Kezdőoldal » Ételek, italok » Sütés, főzés » Mit ronthatok el, mi a gond?

Mit ronthatok el, mi a gond?

Figyelt kérdés

Próbálkoztam értelmes kenyeret sütni otthon, de sose az igazi, az alábbi a problémám.


Pék szakmai könyv szerinti arányokat alkalmazva, kenyérliszttel (de BL55-el is) sem sikerül normálisan. Nyilván technológiai hiba van, csak mi lehet pontosan, ill. miért lesz ilyen a tésztája?


Az előző nap előkészített, immár öregtésztára a lisztet rászitálom, nem porélesztőt használok és megfelelő arányban előtte langyos vízben felfuttatva, sóval nem érintkezik közvetlenül, langyos vízzel dagaszt a gép (erős Bosch gép, szép tésztát dagaszt), ezt is érzéssel adagolva. Még aszkorbinsavat is szoktam tenni bele kicsit. Ettől több egy kenyérhez nemigen kell...


Dagasztóból kivéve egyszer felvirgolom, várok vele, majd úgy mint a pékségben vekni formát vagy még egy virgolással gömbölyűt készítek a tésztából.


Gőzben kelesztem sütőben (van ilyen funkciója, bár nyilván nem egy péküzem kelesztőkamrájának a minősége... sőt), de mégsem felfelé terjed, leginkább ellapul (akár vekni akár ún. parasztkenyér forma). Ha sütőformát használok, akkor persze forma lesz de akkor se az igazi, ugyanis már frissen (jól meg)sülve is morzsálódó a bélzete, nem az a pékségi foszlós levegős, jó tartású. Döng az alja de mégsem olyan.


A kelesztős funkciót csak úgy tudom használni, hogy valami 40-50 fokon megy a sütő, majd - ha kivenném "megfázna" ezért nem teszem - egyből indítom rá a sütést. Előbb felfűti magát - közben a kenyér teteje szárad kissé - és csak utána süti. Na a kenyeret nem így kell, hanem 210 fokos sütőbe bevetni, gőzt rá, majd egyből vissza 190 fokra, és úgy sütni valami 40-45 percet. Ezt itthon nem igazán tudom értelmesen megoldani.


Ez lehet a gond?


Mielőtt még... nem (csak) a magas kenyér árak miatt sütögetek itthon, mást is szoktam, ez amolyan hobbi (meg van ilyen végzettségem is, de sokat nem voltam benne csak gyakorlatra amíg jártam), meg jobban is esik a családnak. Nem mellesleg valóban, olcsóbbra kijön általában darabárra egy-egy péksüti. Levelest nem szoktam, az macera nagyon, majd ha több türelmem lesz (2-3 alkalommal próbálkoztam vele, éppen nem lett rossz, de nem az igazi). Szóval nem kell ekézni hogy okoskodó, magát profi konyhatündérnek gondoló városi lennék.


2022. júl. 14. 10:51
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Nem pontosan értem miért kell gőzben keleszteni.

Kell a keléshez a meg és a magas páratartalom, de azért az ötven fok és a gőz szerintem túlzás.

Én csak ki szoktam tenni a napra a tésztát ronggyal lefedve, mindig jó lesz. Nem lehet, hogy ez a gond?

2022. júl. 14. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Az én lányom hagoymányos kovásszal csinálja, és hűtőben, hosszú kelesztéssel. Neki ez vált be.
2022. júl. 14. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Próbáld meg a gőzkelesztés nélkül. Hagyd benne a keverőedényben, rakj rá egy tiszta törlőt és rakd ki a napra.
2022. júl. 14. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Megszáradna a felülete, mivel a ruha amit rátesz az ember is porózus. Kelesztettem én már csak úgy, a melegben is, de megszárad. Akartam venni már szakajtót, meg hozzá olyan ruhát ami nem ragad a tésztára de elmaradt...


Van egy nagy tálam keleszteni, de abba is leragadhat a tészta, lisztezés ellenére is. Ha meg egy helyen is kiszakad, annyi az egésznek.


De kipróbálom majd veszek ilyen ruhát hozzá, és akkor marad a "parasztkenyér" forma, igazából az is jó, csak lenne már jó állaga, nem ilyen sűrű morzsalékos.

2022. júl. 14. 12:28
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
Egy kenyértészta annyira lágy, semmi baja nem lesz ha kelesztésnél kicsit a legfelső réteg szárad. Ráadásul amikor kiborítod a sütőlapra a kelesztőedényből alulra kerül az addig fent lévő felület. Vagy vékonyan bekened a tetejét olajjal, ha ez ennyire aggaszt.
2022. júl. 14. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
#5 Rendben, megpróbálom. Köszönöm a válaszokat. De akkor a kelesztéssel lesz gond, vagy van még valami, ami miatt nem olyan a kenyér mint amilyennek lennie kéne?
2022. júl. 14. 12:46
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
Pontos receptet nem írtál, arról semmit sem tudunk.
2022. júl. 14. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Pék szakmai könyv alapján.

75 dkg liszt

3 vagy 4% só, nem tudom pontosan most fejből...

2% élesztő

víz amennyit felvesz

aszkorbinsav (azt hiszem valami 0,04% az előírás, na ezt tartsd be otthon valahogy... :)


Ez egy kilós kenyérhez. Remélem nem cseréltem fel semmit. Szóval semmi extra. Az öregtészta most meg nem mondom, azt úgy nagyjából szoktam, feljegyzem és másnap ezzel számolom az arányt tovább. Természetesen ebbe só nem kerül mert nem szabad beletenni.

2022. júl. 14. 15:23
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
A "víz amennyit felvesz" mennyi szokott lenni?
2022. júl. 14. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Ezt a receptet próbáld ki, és nézd meg, mi a változás: [link]

Természetesen ne a sütőben keleszd.

2022. júl. 14. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!