Kezdőoldal » Fogyókúrák » Kalóriaszámlálás » A liszt cukorrá alakul a...

A liszt cukorrá alakul a szervezetben. Igazából minden szénhidrát cukorrá alakul?

Figyelt kérdés
Röviden, idő szűkében olvasgattam egy hónapja utána ennek. Az a kép alakult ki bennem, hogy igazából nem a GI számít egy szénhidrátnál, hanem, hogy ne cukorként hasznosuljon. Képemben úgy volt, hogy nem fogyasztok egyáltalán semmilyen gyorsaságú cukrot, és lisztet sem, mert ezek cukorrá alakulnak, így a szervezet zsirként raktározza egy bizonyos mennyiség után. Ám ma olvastam egy cikket, ahol leírják, hogy minden CH cukorrá alakul, és csak a sebesség (GI) számít. Teljesen téves az összeált kép a fejemben? Sajnálom, ha teljesen hülyeségeket írtam, nem szeretnék hülye maradni.
2016. dec. 28. 23:08
 1/6 anonim ***** válasza:

Igen, minden CH D-glükózként (dextróz, szőlőcukor, vércukor) kerül felszívódásra. Kivéve fruktóz, de az egy másik fejezet.A vér glükóz tartalmát (vércukorszintet) a szervezet igyekszik azonos szinten tartani. Ha ennél alacsonyabb, "kifogy az üzemanyag", teljesen erőtlenné válik az ember és rosszul van. Ha magasabb, az mindent tönkretesz a szervezeten belül. Ha a szükséges CH menyiséget alacsony GI-vel veszed magadhoz, az ideális esetben olyan ütemben szívódik fel, ahogy elhasználódik. Kisebb ingadozásokat a szervezet kigyenlíti, máj képes glukózt termelni ha csökken a vércukorszint, ha emelkedik az inzulin eltakarítja.

Magas GI esetén ugyanez a CH mennyiség 1/2 óra alatt mind a vérbe kerül, mivel nem erre készült föl a szervezetünk az evolúció során, kisebb fajta sokkot okoz. Hasnyálmirigy veszettül elkezd inzulint termelni, hogy minél hamarabb megszabaduljon a fölösleges cukortól, ez nyilván csak zsírrá alakításként lehetséges. Mivel egy pánikszerű reakció zajlik le, ezt lehetetlen pontosan szabályozni. Vércukorszint lecsökken (lejjebb mint kellene), az inzulinszint egy ideig még magasan marad ami blokkolja a glükagont, addig a máj nem képes emelni a vércukor szintet. Az emberre rátör a farkaséhség, enni kell, elsősorban CH-t kíván. Attól megint felszökik a vércukorszint és ismét ott vagyunk ahol a part szakad.

Hosszú távon ha folyamatosan feszegeti az ember a cukor-zsír anyagcsere határait, szelektív inzulinrezisztencia alakul ki (izomszövetek kevésbé lesznek érzékenyek az inzulinra mint a zsírszövetek) idővel hízékonyabbá és fáradékonnyá válik az ember.

2016. dec. 28. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A keményítők összetett cukrok, amik egyszerű cukrokra bomlanak. Vannak nem hasznosuló szénhidrátok is s persze az eleve egyszerű cukrok (s akadhat más is, de nem fontos).


Ahogy a fehérje aminosavakra bomlik, úgy a szénhidrát glükózra, fruktózra, a test már csak ilyen, szereti az apró építőkockákat.


Inkább a GL számít (ahol a GI mellett a mennyiséget is figyelembe vesszük), fogyásnál pedig főleg a kalória (ha nem nézzük az egészséget, de persze sokunk érzékeny az inzulin megdobására. de bármit tesz az inzulin, a kalóriadeficit a döntő).


Ha özön cukrot eszel, de elégeted, nem hízol.


Én biztosra akarok menni (na jó, nem, a biztos stagnálást akarom elkerülni) és semmilyen szénhidrátot nem viszek túlzásba. Van, akinek ez a tuti, pont az inzulinválasz miatt. Nem igazán azért, mert könnyebben raktározódik, hanem mert könnyebben megéhezik (vagy eleve jól sem lakik).

2016. dec. 29. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Az első hozzászóló leírta általánosan a dolgot az inzulin megdobása miatt. Ez persze egyénszinten nagyon más is lehet. Egyáltalán nem biztos, hogy ha valaki csupa gyors ch-t reggelizik, az ne lenne pompásan jóllakott 8 órán keresztül, azért az energiamennyiség is ott van :)

A szervezetnek elvileg szükséges élelmi szénhidrátmennyiség pedig pontosan nulla. Persze érdemes egyénszinten kitapasztalni, mi a jó érték. Van, akinek sokszáz gramm kell naponta, van, akinek 20 gramm alatt az ideális, ez nagyon egyéni.

2016. dec. 29. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Ilyen szempontból a rizs egy rossz ch forrás? Fogyáshoz JOBB a fehér kenyér? Amúgy tömegnövelésen vagyok, csak szeretném tisztába tenni a dolgokat.
2016. dec. 29. 09:44
 5/6 anonim ***** válasza:
A szénhidrát cukor mellett hogy máshogy lenne képes hasznosulni? Az emésztés során a test pont az apró alkotórészekre bontást végzi.
2016. dec. 29. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nem tartom rossz forrásnak a rizst, az legalább gluténmentes, de ez is egyéni. Én mindkettőt kerülöm, van, aki a fehér rizst igen, a tk kenyeret nem, van, aki inkább fordítva. De barnarizs is létezik, az sem mindegy, hogy mivel eszed s főleg, mennyit.

Amúgyis rengeteg embernek bevált már a rizs, szálkásításkor és máskor is. Alapvetően nincs vele gond. Van, akinek kerülnie kell, de a legtöbbeknek nem.

2016. dec. 29. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!