektől maximum irodalmi művelt lehetne (persze nem 200-tól, és nem filléres krimiktől).

Az egyéb művészeteknek (képzőművészetek, film, stb) is saját műveltségük van, hogy az élet egyéb területeiről már ne is beszéljünk.

A TV/rádió/újság/internet ezekre _is_ jó a hírek mellett. (A mai tájékozottság lesz a jövő műveltsége BTW.)

2018. dec. 19. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!