Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A póráz felrakásakor és...

A póráz felrakásakor és levételekor ülni vagy állni kell a kutyának? (Olvassátok el kérlek)

Figyelt kérdés

Helyes az, ha a kutya magától leül a próáz feladásakor vagy levételekor anélkül, hogy erre megkértem volna? (Fél éves vizsla keverék kutyám van) Én tudom, hogy nyugodtnak kell lenni, laza pórázról kell elengedni, de jó az, ha magától leül? Nekem egy tréner azt mondta, hogy ez nem jó, mert csak akkor szabad leülnie, ha azt mondom, hogy “ül”. Tehát le kell szoktatnom arról, hogy automatikusan leül, úgyhogy most akkor veszem le, ha nyugodtan van, de nem ül. ajd aztán később kell bevezetnem, hogy le is ültetem hozzá. Szerinte erre azért van szükség, mert a kutya már mindenre leül, nem akarja maga megoldani a feladatokat, és mindent üléssel próbál elérni.


Na most nekem az a bajom, hogy mi lesz akkor, ha két hónap múlva kezdődik a (tükörmódszeres) kutyaiskola, és ott meg azt kell megtanítani, hogyha magamhoz hívom, le kell ülnie, mellettem van, le kell ülnie, vagy ha pórázra rakom, leveszem, le kell ülnie? Mert most éppen arról szoktatom le, hogy magától leüljön minden helyzetben. Tehát a kérdés az, hogy a leültetős pórázlevételnél az ülésnek automatikusnak kell lennie, vagy két részből átt? Nyugodtnak levés, leülés (utasításra)?


nem tudom, hogy érthető e a kérdés. Kérem, hogy olyan válaszoljon, aki érti a valós problémát és ismeri a tükörmódszert. Bár mindig sok segítő választ kapok, jelen esetben nem tudok mit kezdeni azokkal a válaszokkal, hogy “az én kutyám mindig leül, és eddig semmi baj nem volt abból, hogy…” Most engem a kutyaiskolai szabályos metódusok és az összezavarás szempontjából érdekel, és nem más kutyások napi gyakorlata szempontjából. Előre is köszönöm a válaszokat!


2015. febr. 2. 12:15
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 11/87 anonim ***** válasza:
100%
Egy csomó kutya külön tanítás nélkül is mindenre leül, és azok sem gyárilag selejtesek, pont ugyanúgy lehet őket képezni, mint azokat, amelyikek meg maguktól a fejeden akarnak ugrálni. A kiképzők inkopetenciáját mutatja csak, ha ennyire rápörögnek arra, hogy a kutya szeret leülni. Majd ha más lesz a feladat, mást fog csinálni, ha jól tanítják meg nevelik, nem kell ebből ekkora ügyet csinálni.
2015. febr. 2. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/87 anonim ***** válasza:
100%
Meg most gondolj bele, mekkora náciság már, hogy a kutya csak azt csinálhatja, amit mondasz, egyébként meg meg se mozdulhat? Üléssel jelzi, hogy ő szépen nyugton vár, ismeri a szituációt, amikor sétálni indultok vagy hazaérkeztek, ennek nem szabad bezavarnia egy teljesen más, tanulásos szituációba. Ennyi erővel feküdni sem fog megtanulni, mert majd mindig felül. Hülyeség, majd rájön, hogy nem mindig az ülés a megoldás, és hopp, nem mindig ülni fog.
2015. febr. 2. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/87 A kérdező kommentje:
"A kiképzők inkopetenciáját mutatja csak, ha ennyire rápörögnek arra, hogy a kutya szeret leülni. " Emögöt más jellegű dolog áll. Sajnos én - mert élveztem a tanítást - 10 hetesen beleneveltem az "ül" parancsot, élveztem, hogy odajön, leül és nagyon eltúloztam az életében az ülést. A kajára várást ülve kellett csinálnia, ülnie kellett, mielőtt mondtam neki, hogy "eheted", ülnie kellett, (hogy nyugton maradjon), mikor az ajtüt nyitottam, ülnie kellett, mikor ráadtam nagy hidegben a ruhát, és mutogattam is mindenkinek, hogy ül. Ezért én vagyok a felelős, mert a kutya megtanulta pár hónap alatt, hogy nem önállóan oldja meg a dolgait, hanem ha leül, én megoldom, vagy akkor lesz az, amit ő akar. Sajnos ezt a hibét én követtem el, nem a kiképző. Ez a túlzásba vitt "üléskultusz" az, amiről most próbálom leszoktatni azzal, hogy nem ülve történnek azok a dolgok, amik eddig ülve történtek, hogy az ültetés visszakerüljön a saját medrébe, és tényleg csak akkor üljön, ha le akarom ültetni.
2015. febr. 2. 13:41
 14/87 anonim ***** válasza:
Akumi pont arrol beszelt, hogy amit csinal a kutyad, az teljesen jo es nem kell megvaltoztatni.
2015. febr. 2. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/87 A kérdező kommentje:

"Meg most gondolj bele, mekkora náciság már, hogy a kutya csak azt csinálhatja, amit mondasz"


Nem erről van szó az ő esetében. Igazából az van, hogy kialakult benne az, hogy a velem való minden interakció, (behívás vége, labda visszahozás, kaja, öltöztetés, pórázráadás, kunyerálás stb) már kizárólag ülésbe megy át, mindig leül. Tehát gyakorlatilag a velem való kommunikáció egyik elsődleges formája lett az ülés, és ezzel együtt az, hogy én oldjam meg az adott helyzetet. Megtanulta azt, hogya leül, akkor én valamit fogok csinálni.

2015. febr. 2. 13:45
 16/87 A kérdező kommentje:
Persze ha egyedül vagy más kutyákkal rohangál, játszik, otthon csinálja a dolgát, akkor természetesen akkor ül le, amikor akar, és azt csinál (egy határig), amit akar. Ez a "csak akkor üljön, ha én mondom", az akkor van, mikor valami interakcióm van vele.
2015. febr. 2. 13:48
 17/87 anonim ***** válasza:
Ezeket én is így csinálom, és tökéletesen jól képezhetőek a kutyák, klikkerezünk, formálunk is, és semmi gond nincs ebből. Az ülés az egyik legalapvetőbb parancs, éppen azért, mert millió helyzetben hasznos. A kaját maguktól is ülve várják, sokszor maguktól leülnek, és mégis, ha azt mondom, hogy ugorjanak, vagy forogjanak, hozzák vissza a labdát, dugják bele a fejüket egy vödörbe, vagy akármi, akkor azt csinálják. Tényleg nem kell rápörögni, majd ha elkezdesz neki mást is tanítani, akkor mást fog csinálni, ennyi :D
2015. febr. 2. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/87 anonim ***** válasza:
Az én kutyáim is ülve várnak szinte mindent (vagy fekve), pl. kaját, pórázfeladást, pórázról elengedést, de ezzel semmi gond, sőt. Ha szabályt szeg meg, pl. behívás helyett leülne, megy a retorzió, ha tanítás/ formálás közben leül, akkor egyszerűen nincs jutalom. Mindegyikőjük jól tanítható, nincs ezzel semmi gond.
2015. febr. 2. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/87 A kérdező kommentje:
Csak, hogy egy problémát mondjak, ami ebből származhat, hogy mindg leül. Van az a feladat, mikor tőlem távol áll a kutya, és én távolról, parancsra, vagy kézjelre leültetem. Ezt most nem tudom megcsinálni, mert bármi van, már eleve ül. Ha azt mondom neki, hogy maradjon ott, hogy távolabb menjek tőle, leül. És nem tudom megcsinálni ezt a feladatot. (Most persze felmerül a kérdés, hogy mire jó ez a feladat, de ez egy másik beszélgetés témája.) Meg nagyon nehéz ezt így idegen fórumozóknak elmondani. Ha a gyakorlatban látnátok, rövid időn belül titeket is kezdene idegesíteni, hogy mindig leül. Így leírva valóban bagatel kis dolognak tűnik, de a gyakorlatban nem.
2015. febr. 2. 14:02
 20/87 anonim ***** válasza:
Ezzel minden kutya igy van. Meg kell neki kulon tanitani az allitas parancsot, eleinte kozelrol aztan egyre tavolabbrol.
2015. febr. 2. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!