Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A póráz felrakásakor és...

A póráz felrakásakor és levételekor ülni vagy állni kell a kutyának? (Olvassátok el kérlek)

Figyelt kérdés

Helyes az, ha a kutya magától leül a próáz feladásakor vagy levételekor anélkül, hogy erre megkértem volna? (Fél éves vizsla keverék kutyám van) Én tudom, hogy nyugodtnak kell lenni, laza pórázról kell elengedni, de jó az, ha magától leül? Nekem egy tréner azt mondta, hogy ez nem jó, mert csak akkor szabad leülnie, ha azt mondom, hogy “ül”. Tehát le kell szoktatnom arról, hogy automatikusan leül, úgyhogy most akkor veszem le, ha nyugodtan van, de nem ül. ajd aztán később kell bevezetnem, hogy le is ültetem hozzá. Szerinte erre azért van szükség, mert a kutya már mindenre leül, nem akarja maga megoldani a feladatokat, és mindent üléssel próbál elérni.


Na most nekem az a bajom, hogy mi lesz akkor, ha két hónap múlva kezdődik a (tükörmódszeres) kutyaiskola, és ott meg azt kell megtanítani, hogyha magamhoz hívom, le kell ülnie, mellettem van, le kell ülnie, vagy ha pórázra rakom, leveszem, le kell ülnie? Mert most éppen arról szoktatom le, hogy magától leüljön minden helyzetben. Tehát a kérdés az, hogy a leültetős pórázlevételnél az ülésnek automatikusnak kell lennie, vagy két részből átt? Nyugodtnak levés, leülés (utasításra)?


nem tudom, hogy érthető e a kérdés. Kérem, hogy olyan válaszoljon, aki érti a valós problémát és ismeri a tükörmódszert. Bár mindig sok segítő választ kapok, jelen esetben nem tudok mit kezdeni azokkal a válaszokkal, hogy “az én kutyám mindig leül, és eddig semmi baj nem volt abból, hogy…” Most engem a kutyaiskolai szabályos metódusok és az összezavarás szempontjából érdekel, és nem más kutyások napi gyakorlata szempontjából. Előre is köszönöm a válaszokat!


2015. febr. 2. 12:15
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 81/87 A kérdező kommentje:
Igen, ő is tükörmódszeres, de nem csak tükörmódszeres, mert a módszer az egy adott dolog, viszont nincs két egyforma adottságú és képességű kutya, úgyhogy az adott kutyához vannak egyedi megoldásai. (Most egy másik kérdezőnek is válaszolva:) Nem csak problémás kutyákkal foglalkozik, foglalkozik mindennel, ezenkívül ideiglenes befogadó rendszeresen, avatatlan emberek által divatból vásárolt harcikutya kölykök megregulázásában is nagyon profi, mikor kezdenek súlyos problémát okozni a gazdának. Foglalkozik kölykökkel, felnőttekkel, problémásokkal és nem problémásokkal egyaránt, de nekem problémás kutyák kezelése, nevelése kapcsán ajánlották. Nem töltöttem sok időt a kutyaoktatás és tréning világában, de azért rengeteg kutyatrénert (jót és rosszat) láttam munka közben élőben, videókon, és hallottam sokról, és meg tudom állapítani, akárcsak az emberi pedagógusok esetében, hogy vannak olyan trénerek, akik hatékonyan természetesen, de módszereket követnek, és vannak olyanok, akiknek valami egészen speciális képessége van arra, hogy érezze az adott kutyát, minden zsigerében felfogja, hogy hogyan működik az adott kicsi, nagy, problémás vagy akármilyen kutya, mit miért csinál, hogyan gondolkodik. (Most nyilván a trénerek ezt olvasva hőzöngenek, de ez akkor is így van.) Így van emberi pedagógussal is, úgyhogy ennek az észrevételéhez nem feltétlenül kell kutyarutin. Ez tesz különbséget jó és rossz pszichológus között is. Sokan szereznek pszichológusdiplomát, sokan praktizálnak, sokan segtenek hatékonyan problémás embereken, de van egy kis százalék, akinek veleszületett képessége van arra, hogy a másik embert érezze, azok sokkal könnyebben megnyílnak előtte, mint más pszichológusok előtt, és az adott embernél ne azt a megoldást alkalmazza, amit egyébként ilyen esetekben szoktak. Én azt érzem a közös munka során, hogy gyakorlatilag minden porcikájában és agytekervényében érzi ezt a kutyát, és ez pár perc alatt azonnal érződik, mikor valamit csinálnak együtt. Ennyit a trénerről. (mindjárt írom a következőt)
2015. febr. 3. 11:06
 82/87 A kérdező kommentje:

Hát, hogy mit szeretnék a kutyával, az egy jó kérdés. Az ember ezt nem tudja egyből, mert fiatal kutyánál nem lehet tudni, milyen lesz, főleg keveréknél, mire lesz képes, milyen természete és fizikai adottságai lesznek. Pontosan nem tudom, mit szeretnék vele kezdeni, de azért ez nem ilyen egyszerű.


Ahogy írtam, nekem volt egy kutyám, aki egy évvel ezelőtt majdnem két év epilepsziát követően agytumorban meghalt. Akkor elkeseredésemben még írtam is róla itt egy posztot. (Kérdést) Sajnos a kutyákkal kapcsolatos elég nagy tudatlanságban került hozzánk, nem nagyon tanítottam, elég ideges természetű volt, nem tanítottam meg neki a behívást sem, de nem volt nagy mozgásigénye. Mopsz keverék volt. Utcai sétáink voltak, soha nem voltunk vele szabadban, soha nem volt elengdve, illetve egyszer így elszökött évekkel ezelőtt, alig bírtuk elkapni, de ez még külföldön volt, ő ott került hozzánk. Mikor meghalt, nagyon mardosot a lelkifurdalás, hogy nem foglalkoztam vele eleget, nem lehetett teljes kutyaélete az én tudatlanságom miatt. Bár jó élete volt, de lehetett volna sokkal jobb. A betegsége alatt gyakorlatilag két évig saját gyerekünkként kűzdödttünk az életéért, főleg a végjátékban. Mikor meghalt, elhatároztam, hogyha lesz mégegyszer kutyám, akkor pepótolom, amit mulsztottam, és sokkal teljesebb kutyaéletet fogok biztosítani neki. A kutya halála utáni fél év kutyahiányát abba folytottam, hogy rettenetes mennyiségű szakirodalmat olvastam, kutyaetológiai könyveket, nemc sak nevelés, hanem tudományos könyveket a kutyáról, angolul, magyarul, de még nem akartunk kutyát, még túlzottan féjt az előző halála. Szokásos módon a facebookon láttuk meg, hogy egy sok külykös, drámai körülmények között mentett almot lehet örökbefogadni a megfelelő korban egy menhelyről, de most még 4 hetesek. Kinézet alapján lefoglaltam az egyiket. Ekkor kezdtem szakembert keresni, hogy még a hazaérkezése előtt jól felkészítsem magam a kiskutya fogadására. Szobakenelre szoktatás feltételei, szobatisztaság stb, mindent, amit csak lehet. Ekkor került képbe ez a tréner, aki már ebben az időben nagyon sokat segített. Ez a kutya egy német vizsla keverék, az anya valami szőrös, pumiféleség volt, de mégis viszlakinézetű a kicsi. A vizslaság minden fő jellemvonásával. 9 hetesen, mikor elhoztuk, percek alatt kiderült, hogy nagyon nyugodt és különleges a kutya, mert az elválasztás stresszének, idegességének nyoma sem volt, egy két napos ketrecjátékkal már szépen elfogadta a szobakennelt, 10 hetesen - pedig nem is eröltettük, - ment az ül, fekszik, pacsi stb,. Akkor elhatároztam, hogy a maximumot ki fogom hozni a szellemi adottságaiból, és azóta - persze vigyázva, hogy ne terheljem túl - mindent megteszek, hogy sokkal nagyobb élmény legyen a közös élet. Imád tanulni, 3 hónaposan kezdett szabadba menni, és szinte azonnal ment a behívás, a mai napig hibátlan. 4 hónaposan már első szóra kihívtam a Népligetben párizsiszeletből, dögtött madárból, kekszből, kakából, 20 kutyával való rohangálásból. Mindig figyeli, hogy megvagyok e, soha nem önállósítja magát. A kutyával való kapcsolat olyan mélységét élem át, amit soha nem hittem volna és még csak fél éves. Mindez sehol nem lett volna a tréner nélkül, aki 1-2 hetente eljött. Félelmetesen nyugodt és fegyelmezett a kutya, a rutinos kutyások is csodálkoznak rajta, nagyon kedvelik is. Nem tudom, mit kezdek ezzel, de szeretném a lehető legjobban fejleszteni ebbe az irányba. (Sokszor kérdezek is itt, és soha nem volt belőle vita, csak a válaszolók nem tudják, hogy én vagyok az, mert elfogadom, amit mondanak. Utoljára a bőrpóráz hosszáról kérdeztem.) De most ebben az esetben azért fogadom fenntartásokkal, mert ebben a póráz fel és leszedés helyzetben éreztem, hogy kicsit megváltozik a kutya hozzám való viszonya, és ezt érezte a tréner is. Mivel én nem vagyok profi, én nem tudom, hogy mit látott, de ő érzett ebben valami rendellenest, ahogy ez nálunk működött. Ezért javasolt más megoldást, olyan megoldást, ami egy korlátozott fórumon furcsa lehet, szokatlan lehet, szakszerűtlen lehet, a hozzá való ragaszkodásom meg idegesítő lehet. Ugyanakkor olvastam, láttam, hallottam sokat erről, és elbizonytalanodtam ebben a kérdésben egy pillanatra - hiába bízom maximálisan a trénerbe, éreztem egy késztetést, hogy rákérdezzek itt. Szerintem elnézhető valakitől, aki nem követ mindent vakon, hanem bele is gondol.

2015. febr. 3. 11:30
 83/87 anonim ***** válasza:

Akumi: "Azt külön nem értem, miért baj az, hogy ha a kutya leül, amikor ültetni kell... De hát a tükörmódszerrel sose voltunk barátok :D"

Mert az hogy a kutya hozzám jön és leült, meg hogy ül! parancsra leül 2 külön feladat. Abból, hogy a hozzám végén mindig ülni fog, még nem következik, hogy az ül!-re is leül, ha mondjuk sétálunk az utcán, és épp eszembe jut ezt kérni tőle. Persze nem baj, hogyha leül, mikor beér, de ezt a kutyának sem jeleztem, mármint semmilyen pressziócskát sem kapott érte. Amúgy félelmetes, hogy még egy ilyen témánál is muszáj kifejezésre juttatnod, hogy nem bírod a tükörmóccert. :) Mert amúgy tedd nyugodtan, örülök, hogy van kritika, meg a sulid is szimpatikus, értem, hogy te sem vagy hülye a témához, de ez a stílus azért szerintem kicsit gáz, még akkor is, ha felidegelt a kérdés. :)


Kérdező, tippelhetek, ki az? Kr-vel kezdődik a neve? Privátban is írhatod, ha eltaláltam. :)

2015. febr. 3. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 84/87 anonim ***** válasza:

Ha tudnád, hányszor nem szidom a tükrösöket, amikor pedig lenne ingerem... ;)


Tudom, hogy ez két külön feladat, de nem akadályozza egyik a másikat :) Leülhet parancsra is, leülhet magától is akárhol, meg leülhet korrekt behívásnál is, meg még ezek már szituációban anélkül, hogy ez problémát okozna, legalábbis még sose láttam, hogy ebből gond lenne.

2015. febr. 3. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 85/87 anonim ***** válasza:
ezer más szituációban*
2015. febr. 3. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 86/87 A kérdező kommentje:
Engem nem csak az izgat a tükörmószerben, hogy jaj de jó, ez a legjobb és legújabb módszer, mert fogalmam nincs, hogy milyen módszerek vannak, a szakértők és nem szakértők között melyik az éppen haladó vagy divatos. Számomra azért szimpatikus, mert bevallom, nem voltam, vagyok túl jól az életben, és ebben a módszerben látom azt, hogy én is intenzíven bele tudom rakni magam, és egy olyan kis csapatot tudok képezni a kutyámmal, ami engem is leköt, kihívás elé állít, nekem is nagy feladat és bele kell élnem magam a kutya lelkébe, agyába, világába és lassan kialakul köztünk egy szintézis. Ez tetszik benne, és nem az, hogy majd így lesz a legokosabb kutyám. Én nem munkakutyát szeretnék. Főképpen, hogy én nem tartom állatnak a kutyát, sokkal inkább valaminek, ami valahol ember és állat között van, de inkább már az ember felé hajlik. Csak picit máshogy néz ki.
2015. febr. 3. 18:00
 87/87 anonim ***** válasza:
akumi: ja, csak kicsit nehéz megnézni, hogy a sima "ül" hogy halad, ha a kutya már éppen magától is ülve van. :) És ha az a feladat, hogy hívd be a kutyát és ültesd, az nem a hozzámra, hanem a behívás+ültetés feladatra külön vonatkozik. Nem nagy különbség, de nem is csináltunk belőle drámát a tanfolyamon sem. :)
2015. febr. 3. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!