Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért nevezik magukat az...

Miért nevezik magukat az unitáriusok kereszténynek, ha tagadják a Szentírást?

Figyelt kérdés

Egy kérdés kapcsán merült fel bennem a kérdés, ahol volt egy hivatkozás az unitárius hitelvekkel kapcsolatban. Ezek a hitelvek, ha egyeseknek jobban tetszik, akkor lényegében dogmák, erősen szembemennek a Szentírás szavával számtalan helyen. Itt nem árnyalatnyi, értelmezésbeli különbségek vannak, hanem a Szentírás ír valamit, ők pont az ellentétét vallják.


Ezzel persze semmi gond nem lenne, hiszen a muszlimok se fogadják el számos részét a Szentírásnak, a hinduk meg legfeljebb csak fő üzeneteivel értenek egyet. Viszont ők nem mondják magukról, hogy keresztények.



#keresztény #dogma #unitárius #álkeresztény #hitelvek #Krisztust tagadó
2020. aug. 14. 16:32
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 91/96 anonim ***** válasza:
40%

Ne haragudjatok, nem tisztem senki fölött pálcát törni, végképp ítélkezni, de amit már csináltok, az sem a Római Katolikus Egyházban, sem az unitáriusoknál nem követendő példa. Ehelyett javaslom, inkább foglalkozzatok a saját Isten-én kapcsolatotok erősítésén, mert amit tesztek az pontosan az ellen való. A nézeteltérés elsimítása helyett annak erősítése, "gyűlölködés", kioktató hangnem, a másik igazának megdöntése, mindenáron nem segíti az Istennel való kapcsolatotokat. :)


Római katolikus

2020. aug. 20. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 92/96 anonim ***** válasza:
63%

Bravó! Minden lényegeset elmodtál! Még csak annyit, hogy most ezután feltételezzetek egymásról jót, ugyan avval az érzéssel ahogy magadról tudod, hogy legjobb tudásod és akarattal beszélsz. Annyira szeresd felebarátaidat, mintha magadnak akarnál jót! Hiszen láttátok a parancsot, (nem kérést) Krisztustól a Bibliában:Új parancsot adok, szeresd felebarátaidat....


Római katolikus

2020. aug. 20. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 93/96 tgt ***** válasza:
40%

Kérdező:

„ A császár pont ariánus nézetet vallott, ettől függetlenül elfogadta az Egyház döntését, mert nem volt joga beleszólni. Erőszakot pedig pont Ariusz és híve alkalmaztak először Szent Atanáz ellen.”


Tévedés. A zsinaton három csoport vitatkozott: az egyik Arius csoportja volt, ők azt állították, hogy Jézus különbözik Istentől, a másik csoport Arius ellen foglalt állást, szerintük Jézus ugyanazon lényegből való, mint Isten, a harmadik csoport pedig, amelyik a legnagyobb volt, a középutas álláspontot képviselte, mely szerint Jézus hasonló Istenhez, de nem ugyanaz. Arius csoportja és a középutasok meg tudtak volna egyezi, meg is volt a többségük, el is készült a közös hitvallás, de az Arius ellenes csoport ezt nem fogadta el, és elutasította a kompromisszumot. Konstantin császárnak komoly érdeke fűződött az egyház egységéhez, mert az a birodalom egységét erősített. Mikor látta, hogy az Arius ellenes csoportot nem lehet meggyőzni, a béke érdekében melléjük állt, a püspökök pedig nem mertek ellentmondani a császár akaratának és aláírták az Arius nézeteivel szembehelyezkedő hitvallást. Ezt Arius és két püspök nem fogadta el, őket száműzték, Arius könyveit elégették, és a kereszténység ellenségének bélyegezték. A Szentháromság dogma tehát politikai döntés nyomán született meg.

2020. aug. 21. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 94/96 anonim ***** válasza:
55%

Kedves 91! Itt senki nem gyűlölködik, ez egy hitvita. Nekem sem a kedvenc műfajom, de ha már egyszer kérdezett a kérdező, szívesen elmondom neki, mit gondolok. Beszélgetünk. Néha vannak indulatosabb beszólások ("hazudtok" stb.) és ezekre szoktam is szólni, de a cél alapvetően nem a másik megsemmisítése, hanem maximum a meggyőzése.

Amúgy amiket írsz, megfelelnek az unitárius lelkiségnek és tanításnak, úgyhogy köszönöm!

2020. aug. 21. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 95/96 anonim ***** válasza:
65%

91-es vagyok. Nem hiába tettem a gyűlölködést idézőjelbe, tudom, hogy hitvita.


Egyébként nem az unitárius lelkiséget képviselem, mert az igazság az, hogy nem ismerem, hogy milyen, én a katolikus tanítást hiszem és vallom. De örülök, hogy valamiben egyetértünk!


Azt viszont tudom, hogy nem írtam bántót, és rosszat, sőt, hazugságot sem, és olyat, amit egyik fél ne vallana, mégis le lettem pontozva.

2020. aug. 21. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 96/96 A kérdező kommentje:

#93

Nem tudom hol olvastad ezt a színes legendát, de ilyen forrásokkal még nem találkoztam a zsinatot illetően. Nem ártana a tényeknél maradni szerintem.


"a harmadik csoport pedig, amelyik a legnagyobb volt"

Ezt melyik forrás írja? A kb 300 meghívott püspökből hány volt ilyen "középutas" nézeten?


"a püspökök pedig nem mertek ellentmondani a császár akaratának és aláírták az Arius nézeteivel szembehelyezkedő hitvallást"

Mely források igazolják ezt? Mivel a császár ilyen módon bele se folyt a vitákba.


Meg azt a tényt is valahogy elfelejted, hogy Arius ment szembe az Egyház hitével, hiszen mindaddig Istennek tartották Krisztus, tehát ő kérdőjelezte meg ezt a tanítást. Sokan szeretik úgy beállítani Krisztus istenségére vonatkozó hitelvet, mintha valami újdonság lenne, pedig az Egyház kezdetektől fogva ezt vallja, ezt állítja a Szentírás is. Tehát itt Arius volt az újító, kitalált valami hülyeséget, mely eszmével sokakat megfertőzött, még magát a császárt is. Érdekes, hogy Ariust száműzik, utána mégis az igaz hit bajnokának, Szent Atanáznak kell menekülnie az ariánusok elől többször is. Azért ez is mutat valamit.

2020. aug. 21. 11:20
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!