Kezdőoldal » Fogyókúrák » Kalóriaszámlálás » Tényleg annyira komolyan...

Tényleg annyira komolyan kellene venni a makrókat? (vegán)

Figyelt kérdés

Fogytam már egyszer 10 kilót kalóriaszámolással, de a makrókra nem figyeltem. Mindent ettem, ami belefért a megadott kcal-ba, az eredménnyel annyira nem voltam megelégedve, mert vékony voltam, de löttyedt, viszont a súlyommal elégedett voltam. Diéta közben akkor nem edzettem.


A vírushelyzetnek köszönhetően egyre kevésbé voltam aktív, leginkább csak otthon ültem, így felszaladt rám 8 kiló. Utánaolvastam a dolgoknak, és röviden ennyit szűrtem le a hatékony fogyásból:


kalóriadeficit, 2g/testsúlykilogrammnyi fehérje, súlyzós edzés. Emellett még nőként jó, ha naponta 1g/testsúlykilogramm (jó) zsírt bevisz az ember, a megfelelő hormonműködés érdekében.


Ezzel nem is lenne semmi gond, de vegánként 1500 kalóriára, táplálékkiegészítő nélkül igencsak nehezen jönne össze 60g zsír mellett 110-120g fehérje, és maradna csak 120g a szénhidrátra. Akárhogy számolom, sehogy nem jön jól ki, mert a fehérje nagy részét hüvelyesekből vinném be, és ezek sok szénhidrátot is tartalmaznak... Ha meg valahogy mégis kijönne (kiegészítőkkel), nem hiszem, hogy jól laknék vele.


Itt egy napom, hogy mit ettem:

- reggelire almás fahéjas zabkása

- ebédre lencsefőzelék babfasírttal, 2 szelet tk. kenyérrel, pirított tofuval (ez elég nagy adag lett nekem, 2 részletben ettem)

- vacsira erdei gyümölcsös banánturmix, puffasztott rizzsel

- nasinak eleszegettem a nap folyamán 50g mogyorót


Ez így 1505 kalória, 49g zsír, 188g szénhidrát és 68g fehérje. Jól éreztem magam ezen a napon, nem voltam éhes.


De eléggé távol áll az ideálistól. Engem ez frusztrál, már 1 hónapja nekiálltam a diétának, de ezekkel a makrókkal soha nem volt sikerélményem, sok olyan nap volt, hogy ki tudtam hozni valamivel jobban is, de nem laktam jól, így másnap bűnöztem, és ezek miatt az eddigi 1 hónap alatt konkrétan semmit nem fogytam...

Frusztrál a tudat, hogy "ha nincs meg a megfelelő makró, akkor az úgy nem jó", "úgy fogsz kinézni a végére, mint egy telibeszart búvárruha" és társai.


Bosszant, hogy ezalatt az 1 hónap alatt majdnem 2 kilót lefogyhattam volna egészségesen a "telibeszart búvárruha módszerrel", ehelyett meg minden nap azon agyalok, hogy mit lehetne enni, gyakran éhes is vagyok, és ennek eredményeként gyakran felfalom a hűtőt nap végén...


Tényleg ennyire nagyon számítanak a makrók? Mihez tartsam magam, ami nagyon a minimum? Mit ajánlotok? Nagyon el vagyok keseredve. :(


2021. máj. 21. 14:40
 1/3 anonim ***** válasza:
56%

Többféle ajánlás van. A "hivatalos", WHO szerinti egészséges táplálkozási ajánlás azt mondja, hogy legyen kb. 50% a szénhidrát, 30% a zsír, 20% a fehérje aránya, és a zsír lehet kicsit több is a szénhidrát rovására (max. 35% az ajánlott).


Amit te írtál makrókat, az lényegében hozza ezt az arányt (30%, 51%, 19%). Valóban nagyobb a szénhidrát aránya, mint a másik javaslatban, amit írtál, viszont a hüvelyesekből származó szénhidrát nagyon jó minőségű és sok rost is van bennük. Gond inkább az lenne, ha túl sok rossz minőségű, gyorsan felszívódó szénhidrátot ennél. Esetleg még a cukrot kiszámolhatnád, nem tűnik-e gyanúsan magasnak az aránya a szénhidráton belül, főleg ha a vacsit nézed külön, abban elég nagy a cukor és a gyorsan felszívódó szénhidrát aránya. Nem biztos, hogy bajod lesz ettől, de van, akit akadályoz a zsírvesztésben (mivel túl sok inzulint termel a sok cukor miatt, ami pedig serkenti a szénhidrát->zsír átalakítást a szervezetben).

2021. máj. 21. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
26%
Helyes, amit írsz, fogyás közben valóban ajánlott a 2 g fehérje (és a testedzés), ha el akarjuk kerülni az izomvesztést. Nem írod, hány kiló vagy, de a napi 68 gramm fehérje valószínűleg lényegesen kevesebb ennél, talán csak a fele. Ha a vegánságodban szigorú vagy, igazából egyetlen lehetőséged van, valamilyen kiegészítő, például szójafehérje. Nem ideális, ha a napi mennyiséged kb. felét kiegészítőből viszed be, de nem tudok jobbat javasolni. Ahogy írod, a növényi forrásokban mind van szénhidrát is, így ha azzal vinnéd be az összes fehérjét, jóval túllépnéd a kalóriakereted.
2021. máj. 21. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Ajánlom, hogy lépj be a Teljesértékű növényi étrend fb csoportba, ha vegán vagy. Most nincs időm részletesen kifejteni, de elég sok mindent rosszul tudsz/túl aggódsz. :) Holnap ha lesz időm szívesen írok részletesebb választ. Addig legyen elég annyi, hogy a szénhidrát a legjobb barátunk és napi 80 % sem sok belőle. :)
2021. máj. 22. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!