Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tükör kutyaiskola - Nem lesz...

Tükör kutyaiskola - Nem lesz baja ha csak 3-szor eszik egy héten?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Egy olyan kérdésem lenne, hogy nemrég fogadtam örökbe egy 7 hónapos németjuhász keverék kutyust a gyömrői menhelyről és megkerestük az egyik Budapest melletti tüköriskolát, ahol klikkerrel képeznek, ahol azt a tanácsot kaptuk, hogy miután a kiskutya nem kérte a jutalomfalatot ne etessük a foglalkozás előtti napokon, hogy jobban motiválható legyen. De ha heti 3-szor járunk foglalkozásra, az azt jelenti, hogy csak heti 3 nap ehet a kiskutyám. Ettől nem lesz baja? Lehet hogy csak én izgulom túl, csak olyan kicsi amúgy is, mert nagyon rosszul tartották kölyökkorában, nem akarom, hogy esetleg ettől baja legyen. De nagyon szeretném, hogy sok mindent megtanuljon!

A válaszokat előre is köszönöm!


2011. júl. 11. 10:30
 71/99 anonim ***** válasza:

ma 16:17

Általában egy ivarérett kutya legtöbbször megpróbálja a sorrendet a legjobb társaságban is felállítani. A kölyök még önfeledten játszik bármivel, bárkivel. A korai ivartalanítás is pont azért preferált, mert nem alakul ki a kutyában az ivarjellegnek megfelelő viselkedés. Tehát, marad a kölyök szintjén.

Mindez persze, nem jelenti azt, hogy ne lennének eredendően olyan kutyák, amelyek ivarosan is képesek bármely más fajtatárssal játszani minden gond nélkül.

2011. júl. 11. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 72/99 anonim ***** válasza:
43%

FALKÁBÓL KIZÁRÁS: A legnagyobb büntetés egy kutya számára a kiközösítés a falkájából. Ez lehet rövid időn át alkalmazva a büntetés egyik formája kisebb rosszaságok esetén, viszont komolyabb problémák felvetődésénél (pl. emberharapás, erős agresszió, állandó morgás...) ez a megoldás a leghatásosabb.


MIÉRT? Egy farkasokból álló falka megfigyelése közben azt észlelhetjük, hogy ha olyan vezető áll a falka élén, akit a tagok nem tartanak megfelelőnek (mint jelen esetben mi a kutyánkat), ugyanezt az eljárást alkalmazzák vele szemben. Ugyanúgy együtt vonulhat a falkával; ha jut élelem, ugyanúgy ehet ő is, azonban nem kommunikálnak, nem játszanak vele – szó szerint kiközösítik őt, míg rá nem jön, hogy hol van a helye a rangsorban. Így kell nekünk is eljárnunk.


GYAKORLATI MEGVALÓSÍTÁS: A kizárás ideje nagyon változó lehet a probléma fajtájától és mélységétől függően. Agresszió esetén minimum 1 hetes időtartammal kell számolnunk, és az elért hatástól függően kell továbblépnünk, illetve folytatnunk a kizárást. Sohase hagyjuk abba a kizárást az első pozitív változás észlelésekor, mert könnyen mélyebbre eshetünk vissza! Komolyabb problémák esetén legkevesebb az 1 hetes időtartamot tartsuk be – áldozzuk fel ezt az időt annak érdekében, hogy cserébe hosszú évekeHogyan legyek falkavezér?n át gond nélkül élhessünk együtt kutyánkkal.


A kizárás azt jelenti, hogy semmiféle módon nem kommunikálunk, nem lépünk kapcsolatba a kutyánkkal. Mintha nem is létezne: nem szólunk hozzá, nem nézünk rá, nem nyúlunk hozzá és nem is büntetjük. Ha ugrál, ugat, akkor elfordulunk, ellépünk tőle. Ebben az időben nem használunk parancsszavakat sem. A sétáltatás csak pórázon történik, mindennemű kommunikációtól mentesen. A kutyát nem hívjuk magunkhoz, hanem egyszerűen odalépünk hozzá, rácsatoljuk a pórázt, az ajtóban egyetlen szó nélkül, a póráz segítségével hátrahúzzuk, kilépünk előtte, és elindulunk. Figyeljük meg, hogy ő melyik irányba menne – mi épp az ellenkező irányba induljunk, de mindezt szótlanul tegyük. Ne engedjük, hogy feszítse a pórázt. Az etetés a fent leírtak szerint történjen, és az is egyetlen szó nélkül.


A kutyánk gyakran bevet különféle módszereket, hogy valamilyen módon mégis kivívja a figyelmünket: ilyenkor szokott előfordulni a hosszas ugatás, vonyítás, az ugrálás, a bepisilés, dolgok szétrágása, érzelmi zsarolás... Erőt kell vennünk magunkon, és "lenyelni" kutyánk viselkedését, rendbe hozni az általa megrongált dolgokat, és rá sem nézni, mintha a virág magától esett volna le, vagy a pisi a szőnyegre az égből hullott volna. Ne feledjük: a negatív reakció is reakció! És a kutyánk éppen erre vár! Ha rajtakapjuk, amint ilyesmit csinál, az egyetlen lehetséges módja a fegyelmezésnek a kaviccsal töltött műanyag flakon vagy egy 10-20 l-es üres műanyag kanna használata. A flakont, kannát a kutya nem tudja összekötni az emberrel, így nem törjük meg a kizárást, ám mégis elérjük, hogy ne "érje meg" neki egész éjszaka tombolni, vagy lerántani a függönyt... Ilyenkor ne engedjük házat, kertet őrizni, mi magunk nézzük meg mindig, ha kutyánk történést jelez, hisz a falkavezér dolga a falka fő védelme, a kutyát palackkal vagy kannával zavarjuk el. Ha mi otthon vagyunk, kutyánk csak jelezheti az idegent – innentől a mi dolgunk az intézkedés; neki nem feladata egész nap megállás nélkül csaholni.


A kizárást az egész családnak be kell tartania!! Mielőtt nekikezdenénk, üljünk le, beszéljük át közösen, és ha belevágunk, csináljuk is végig. Ha csupán a család néhány tagja zárja ki a kutyát és a többiek ugyanúgy szeretgetik, akkor nemhogy nem érünk el eredményt, még ronthatunk is a helyzeten, mivel összezavarjuk a kutyát, és nem tudhatjuk, ez végül milyen reakciót vált ki belőle.


A kizárás végén (amikor letelik az 1 hét, vagy határozott változás áll be a kutya viselkedésben) sose ugorjunk egyből a kutyánk nyakába, hogy "végre hozzád szólhatok!", hanem fokozatosan kezdjünk újra foglalkozni vele. Első alkalommal, miután hazaértünk, még legalább fél óráig ne vegyünk róla tudomást, majd ezután hívjuk magunkhoz. Először csak a parancsszavak kerüljenek elő, a dicséret, a simogatás csakis a jól teljesített feladat után jár. A játékkal még várjunk pár napot, és akkor is csak a fent leírt módon tegyük.

2011. júl. 11. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/99 anonim ***** válasza:
[link] innen idéztem
2011. júl. 11. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 74/99 anonim ***** válasza:
Ja, de te akkor inkább a Fennel féle kizárásra gondolsz, amit a gazda alkalmaz, és a cerbisek használják nagy előszeretettel, nem? Sok féle képpen lehet kizárást csinálni, nyilván tök más az, amikor a gazda vonja meg a figyelmét a kutyától, akár több napra is, és mindig kizavarja a személyes teréből. Kicsit a fogalmak kavarodnak.
2011. júl. 11. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 75/99 anonim ***** válasza:
100%

16:58 És szerinted a sorrendet nem lehet agresszió nélkül felállítani? Na nehogymár. Ezer olyan kommunikációs jelzés van, amivel simán lemeccselik balhé nélkül is. Csak ezeket a gazdának is ismernie kéne, hogy tudja segíteni a rosszul kommunikáló kutyáját a helyes kommunikáció felé vezető úton. Nyilván megengedem a kutyámnak aki domináns, hogy kimorogjon bárkit a privát területéből, hogy bevédje a labdáját, amíg mindezt le tudja kommunikálni agresszió nélkül. Mert azt viszont nem tolerálom, mint ahogy egy természetes falkában se nagyon tolerálják.

Képzeld már el milyen mókás lenne, ha a farkasok két vadászat között verekedéssel töltenék az időt, aztán vadászni egy törött lábú meg egy félszemű menne a leszakadt fülű irányításával.

A következő érved az lesz, hogy az idegen kutya nem tartozik a falkájához. Ennek megválaszolására nézz utána Csányinál a dominanciaváltó képességnek.

2011. júl. 11. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 76/99 anonim ***** válasza:
Ahhoz képest, hogy ebben a suliban nem ajánlanak olyat, hogy a kutya ne kapjon enni, elég sok vád jön ezzel kapcsolatban a városban mindenhol. (Tereken, parkokban, futtatókban) És nem kevés gazdi hagyta már ott a tanfolyamokat pontosan emiatt. Akkor most, hogy is van ez? A gazdik hazudnak, vagy csak kitalálják? Az ugribugrival sikereket étek el a kutyákkal, de a tanácsadásban mint észrevettünk nem a legjobbak vagytok. Nem itt kellene a gazdákat lenézni, meg magatokat védeni, hanem ott személyesen gondolkozni, hogy mit is tanácsoltok.
2011. júl. 11. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 77/99 anonim ***** válasza:
Nehogy kihagyd neki az előző napi étkezést. Ha délelőtt mentek, akkor ugysem reggelizik, és ha viszel egy kis virlsit, sajtot, akkor nem lesz baj. De miután első alkalommal voltatok, el tudom képzelni, hogy a kiskutyát minden más jobban érdekelte. Uj emberek, uj szagok.
2011. júl. 11. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 78/99 anonim ***** válasza:
52%

Igen, a jutalmazós módszernek ez a hátránya, hogy csak éhes kutyával működik. És igen, gyakori, hogy lejön Gizi néni a 42 kilós golden retrieverrel, aki meglepő módon nem fogadja el a kaját, aztán Gizi néni kiakad, hogy azt javasoljuk neki, hogy akkor talán ne etesse annyit a kutyát és ott hagyja a sulit.


És igen, a kötődési tréning pedig arról szól, hogy csak munkára, csak a gazda kezéből van kaja, lehetőleg erős ingerkörnyezetben. Ha nem kéri, nem kéri, majd kap másnap.

Ez a másik verzió, aki megsajnálja a kutyát, hogy szegény éhezik és elmegy. Amikor a kedves gazdi nem hajlandó eleget gyakorolni, foglalkozni a kutyájával ahhoz, hogy a kutya jól lakjon, aztán a módszert tartja szarnak. Arra nem kérnek senkit, hogy éheztesse a kutyát, de arra, hogy éhes kutyával menjen tanfolyamra, vagy hogy csak és kizárólag munkáért kapjon kaját a kötődési problémás kutya, arra igen.

2011. júl. 11. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 79/99 anonim válasza:
100%

Érdekes, mindenki csak az élelemmel való jutalmazásról, és a folytónyakörv használatáról, kényszeren alapuló kiképzésről beszél, mintha más nem is létezne! Ha nem kajás a kutya nem tud klikkerezni vele, maradna a kényszerítő fegyelmezés. Kedves Oktatók! Akkor beszéljünk egy kicsit a simogatás, mint jutalmazás módszeréről, vagy a labda, játék, sipolós kedvenc, mint képzésben használatos jutalmazási eszközről. Ehhez persze egy kicsit több ismeret kell a kutyákról, nem csak annyi, ha elkezd leülni tolom bele a kaját...Mondjuk mi van, ha az én kutyám nem kajás, de egy ladbaőrült?! Akkor nem tudok vele klikkerezni? miért ne lehetne, sőt még rendszeresen enni is kaphat a kutyám! A labda, mint játék és tanulóeszköz használata éppúgy felkeltheti a kutya figyelmét, vagy a hanggal való "játék"! Erről miért nem beszéltek? Csak a kaja, kaja, kaja, mintha más nem is létezne! Vannak olyan kutyák is akik labdával, sipolós izékével sokkal jobban motiválhatók! KOmoly munkakutyákat képeznek labdával való jutalmazással, és többre mennek vele, mint a kajáltatással.


Ha nem kötődik még a kutya hozzád kezdjél el játszani vele, találd meg vele a közös hangot. Mik azok a tevékenységek amit mindketten élvezte. Üljél le olvassál neki, beszélj hozzá, gurigasd a lasztit ha érdeklődik iránta örülj neki, haggyad hadd játszon vele. Hagyd, hogy ő nyisson feléd, ne telepedj rá. Nem kell egyből iskolába vinni. Elöbb hagyj neki időd, hogy oldódjon tudja magát hova tenni. A Cerbi oldalon vannak tanácsok, az arra tökéletes, hogy mit ne ronts el. Hogyan reagáljál a kutyád viselkedésére.


Étel: egy fejlődésben lévő kutyának napi 2-3 alkalommal megfelelő táplálékot kell biztosítani!!! Azt nyugalomban fogyassza el, nem felpörögve kapkodja falatonként az ételt, ez az emésztésnek nem túl jó! HA nem kap megfelelő mennyiségű, minőségű táplálékot ezt pótolandóan a szervezet önmagától veszi el, vagyis feléli önmagát. Ez egy fejlődésben lévő, alultáplált kutyánál aki számos ortopédiai betegséget hordozhat magában, fajtájából adódóan, nem helyes!

A megfelelő izomzat, csontozat, ízületek kialakulásához táplálék kell, nem 2 naponta hanem rendszeresen!


A tükörsulikba a nem kajás kutyákkal nem tudnak mit kezdeni, mert a klikkerhez az társul. Nem attól lesz jó, vagy rossz kapcsolatod a kutyáddal, mert kézből eteted, ez amolyan tüneti kezelés,mint mikor kezeled a szemölcsöt mégis időről idő előjön, mert a gyökere még meg van...

2011. júl. 11. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 80/99 anonim ***** válasza:

`Arra nem kérnek senkit, hogy éheztesse a kutyát, de arra, hogy éhes kutyával menjen tanfolyamra, vagy hogy csak és kizárólag munkáért kapjon kaját a kötődési problémás kutya, arra igen`


de ha heti 2szer megy, vagy 3szor, akkor mar egy fejlodesben levo kutyanal ez tul sok kihagyas. ezt kellene megerteni. mindegy, biztos o is csak hallucinalt, mikor hallotta az instrukciot

2011. júl. 11. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!