Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Lehetséges az, hogy valakit...

Lehetséges az, hogy valakit úgy helyeznek gondnokság alá, hogy valójában nincs is rá szüksége?

Figyelt kérdés
Amikor betöltöttem a 16. életévemet, abbahagytam a tanulást és eljöttem a gimnáziumból. Most 19 éves vagyok, az elmúlt 3 évben semmit nem csináltam, csak itthon lógattam a lábam (na jó, ez nem igaz, mert besegítettem a házimunkába, néha a boltba is elmentem bevásárolni), nem tanultam, nem dolgoztam sehol, a szüleim tartottak el. Erre rájött a gyámhatóság (nem tudom, hogyan), most pedig meg akarnak fosztani a cselekvőképességemtől, gondnokság alá akarnak helyezni. Úgy vélem, azért gondolják azt, hogy ez indokolt az esetemben, mert 3 éve nem csinálok semmit, de nem hiszem, hogy ez elég indok lenne rá, szerintem nekem nincs szükségem gondnokra. Ennek ellenére elképzelhető, hogy mégis lesz gondnokom?

2023. jan. 19. 22:00
 31/91 A kérdező kommentje:
Én úgy olvastam, hogy a környezettanulmány elkészülte után kell majd elmennem a bíróságra, ahol majd a bíró kikérdez engem és elrendeli, hogy egy igazságügyi elmeorvos-szakértő vizsgája meg, hogy mennyire fogom fel a körülöttem lévő világot, van-e mentális problémám, és ha igen, akkor az milyen mértékű.
2023. jan. 20. 23:19
 32/91 anonim ***** válasza:
100%
Gondnokság alá helyezni valakit – csak a törvényben meghatározott egészségügyi ok alapján – pszichés állapotra, szellemi fogyatkozásra vagy szenvedélybetegségre hivatkozva – lehet, és – csak abban az esetben, ha ezen ok miatt nem képes érdekeiknek megfelelő döntést hozni, illetve érdekeinek megfelelően cselekedni. 1 Vagyis a mentális betegség önmagában még nem alap a gondnokság alá helyezésre. Erre csak akkor kerülhet sor, ha ezen betegsége miatt nem képes ügyeinek megfelelő intézésére.
2023. jan. 21. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/91 anonim ***** válasza:
100%
#27: Én egy kicsit autista vagyok, és miután édesanyám meghalt, az első hónapokban nagyon rosszul voltam. A Gyámhivatal elindította a pert. A gyász mellett még extrában a per miatt felerősödött a szorongásom arra az évre. Az életem legrosszabb éve volt. De nyertem!
2023. jan. 21. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/91 A kérdező kommentje:
És az nem fordulhat elő, hogy a bíróság rosszul dönt és úgy helyez engem gondnokság alá, hogy nincs is rá szükségem?
2023. jan. 21. 13:23
 35/91 anonim ***** válasza:
100%

A bíró igazságügyi elmeszakértői vélemény alapján dönt. (Kikérdezi azért a tanukat is) Nekem az a tapasztalatom - most csináltam végig egy ilyen cirkuszt a rokonom kapcsán -, hogy a bíróság végtelenül körültekintő. És nem "pofára" osztogatja ezeket az ítéleteket.


Még mindig nem tudjuk, ki adta le a jelzést a gyámhivatalnak?

Általában a hozzátartozó kezdeményezi ezt. Vagy az ügyész, ha bűncselekmény történt. Vagy iskolából megy a jelzés, esetleg kórházban elhelyezett betegről értesíti az orvos a gyámhivatalt, HA nincs hozzátartozó.

A Gyámhivatal "csak úgy" nem jelenik meg senki otthonában.

2023. jan. 21. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/91 anonim ***** válasza:
100%

A jelzést leadhatta a Családsegítő.

Kedves kérdező, most ne légy rest, legyen a szobád tiszta és rendezett, és magadat se hanyagold el!

2023. jan. 21. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/91 anonim ***** válasza:
100%

Hiba előfordulhat, de maga a per legalább egy évig tart. Ha nem vagy elégedett a döntéssel, akkor:

* Fellebbezhetsz. A Gyámhivatal nem fog fellebbezni, ha veszít. Ekkor nem készül új szakvélemény, hiába javult közben az állapotod, azt nem fogják figyelembe venni.

* Kezdeményezed vagy te magad, vagy a gondnokod a gondnokság leszedetését. Új szakvélemény készül, a régit nem vehetik figyelembe.

2023. jan. 21. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/91 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


Utolsó, azt írtad, hogy a per legalább egy évig tart. Ezt nem igazán értem. Miért tart egy évig? Ennél rövidebb idő nem lenne elég, hogy eldöntsék, hogy gondnokság alá akarnak-e helyezni vagy sem?


Azt is írod, hogy fellebbezhetek. De ha 1 évig tart a per, utána jön a bíró döntése és nem vagyok vele megelégedve és fellebbezek, akkor még 1 év, míg felülvizsgálják a döntést?

2023. jan. 21. 14:04
 39/91 anonim ***** válasza:
100%
De ki a fene akar téged cselekvőképtelennek minősíttetni és miért? Sem a lustaság, sem a depresszió, de még az enyhe autizmus sem ok erre. Mit mondanak a szüleid? Ha gondnokság alá vennének, ők lennének a gondnokaid.
2023. jan. 21. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/91 anonim ***** válasza:
100%

Lehetne rövidebb is, de a Gyámhivatalt nem olyan fából faragták, hogy egy jó szakvélemény hatására visszalépjen, hanem inkább vár néhány hónapot, mire ítélet születik.

A döntés felülvizsgálatának idejét nem tudom, mivel erre nem kellett sort kerítenem.

2023. jan. 21. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!