Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Miért beszél a legtöbb anyuka...

Miért beszél a legtöbb anyuka (indokolatlanul) többeszámban? Észreveszitek ha így mondtok valamit vagy már fel sem tűnik?

Figyelt kérdés

Sok anyukától hallom,hogy olyankor is többesszámot használ, amikor ennek semmi értelme, sőt nevetséges lesz tőle. Pl. még szopizunk, éjjel még bekakilunk, mindig lerúgjuk ezt a cipőt.


Babavárás előtt vagyok és nagyon félek, hogy egyszer az én számat is elhagyják ilyen szavak. Bár remélem ilyen nem fordul elő, nagyon égnék. Nektek mindig feltűnik, ha így beszéltek? Egyáltalán ennek mi értelme? (Szeretném kihangsúlyozni, hogy nem arról van szó, amikor mindkettőjüket érintő dologról van szó, pl. hogy sétálni megyünk vagy játszótéren voltunk.)


2010. jan. 28. 17:37
❮❮ ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... ❯❯
 81/197 anonim ***** válasza:
50%
Lányok! gondoljatok bele! Ha ti így beszéltek a gyerekkel (még ha szerintetek ő ebből semmit se ért), hogy várhatjátok majd el tőle, hogy később normálisan beszéljen? Majd mit fogtok szólni, ha ő is "innit" kér, meg "ennit", meg szörpit és hasonló "szép" szavakkal fog beszélni? Nekem senki ne mondja, hogy ha a pár hónaposhoz így beszél valaki, akkor majd hirtelen változtat akkor, amikor a gyerkőc beszélni kezd..ui. addigra már maga sem fogja észrevenni, hogy mit és hogyan mond. A dajkanyelv meg nem gügyögés meg idióta szófacsarás..ezt annak tudnia kellene, aki magáról azt állítja, hogy tanult ilyenekről..én is tanultam! Nem kell a gyereknek kicsavarni a szavakat, megérti akkor is, ha azt normálisan mondjátok! Emellett elég hülyén hangzik, amikor mindent T/1 személyben mondanak bizonyos anyukák..nem tudom, belegondoltok-e, hogyan hangzik..bekakiltunk, szopiztunk (Te is? Ugyan kitől?), lázasak vagyunk, jön a fogunk (Ha neked is, akkor elég későn!)..ez bizony nem dajkanyelv, csupán egy rossz szokás! A dajkanyelvet ne keverd a babanyelvvel! Ha egy kisgyerek még nem tud tökéletesen kiejteni egy szót (mondjuk "tatas"-t mond kakas helyett, Te, kedves anyuka, akkor is kakasként mondd!!!) A dajkanyelv nem azt jelenti, hogy lebutított szavakat használsz, hanem azt, hogy rövidebb mondatokkal kommunikálsz, eltúlzott hangsúllyal beszélsz, sokkal jobban artikulálsz és lassabban mondod a babának a szavakat...ez a dajkanyelv és ennek nincs köze ahhoz, hogy gügyögünk nekik.. Egy jó cikk a témában: [link]
2010. febr. 1. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 82/197 anonim ***** válasza:
74%
Én szerintem szépen tudok beszélni és még is amióta gyerekeim vannak ösztönösen használom a röviditett szavakat. Ha nagyon oda akarnánk figyelni erre akkor nem mondaná senki az óvodára azt, hogy ovi, a medvére azt, hogy maci, a bölcsődére azt, hogy bölcsi, a korcsolyára azt, hogy kori és még sorolhatnám. A röviditésekkel szerintem semmi baj nincs, főleg egy kisbabánál. Ahogy nőnek a gyerekek a legtöbb ember ösztönösen is kezdi fokozatosan elhagyni ezeket a szavakat és egy 3-4 évesnek már egészen másképp beszél. Másrészt meg megértem a kérdezőt, mert ahogy irta neki ez a szakmája ezért erre figyel oda jobban. Én a munkám során kisgyerekekkel foglalkozom, ezért nekem a saját gyerekeim nevelésénél is a legfontodabb az, hogy sok türelemmel, higgadsággal és kézre vagy fenékre csapás nélkül állitsak korlátokat nekik. Nekem a munkámból adódóan és saját elgondolás alapján is ezek a szempontok a legelsők és az, hogy helyesen beszélek nekik, főleg amig kisbabák teljesen másodlagos. Én nem akarlak leszólni azért mert, nincs gyereked, de tényleg hidd el, hogy ha majd lesz és a nap 24 órájában csak az ő igényeire kell figyelned ,nálad is átértékelődnek majd ezek a dolgok és csak pár év múlva fogsz inkább odafigyelni arra, hogy helyesen beszélj vele.
2010. febr. 1. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 83/197 anonim ***** válasza:
76%
Sziasztok,hát jól elment ez a kérdés negatív irányban.Kedves kérdező,megértem,hogy szakmád révén fontos számodra a magyar nyelv megfelelő használata,sőt szép dolognak tartom,hogy széles körben próbálsz ügyelni a tisztaságára,de...két gyerekes anyuka vagyok.Nagyobbik lányom hétéves,a pici hat hónapos.Én is használom ezt a bizonyos dajkanyelvet,sőt előfordul,hogy többesszámba beszélek,persze csak a kicsivel kapcsolatban és elgondolkodtam miért teszem, észre veszem-e egyáltalán.Nem szoktam észre venni, egyszerűen így esik jól, a picivel nemrég még egyek voltunk és most sem létezne nélkülem,rám van utalva,velem létezik,hozzám bújik,a lelkem,a belső énem, a boldogságom része,ill. velem együtt az egésze.Ezért van,hogy így beszélek és nagyon jól esik.Hozzáteszem,nem vagyok az az elvetemült fajta,de velem is előfordul és eddig még nem zavart senkit,legalább is nem tudok róla.Szóval szerintem ezért beszélünk mi anyukák így.Ettől függetlenül a nagyobbik lányom szépen beszél,nem használ rövidítéseket,nagyon jól tanul,pedig őt ugyanígy szerettem.Talán a szeretet is jobban kifejezhető így,azért ez a "probléma" régebben is fenn állt,lehet,hogy a te anyukád is beszélt így veled.A válaszadók meg gondolkodjanak egy kicsit,nem kell mindent provokatívan felfogni (még ha az is egy kicsit),mert ami nekünk az, az a másiknak nem az,mindenkinek az adott élethelyzetben más és más a fontos.
2010. febr. 1. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 84/197 A kérdező kommentje:

"már nem jövök amíg te itt vagy"


Tisztára mint az oviban, nagyon éretten gondolkodsz...:) Van még elég téma, szíved joga nem jönni.

2010. febr. 1. 10:47
 85/197 A kérdező kommentje:
Köszönöm az utolsó normális véleményeket. Valami ilyesfajta véleménycsere miatt írtam ki a kérdést, ahol lehet mondani, hogy én így beszélek, mert.... vagy én azért nem használom mert... Erre írtam korábban hogy nem baj nekem az ha valaki használja, az az ő szíve joga, de az már baj, amikor kioktat, lehülyéz, mert én nem használom, nem beszélek így. Köszönöm azoknak akik tudnak értelmesen beszélgetni, akár vitatkozni is, csak a legtöbb ide író nem ismeri a vita és a veszekedés közötti fogalmat sajnos.
2010. febr. 1. 10:51
 86/197 A kérdező kommentje:

"nem mondaná senki az óvodára azt, hogy ovi, a medvére azt, hogy maci, a bölcsődére azt, hogy bölcsi"


Nem is ezekkel van a baj, ezeket "normálisan" beszélve is bőven használjuk:) Csak amikor a 4 éves gyerek mégcsak vauvau meg brumbrumot hall (valós példa), akkor az oviban a macival is lesznek gondjai, nemhogy még medvézzenek neki:) Amúgy meg a medve egy tök jó szó, szerintem aranyosabb is mint a maci:)))))

2010. febr. 1. 10:57
 87/197 anonim ***** válasza:
3%

Megint találtam egy számomra kínai kifejezést:

"Anyukák mit adtok 1 éves babátokra kint,csizmát vagy tutyit?"

Kérdem én mi az a tutyi??????

kocsi cipőről már hallottam,de tutyiról....

Jézusom....

2010. febr. 1. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 88/197 A kérdező kommentje:

"a te anyukád is beszélt így veled"


Néha biztos (néha valószínűleg én is fogok:)), de olyan elvetemült család voltunk:), ahol rendesen beszéltek és beszélgettek velem egész kicsi koromtól, nagyon sokat olvastak fel nekem, meséltek, én is 5 évesen már olvastam és ez szókincsbővítés szempontjából talán a legfontosabb. Na majd jönnek erre a vadgügyögők és megmondják, hogy meg is látszik, de ezt csak bóknak veszem:)))))

2010. febr. 1. 11:00
 89/197 A kérdező kommentje:

A tutyit nekem a falusi nagymamám szokta mondani, olyan kis házicipő, aminek puha a talpa és általában belebújós, tudod, mint ezek a kutyás meg macskás mamuszok. Legalábbis felénk ez a tutyi:)


Tegnap beírtam a keresőbe, hogy pöri (csak az első szó, ami így eszembe jutott) és találtam pár gyöngyszemet:)

2010. febr. 1. 11:02
 90/197 anonim ***** válasza:
74%

A többes számba beszélés attól lehet,mert az anyuka megszokja, hogy mindent együtt csinálnak.Szerintem azzal semmi gond, hogy megyünk fürcsizni, mert tényleg ketten mennek.Majd ha a gyerekem egyedül meg tud fürödni, akkor biztos azt fogom neki mondani, hogy menyjél fürcsizni.

Dettó a szopizunk.Viszont azt tényleg nem kell mondani, hogy bekakiltunk, meg jön a fogunk, mert ahhoz az anyuka már nem szükséges, megy a babának egyedül is.:)Csak gondolom már a szánk a többesszámra rááll.

Nekem csak most fog megszületni a babám, de terhesség előtt is használtam azokat a szavakat, hogy fürcsi, meg vacsi, a férjemmel is beszélünk így, sőt megyünk hambizni a Mekibe stb...Sőt még étterem étlapján is láttam kiírva, hogy kovi ubi..., meg hambi...erről ennyit:)

Mondjuk saját magamon nem tapasztalom, hogy hátrányom származott abból, hogy édesanyám ilyen aranyosan beszélt velem.Nyelvtanból mindig 4-5ös voltam, sőt 4esre is érettségiztem:)

A lényeg, hogy mindenki tudja, hogy kit mi zavar:A többes szám, vagy éppen az aranyos kifejezések, és tenni fog az ellen, hogy ő ne beszéljen így.

Kedves Kérdező!Valószínűleg azért támadják sokan a kérdésedet, mert kifejezted abban az egyéni véleményedet(nem tetszésedet), és minden "negatív"hozzászolást kimásoltál és kommentáltál.Ebből nyílván kötekedésre is lehet következtetni.

Valószínűleg ezért támadnak.

2010. febr. 1. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!