Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az iszlám szerinti kamattilalo...

Az iszlám szerinti kamattilalom jó vagy rossz?

Figyelt kérdés
Gazdasági és erkölcsi szempontból kérdezem.

2022. aug. 3. 11:03
❮❮ ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... ❯❯
 121/348 anonim ***** válasza:

"Hát pont nem... Gondolkozz már, ha magas a kamat, akkor akinek van pénze, az vesz belőle állampapírt, ezáltal csökken a piacon a kereslet, mérséklődik az infláció. Na meg tőkéhez jut az adott állam is."


Te gondolkozz már. Akkor a logikád alapján Argentínában 0% kellene hogy legyen az infláció hiszen nagyon magas a kamatráta. Ehhez képest az infláció az egekben van. És minden országban ez van ahol magas a kamatráta. Azért mert ha magas a kamatráta mindenki beteszi a pénzt a banka, és senki nem fektet a gazdaságba ami így becsődöl. Az állam adókból tartja fenn magát de egy becsődölt gazdaságból nem tud adót szedni és csak annyit tud tenni hogy pénz nyomtat ami hatalmas inflációt generál.



"Egyes fejlett országokban azért alacsony az alapkamat (sőt előfordulhat negatív is), hogy növeljék az inflációt, elkerüljék a deflációt, a pénz elköltésén keresztül növeljék a gazdaságot, jó példa erre Japán. De hát ez a Japán is egy fránya keresztény ország és piszkos kapitalista keresztény gazdaságpolitikát folytat."


Baromság. Most magas az infláció. Az EU-ban már közel 9% és mégsem emeltek eddig kamatot csak a napokban és akkor is csak fél százalékot, más fejlett országok meg még ennyit sem. Azért mert a gazdaság az elsődleges számukra, azt fejlesztik, amit magas kamatpolitikával nem lehet.



"Egy pénzügyileg és politikailag instabil ország gazdaságába pedig legfeljebb egy hülye fektet, vagy akinek belefér, hogy rettentően magas kockázat mellett érhet el nagy nyereséget vagy akár bukja minden odaöntött pénzét. Mint egy lottó, de tudtommal az iszlámban a szerencsejáték is tilos."


Állami közermüködés és garanciák mellett simán befektetnének, de ki az a hülye aki 50%-os garantált kamatráta mellett a gazdaságba fektet ahelyett hogy a bankba tegye a pénzét? Mondok egy példát. Melyiket választanád?


1, Az állam 50% garantált kamatod ad, de semmivel nem támogatja ha a gazdaságba fektetsz. Melyiket választod? Kamat vagy gazdaság?


2, Az állam 0% kamatot ad, de mindenféle kedvezményt, garanciát, segítséget ad ha gazdaságba fektetsz? Melyiket választod? Kamat vagy gazdaság?

2022. aug. 5. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 122/348 anonim ***** válasza:

Most legalább ízelítőt kapok abból milyen veled vitázni Testvérem... teljesen szakszerűtlen vagy, és ezt magad is tudod. Gyanítom a török állami narratívát mondod fel nekünk.


"Te gondolkozz már. Akkor a logikád alapján Argentínában 0% kellene hogy legyen az infláció hiszen nagyon magas a kamatráta."


Nem mondod ilyet. Az a lényeg hogy a kamatemelésnek infláció csökkentő hatása van. A kutya sem mondta hogy 0% lesz.


"Baromság. Most magas az infláció. Az EU-ban már közel 9% és mégsem emeltek eddig kamatot csak a napokban és akkor is csak fél százalékot, más fejlett országok meg még ennyit sem. Azért mert a gazdaság az elsődleges számukra, azt fejlesztik, amit magas kamatpolitikával nem lehet."


Létezik valami komolyan elismert szakirodalom amellyel ezt a képtelen eszmefuttatásodat alá tudod támasztani ?


"Állami közermüködés és garanciák mellett simán befektetnének, de ki az a hülye aki 50%-os garantált kamatráta mellett a gazdaságba fektet ahelyett hogy a bankba tegye a pénzét?"


Jóember ! Hiába 50% a kamat, ha az infláció mondjuk 80%. Akkor évente így is 30%-ot buknál ha bankba teszed a pénzed. Viszont az infláció megöli a török emberek összes megtakarítását !

Szükségük van importra, de ez elképesztő áron érkezik meg hozzájuk !


Légyszíves kezdjél valamit az állításaimmal érdemben.


Mert az hogy. "baromság" nem érv. Nem beszélve arról hogy egy pökhendi kijelentés, mert azt feltételezi hogy Te ennyire szakértő vagy hogy ilyeneket kijelents, de ez látványosan nem így van.

2022. aug. 5. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 123/348 anonim ***** válasza:
100%

"Nézd meg bármelyik országot. Ahol magas a kamatráta ott az infláció is magas lesz."

Szerintem fordítva ülsz a lovon. Nem azért lesz magas az infláció, mert megemelik a kamatrátát, hanem az egyre magasabb infláció ellen védekeznek a kamatráta emelésével. Magyarországon is ha megnézed, az infláció kezdett el először emelkedni, még tavaly ősszel, és erre válaszul kezdték emelgetni a kamatrátát. De a kamatráta-emelés nem csodaszer, ha erős inflációs nyomás van, akkor a kamatráta emelés önmagában kevés hogy megállítsa, csak fékezni tudja.

Volt egy régi amcsi film, vagy 30-40 éves, egy megtörtént vonatbalesetet mutatott be. Egy hosszú, megrakott szerelvény egy hosszú lejtős pályán ment lefelé. Amíg 10-15 mph sebességgel ment, addig tudták fékezni, meg is tudták volna állítani, de nem tették. A sebesség emelkedni kezdett (már nem emlékszem mitől, lényegtelen), és amikor elérte a kb. 40 mph-t, onnantól már a csutkára behúzott fékek sem tudták lassítani a szerelvényt, felkúszott lassanként a sebessége 70 mph környékére. Túl nagy volt a lejtő és túl nagy a sebesség ahhoz, hogy a fékek képesek legyek megállítani a szerelvényt. De ha nem húzták volna be a fékeket, akkor az a szerelvény simán átlépte volna a 100 mph sebességet is.

Pontosan ugyanígy működik a kamtráta-emelés is az inflációval szemben.

2022. aug. 5. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 124/348 anonim ***** válasza:

#123.


MINDEN SZAVADDAL EGYETÉRTEK ! Köszönöm hogy ilyen érthetően összeszedted !

2022. aug. 5. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 125/348 anonim ***** válasza:

"A kamatemelés hatása biztosan volt a dologban."


Minimális. A 80%-os kamat valószínűleg bevonzott valamennyi külföldi tőkét, amivel pénzhez jutottak átmenetileg de mikor vissza kellett fizetni a hatalmas kamattal együtt jött is az államcsőd.



"Idedobálod a véleményedet amit semmivel alátámasztani nem tudsz."


Én vagyok az egyetlen aki bármit is alátámaszt. Láthatod hogy levezetem, példákat mutatok a gyakorlatból.



"Ki tette be a bankba ? Magánszemélyek vagy kicsodák ?"


Valószínűleg külföldi befektetők. Nekik jó üzlet a 80 %-os kamat állami garancia mellett.



"És amiről hallgatsz hogy a fogyasztási cikkek vásárlásában is olcsó hitelre."


Nem hallgatok semmiről. Ha pörög a gazdaság ki tudja elégíteni a növekvő keresletet és nem lesz infláció.



"Meg kéne értened hogy alacsony kamattal fűteni a gazdaságot, nem működik örökké. A végtelenségig nem lehet így növekedni. Ha változik a világ, például egy háború, vagy egy COVID járvány miatt akkor változtatni kell a kamatpolitikát is. Magyarország is változtatta, a FED is változtatta, bizonyítottam hogy az EKB is változtatni fogja."


A gyakorlat pont nem ezt mutatja. A fejlett országok mind folyamatosan nulla kamatpolitikát próbálnak fenntartani. Az Európai Központi bank 0-n tartotta 6 éve a kamatrátát. Év eleje óta nő az infláció, már 9% körüli de eddig nem emeltek csak most se most is csak fél százalékot.



"80% az infláció. Ez egy gazdasági katasztrófa, nem fejlődés. Legalábbis most már nem fejlődés."


Komolyan közgazdász vagy és ezek után amit levezettem ezt a megállapítást teszed? Egyébként a török gazdaság mutatói úgy néznek ki hogy az államadósság a GDP 40%-a ami kifejezetten alacsony szóval nincs eladósodva az állam. Magyarországnál ez a szám 80%. A török gazdaság tavaly 11%-al nőtt, idén az első negyed évben 7%-ot Ez neked gazdasági katasztrófa?

2022. aug. 5. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 126/348 anonim ***** válasza:

"Komolyan közgazdász vagy és ezek után amit levezettem ezt a megállapítást teszed?"


Igen komolyan közgazdász vagyok. Nem fogsz tudni megsérteni, mert ez itt most nem "hit" én ezeket a dolgokat tanultam és úgy érzem tudom is.


"A török gazdaság tavaly 11%-al nőtt, idén az első negyed évben 7%-ot Ez neked gazdasági katasztrófa?"


Gondolkodj már el. Csak úgy józan paraszti ésszel. Ha 11% a gazdasági növekedés, akkor szerinted mennyi lehet az éves béremelés amit adni tudnak a cégek ?????


Mondjuk 30%-al ? Akkor gondolj már bele 30%-al nő a béred, de a kenyered ára 80%-al drágul ! Az infláció kivégzi a gazdaságot ha ilyen brutális értsd már meg.

2022. aug. 5. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 127/348 anonim ***** válasza:
0%

"Szerintem fordítva ülsz a lovon. Nem azért lesz magas az infláció, mert megemelik a kamatrátát, hanem az egyre magasabb infláció ellen védekeznek a kamatráta emelésével. Magyarországon is ha megnézed, az infláció kezdett el először emelkedni, még tavaly ősszel, és erre válaszul kezdték emelgetni a kamatrátát. De a kamatráta-emelés nem csodaszer, ha erős inflációs nyomás van, akkor a kamatráta emelés önmagában kevés hogy megállítsa, csak fékezni tudja."


Te ülsz fordítva a lovon. Hiába emelte a magyar jegybank az alapkamatot már 2020-tól, nem tudta megállítani az inflációt. 10,75 a kamatráta ami szintén nagyon magas de mégsem csökken az infláció. Most 10% infláció van de valójában ennél sokkal több mert hatósági árstop van sok terméknél. Tehát semmit nem ér. Argentína példája is ugyanilyen. Hiába emelte éveken át a kamatrátát az egekbe, az infláció tovább nőtt.

2022. aug. 5. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 128/348 anonim ***** válasza:

"Igen komolyan közgazdász vagyok. Nem fogsz tudni megsérteni, mert ez itt most nem "hit" én ezeket a dolgokat tanultam és úgy érzem tudom is."


Nem sértésnek szánom de egyszerűen azt látom nem értesz hozzá. Az iszlám tiltja a kamatot tehát egy muszlim országnak 0 % kamatpolitikát kellene folytatnia. A világ legfejlettebb országai ezt is teszik de te ezek ellenére azt mondod kamatot kellene emelni ami az iszlám szerint haram és a közgazdaság törvényeinek is ellentmond illetve a legfejlettebb gazdasággal rendelkező országok gyakorlatának is ellentmond.



"Gondolkodj már el. Csak úgy józan paraszti ésszel. Ha 11% a gazdasági növekedés, akkor szerinted mennyi lehet az éves béremelés amit adni tudnak a cégek ?????"


Ja hogy akkor szerinted a 11%-os gazdasági növekedés nem jó? :)



"Mondjuk 30%-al ? Akkor gondolj már bele 30%-al nő a béred, de a kenyered ára 80%-al drágul ! Az infláció kivégzi a gazdaságot ha ilyen brutális értsd már meg."


De én nem azt mondtam hogy az infláció ellen nem kell tenni. Azt mondtam nem a kamatemelés a megoldás. Alap ködgazságtan. Ha egy termék ár nagyon emelkedik, inflációt generál. Hogyan tudod csökkenteni a termék árát? Vagy növeled a kínálatot vagy csökkented a keresletet. A kamatemeléssel csökkentheted a keresletet de az káros a gazdaságra mert lassítja. Ellenben a kínálat növelése gazdasági befektetéssel csökkenti az inflációt és nem káros a gazdaságra. Például a török kormány bejelentette hogy hatalmas lakásépítési projektekbe kezd. Törökországban a lakásárak nagyon megugrottak, de ezzel a lépéssel nőni fog a kínálat így csökkennek az árak és a gazdaság is bővül. A másik az élelmiszerárak. A török kormány a parlagon fekvő területeket kiközvetíti olyanoknak akik megművelnék ezáltal nő a kínálat ami csökkenti az árakat és az inflációt. Ezek jó lépések és az is hogy nem emelnek kamatot. Amit hiányolok az a kereslet csökkentése a felesleges fogyasztás mérséklésével. Ezt oktatással lehetne elérni. Meg kell magyarázni az embereknek hogy nem kell kétévente megvenni a legújabb iphont vagy kéthavonta nike cipőt venni. Ennyi a megoldás.

2022. aug. 5. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 129/348 anonim ***** válasza:
100%

"Te ülsz fordítva a lovon. Hiába emelte a magyar jegybank az alapkamatot már 2020-tól, nem tudta megállítani az inflációt. "


Elolvastad a többit is amit írtam, vagy megint csak kiragadtál egy mondatot belőle? Leírtam, hogy a kamatemelés nem csodaszer, lassítja az inflációt, de ha túl nagy az inflációs nyomás (mert mondjuk háború van, válság van, covid van, meg Magyarországot amúgy is szétlopják a vezetők), akkor a kamatemelés nem képes megfékezni az inflációt, csak fékezni az emelkedési sebességén. Vagyis valóban nem tudja megállítani, de ha nem emelték volna a kamatot, akkor mostanra már sokkal jobban megközelítettük volna a törökök inflációs szintjét.

2022. aug. 5. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 130/348 anonim ***** válasza:
Azt nem akarod felfogni hogy nem a kamatemelés az egyetlen megoldás az infláció csökkentésére. Minimálisan mérsékelni lehet de nagyon káros a gazdaságra szóval ez egy rossz megoldás. Ha ez jó megoldás lenne minden fejlett ország drasztikusan emelne kamatot de senki nem tesz ilyet. Az olyanok akik ezt teszik mint Argentína folyamatosan államcsődöt jelentenek. 128-ban leírtam a megoldást.
2022. aug. 5. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!