Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért nevezik magukat az...

Miért nevezik magukat az unitáriusok kereszténynek, ha tagadják a Szentírást?

Figyelt kérdés

Egy kérdés kapcsán merült fel bennem a kérdés, ahol volt egy hivatkozás az unitárius hitelvekkel kapcsolatban. Ezek a hitelvek, ha egyeseknek jobban tetszik, akkor lényegében dogmák, erősen szembemennek a Szentírás szavával számtalan helyen. Itt nem árnyalatnyi, értelmezésbeli különbségek vannak, hanem a Szentírás ír valamit, ők pont az ellentétét vallják.


Ezzel persze semmi gond nem lenne, hiszen a muszlimok se fogadják el számos részét a Szentírásnak, a hinduk meg legfeljebb csak fő üzeneteivel értenek egyet. Viszont ők nem mondják magukról, hogy keresztények.



#keresztény #dogma #unitárius #álkeresztény #hitelvek #Krisztust tagadó
2020. aug. 14. 16:32
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ❯❯
 1/96 Demion ***** válasza:
47%
Gondolom, mert a keresztény szó Krisztus-követőt jelent, és nem Biblia-követőt.
2020. aug. 14. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/96 A kérdező kommentje:

#1

Ez akár bizonyos szempontból igazad is lehetne, mivel akkor még messze nem létezett Szentírás.


"Krisztus halála után kb. 7 évvel, Antiochiában nevezték először khrisztianoinak a föltámadott Krisztus követőit, így különböztetve meg őket a zsidóktól (ApCsel 11,26; 26,28; 1Pt 4,16)."


Tehát először a feltámadt Krisztus követőire (vagy azokra, akik azt hitték feltámadt) használták. Viszont az unitáriusok a feltámadását is tagadják, ezért rájuk biztos nem használták volna ezt a jelzőt akkoriban.

2020. aug. 14. 16:47
 3/96 Demion ***** válasza:
51%

Attól, hogy nem hisznek a feltámadásában, még követhetik a tanításait. Nem ebben áll a lényeg?


Észrevettem, hogy sok keresztény (talán a többség is?) ezeken a külsőségeken pörög. Feltámadás, szűz fogantatás, csodatételek, stb. Ezek miért olyan fontosak? Mi van akkor, ha nem támadt fel, nem szűzen fogant, nem tett csodákat? Akkor nem érvényesek Jézus üzenetei? Akkor nem igaz, hogy szeresd felebarátodat, mint önmagadat, mert ezt csak egy csávó mondta régen és akkor nem is kell betartani? Nektek miért ezek a dogmák a fontosak, és miért nem a mondanivalója? Ha valaki követi a tanításait, miért ne nevezhetné magát Krisztus-követőnek?

Én inkább tartom kereszténynek azt, akin látom, hogy megtestesíti a krisztusi elveket és azok szerint él, mint azt, aki ezeken a külsőséges dogmákon izzad.


Mondom ezt ateistaként.

2020. aug. 14. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/96 anonim ***** válasza:
69%

Jézus tanításait nem lehet követni anélkül, hogy személyes kapcsolatban lennél Vele!

Nem lehet izomból teljesíteni a tanításait, nem következik az emberi természetből. Csak ha élő kapcsolatod van Istennel, tudsz fejlődni.


15,5 Én vagyok a szőlőtő, ti a szőlővesszők: A ki én bennem marad, én pedig ő benne, az terem sok gyümölcsöt: mert nálam nélkül semmit sem cselekedhettek.


Jól hangzik, hogy szeresd felebarátod mint magadat, elvben sokan bólogatnak rá.


Az ezoterikusok is elismerik Jézust mint nagy tanítót. Ami szimpatikus nekik azt idézgetik is tőle. Sőt sok ezoterikus irodalom azt írja, mi is lehetünk Krisztus, mi Istenek vagyunk.

Akkor ezt is ismerjük el kereszténynek?


A kereszténység középpontjában egy Személy, és a vele való kapcsolat áll. Jézus megkérdezte tanítványait, ti kinek mondtok engem?


Jézus pedig elindult tanítványaival együtt Cézárea Filippi falvaiba. Útközben megkérdezte tanítványaitól: „Kinek mondanak engem az emberek?” Ők így feleltek: „Keresztelő Jánosnak, mások Illésnek, ismét mások pedig egynek a próféták közül.” Jézus tovább kérdezte őket: „Hát ti kinek mondotok engem?”Péter így válaszolt neki: „Te vagy a Krisztus.”

2020. aug. 14. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/96 Demion ***** válasza:
18%

4

"Jézus tanításait nem lehet követni anélkül, hogy személyes kapcsolatban lennél Vele!"


A személyes kapcsolathoz miért kell elhinni dogmákat? Tényleg el tudod képzelni Jézust, ahogy azt mondja:

- Hát, igaz hogy a tanításaim szerint élsz, de nem hiszed el, hogy feltámadtam és csodákat tettem, ezért veled nem állok szóba!


Nevetséges.

2020. aug. 14. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/96 anonim ***** válasza:
43%

Az unitáriusok nem tagadják a szentírást, csupán nem hiszik el, hogy szó szerint úgy történtek a dolgok ahogy a Biblia írja, másként értelmezik.

Szerintük Jézus nem szó szerint Isten fia, csupán szimbolikusan, nem hisznek a Szentháromságban, ha nem tévedek még a Feltámadásban és a többi csodában sem, és szerintük Jézus nem több mint egy próféta vagy tanító.

Ettől ne lennének keresztények? Talán nem ugyan azt a Bibliát olvassák mint a többi protestáns felekezet? Talán nem ugyan azt az Istent imádják? Talán nem ugyan úgy a krisztusi erkölcshöz és az ő tanításaihoz (még ha másként is értelmezik azt) tartják magukat mint mi?

Hogy jössz te ahhoz, hogy mások felett ítélkezz?

Én nem vagyok dogmás szűklátókörű fundamentalista, arrogáns dolog azt hinni, hogy csak a mi felekezetünk üdvözülhet és mindenki más elkárhozik, szerintem igen is az unitáriusok is a testvéreink a hitben, mondom ezt reformátusként.

2020. aug. 14. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/96 anonim ***** válasza:
64%
A muszlimok is ugyanabban az Istenben hisznek, Jézusról meg azt tartják, egy prófétája Istennek. Szóval ők is keresztények! Hogy lehetsz Kérdező ilyen intoleráns szűklátókörű izé!
2020. aug. 14. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/96 A kérdező kommentje:

"Észrevettem, hogy sok keresztény (talán a többség is?) ezeken a külsőségeken pörög."

Ezek nem külsőségek, hanem a keresztény hit alapjai.


"Akkor nem érvényesek Jézus üzenetei?"

De, pont annyira, mint pl Buddha, vagy Lao-ce üzenetei, nevezhetjük akkor az unitáriusokat buddhistának is, nem?


"A személyes kapcsolathoz miért kell elhinni dogmákat?"

Na álljunk meg. Az unitáriusok is elfogadnak "dogmákat", függetlenül attól, hogy nem annak nevezik. Pusztán annyi a különbség, hogy ezen dogmák jelentős része szembe megy a Szentírás tanításával.


"Hát, igaz hogy a tanításaim szerint élsz, de nem hiszed el, hogy feltámadtam és csodákat tettem, ezért veled nem állok szóba!"

Valamilyen szinten igaz. Hiszen azt mondja Jézus, hogy aki hisz benne és megkeresztelkedik, az üdvözül, aki nem hisz, az elkárhozik. Ezt persze nyilván értelmezni kell, de akkor is ad egy irányt. Jézus pont azért korholta tanítványait, mert még csodái láttán is megingott némelyek hite. Viszont az unitáriusok ezt a hitet teljesen elutasítják.

2020. aug. 14. 18:05
 9/96 anonim ***** válasza:
13%
# 7 Ennyire cinikus nem lehetsz...
2020. aug. 14. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/96 A kérdező kommentje:

#7

Végül is igazad van. Sőt a buddhisták is keresztények, mert ők is tanítanak hasonlókat, mint Krisztus. Valószínűleg a régi pogány hitvilágokban is volt néhány jó gondolat, tehát ők is keresztények. Valószínűleg velem van a baj, hogy eddig ezt nem láttam.


#6

"Talán nem ugyan azt a Bibliát olvassák mint a többi protestáns felekezet?"

Fogalmam sincs, hogy mit olvasnak. Az én Szentírásomban Krisztus feltámadt harmad napra, s ez lett a keresztény hit alapja. Az övék lehet mást ír, de akkor jó lenne, ha valaki idézné ezt, mert nem ismerem az ő Bibliájukat.


"Talán nem ugyan azt az Istent imádják?"

Ezt se tudom biztosan, mert a keresztények a Szentháromság egy Istent imádják. Esetleg ők is? Egyiptomban is volt monoteista időszak, az Aton-kultusz idején. Akkor akik Atont imádták, ők is az egy Istent imádták benne, mint a keresztények?

2020. aug. 14. 18:11
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!