Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Fel lehet egy év alatt készüln...

Fel lehet egy év alatt készülni egy maratonra?

Figyelt kérdés

Jelenleg heti 2 alkalommal futok.


A hétvégén voltam a Spar Verde futóversenyen. 10 km-t futottam 53 perc alatt.


35 éves férfi vagyok.


2020. okt. 12. 11:53
1 2 3 4
 11/34 anonim ***** válasza:
12%

Ugyan kérlek, itt senki sem fusztrált. 🙂


Csak arra próbálok rávilágítani, hogy jobban jársz ha elérhető célokat tűzöl ki magad elé.

2020. okt. 12. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/34 anonim ***** válasza:

De hát miért lenne elérhetetlen a célja? Az a célidő, amit kitűzött maratonra, teljesen reális. Miért kellene ragaszkodnia a 10k-hoz, futhat még azt is eleget, javíthat is bármelyik távon.


Azt mellesleg jegyzem meg, hogy aki kezdőként félmaratonra, majd maratonra készül, annak a 10k és gyakran még az 5k rekordjai is javulni szoktak, mivel ezen a szinten még puszta alapozással is fejlődni lehet ezen távokon is.

2020. okt. 12. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/34 anonim ***** válasza:
17%

#12

Ha valaki jelenleg 10k-t fut akkor következő lépésnek miért a maratonra kell készülni? Miért nem 15 re, aztán félmaratonra?


Mi az oka, hogy egyszerűen mindenki muszájnak érzi a táv növelését? Mindenek felett áll a táv. Képesek emberek bőven túlvállani magukat csak azért, hogy elmondhassák, hogy ők aztán lefutották a maratont.

Persze igaz, hogy inkább kocogás és séta volt nem pedig futás meg az utolsó 10km en menekült a záróbusz elől de az ugye lényegtelen...


A maratonon sokkal nagyobb érmet adnak és a teljesítéséről szóló Facebook meg insta poszt sokkal de sokkal több lájkot hoz, manapság az pedig mindennél fontosabb.

2020. okt. 13. 05:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/34 anonim ***** válasza:
70%

13:

De hát írta, hogy félmaratonozni is fog előtte, 15k pedig nem számít mérföldkő távnak amellett, hogy szinte biztosan menne most is neki.


A távot egyébként akkor is növelnie kellene edzéseken, ha gyorsabb 10k-ra készülne.


Miért lenne egy 4:10-es maraton túlvállalás pl. egy 40-es 10k-hoz képest, mikor utóbbi sokkal komolyabb teljesítmény? A záróbusz meg 6 óránál jön, a kérdezőt az a veszély nem fogja fenyegetni a jelenlegi 10k idejéből kiindulva, ha rendesen felkészül.


Szvsz teljesen természetes dolog a futásban a táv növelés, mint cél, főleg felnőtt korban kezdőknél, akiknél valószínűtlen már, hogy majd 15 alatti 5k-t, 32 alatti 10k-t fognak futni. Ha lefutotta a maratont, majd javít az időkön is.


"A maratonon sokkal nagyobb érmet adnak és a teljesítéséről szóló Facebook meg insta poszt sokkal de sokkal több lájkot hoz, manapság az pedig mindennél fontosabb."


Csak szólok, hogy mikor én futottam az első maratonomat, még nem létezett insta, facebook is gyerekcipőben járt, mégis tele volt minden maraton edzéstervekkel, és csak Magyarországon emberek ezrei vágtak neki a maratonnak. Ja, és amely versenyeken jártam, hírből sem hallottunk befutóéremről.



Egyénként én nem nevezném facebook/insta pózernek, aki rászán legalább egy évet, hogy felkészüljön, majd fut egy maratont, az igazi pózerek elindulnak valamelyik rövidebb távon, végig alibi kocogják, majd pózolnak a haverokkal, barinőkkel, hogy mekkora futók ők. Vagy ugyanez spartanon, életében nem járt erdőben, de most hú de fancy lett sárban fetrengeni, ezért valami nagyon kezdő távon befekszik a sárba, majd fotózkodik. Aki céltudatosan felkészül valamire az nem ez a kategória.

2020. okt. 13. 06:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/34 anonim ***** válasza:
12%

#14 látom nagyon fáj az igazság.


De te is tudod jól, hogy a kérdező ezzel a mentalitással nem fog maratont futni. Te is tudod jól, hogy pont ez az eredményhajszolás miatt hagyják abba a futók a futást 1-2 év után. Ezért van minden verseny tömve kezdőkkel, első X távot teljesítő kocogókkal.



És igen, utálom az érmeket, a szociális médiát és az általuk keltett hamis illúziót. Mert hazugság.


Utálhatsz ezért egész nyugodtan. Nem érdekel.

2020. okt. 13. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/34 anonim ***** válasza:

Ahhoz képest, hogy utálod a szociális médiát, elég sokat foglalkozol vele.


Jellemzően nem azok hagyják abba hamar a futást, akik távot emelve eljutnak a maratoni távig. A legtöbben néhány hónap után hagyják abba, amikor még nagyon messze vannak attól.


Az meg hogy a kezdők fokozatos táv növeléssel kezdik, teljesen logikus út. Mint írtam, az első években a maratoni felkészülés is javítja a kisebb távok eredményeit, később pedig ki lehet élezni arra a távra, ami leginkább érdekli az illetőt. Pl. én már futottam maratont, most épp egy 3:10-3:20 körülire készülök, amit szombaton futok, de ettől még nekem a legjobban a félmaraton fekszik, jövő tavaszra arra fogok készülni.

2020. okt. 13. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/34 A kérdező kommentje:

Na lám, lám, csak igazam volt, hogy frusztrált vagy :)


Őszintén, szerinted egy boldog és sikeres ember a neten írogat névtelenül és párbajra hív embereket?


A szüleiddel milyen a viszonyod? Jól érzed magad a párkapcsolatodban, vagy van egyáltalán párkapcsolatod? A munkádban megbecsülnek téged? Ha mélyen magadba nézel, akkor megtalálod a frusztrációd okát mert nagyon nagyon látszik a stílusodban, hogy van egy törés az életedben amit nem tudtál feldolgozni.


- - -


Én kirakom FB-ra a futós képeimet. Nem azért, hogy menőzzek, hanem hogy hátha más is kedvet kap a futáshoz és tesz egy kicsit az egészségéért.


A futóverseny nem Olimpia, hanem egy közösségi esemény, a szervezőknek is a szórakoztatás az elsődleges célja. Ezért szól Brahms techno remix a rajtnál, ezért díjazzák a jelmezben futókat, ezért adnak érmet mindenkinek, stb.


Verseny közben rengeteg embert látok aki beszélget, nevetgél, megáll pózolni a kameráknak, és aztán bevánszorog a célba. Nincs ezzel szerintem semmi baj, elmegy hogy jól érezze magát és kész, más célja nincsen. Van olyan aki heti 1x tud elmenni futni (munka, gyerekek, stb. miatt), lehet épp a verseny neki ez az egyetlen alkalom és kikapcsolódni megy. Olyan mint egy kerti sütögetés a haverokkal, nem a kajáért megyünk, hanem a szórakozásért.

2020. okt. 13. 09:37
 18/34 anonim ***** válasza:
22%
Na tessék, csak igazam lett, hogy egy újabb Facebookra pózoló futóhoz van szerencsénk. 🤣
2020. okt. 13. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/34 anonim ***** válasza:
60%
A frusztráció Freud szerint a csalódás élménye; ezt akkor érezzük, amikor erőltetett módon mondunk le egy ösztönszükséglet kielégítéséről. Általánosabban: az az érzés, amelyet egy célirányos cselekedet meghiúsulásakor, ill. valamely várt jutalom elmaradásakor érzünk.
2020. okt. 13. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/34 A kérdező kommentje:

Én nem tagadom, én csak egy nagyon amatőr futó vagyok, nem tölt be központi szerepet az életemben a futás, nagyon sok más elfoglaltságom is van mellette.


Egyértelműen frusztrált vagy, a defínició teljesen rádillik. Van egy kielégületlen vágyad és ez okoz benned egy fesztülséget. Ezt a feszültséget próbálod levezetni az itteni írogatással, de csak több frusztrációt okoz.

2020. okt. 13. 10:08
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!