Kezdőoldal » Ételek, italok » Sütés, főzés » Melyik a helyes? Nokedli vagy...

Hájaaa kérdése:

Melyik a helyes? Nokedli vagy Galuska?

Figyelt kérdés
Szakácsok véleményét is várom.

2012. szept. 17. 19:43
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
89%
Mindegyik helyes, ne kezd megint -.-
2012. szept. 17. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
100%

A nokedli vagy galuska (németül Nockerl, Spätzle) egy tésztaféle. Levesbetétként, vagy pörköltekhez köretként alkalmazzák a leggyakrabban. Közeli rokona az olasz gnocchi. Sok-sok hagyományos magyar étel - például a paprikás csirke - körete is.


Nokedli szavunk a bajor-osztrák eredetű Nockerl szóból jött létre és mintegy 110-120 éve használjuk. Sok szinonimát találunk a nokedli szavunkra, egyes helyeken galuskának nevezik. Szlovák nyelvterületen "nokedle"-nek nevezik a szaggatott, ám burgonya nélkül készült tésztát (a sztrapacska készül burgonyával). A galuska szlovákul "halušky".



[link]

2012. szept. 17. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:

Nokedli, akkor biztosan köret.

De ha pl. levesbetétről beszélünk, akkor csak galuska lehet (daragaluska pl. vagy paradicsomleves galuskatésztával).

Vagy, aranygaluska, somlói galuska, amikor adott édességben ( nem mindnél) szaggatják a tésztát.

2012. szept. 17. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
95%

Ugyanaz mindkettő.

Ez ugyanolyan hogy:

krumpli-burgonya-pityóka

kukorica-tengeri

Mindkettőt más területeken használják az alföldön nokedli, dunántúlon galuska, teljesen mindegy.

2012. szept. 17. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
100%
Olyan, mint a húz meg a von. Ugyanazt jelenti, de azért nem mindig felcserélhető: vonattal utazunk, nem huzattal, és a huzattól fázunk meg, nem a vonattól. Ezekben a kapcsolatokban már rögzült, hogy melyik melyik. Más szavakkal is van ilyen: kutya és eb. Ebrendeletet szoktak hozni, kutyarendeletről még nem hallottam.
2012. szept. 17. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:

2-es hozzászólása is bizonyítja amit egy előző hozzászólásomnál töröltek, hogy a nokedli sváb eredetű szó! A többi pedig történelem... :D


Jelenleg a Galuska szót használjuk, a legtöbb étteremben ez az elfogadott és legyen ez az én "Fóbiám" nálam akkor is ez marad :D

Lehet túlságosan belém nevelték annó a vendéglátósuliban..(ez csak megjegyzem, azóta máspályán vagyok de ott sok mindent megtanultam a gasztronómiáról)

2012. szept. 17. 20:38
 7/21 anonim ***** válasza:

Nem fóbia, hanem mánia :D

Attól meg nem vagy kulturált, hogy vendéglátós sulit végeztél.

Ha gondolod, megkérdezem egyik ismerősöm, aki világversenyekre jár, és egy neves hazai hotelben séf, tanított is, hogy tényleg ennyire elítélendő és parasztos-e a nokedli szó.

2012. szept. 17. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:
Kérdezd megköszönném, de vmi bizonyítékot is kérek hogy tényleg ő mondta-e!
2012. szept. 17. 20:56
 9/21 anonim ***** válasza:

Az én dédim szigorúan a nokedlit használta, mert a galuskával megsértette dédpapa. Friss házasok voltak, mikor papi egy vacsoránál megjegyezte: Kedvesem, ezt még gyakorolnia kell! Ez nem galuska, hanem galus. ( Dédi elbeszélése szerint tényleg a szokásosnál kicsit nagyobbra szaggatta, de kezdő volt. Viszont nagyon megbántódott.)

Szóval a mi családunkban nokedli, a galuskán meg jót nevetünk a régi sztori miatt.

2012. szept. 17. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:

Otthon nokedli, vendéglőben galuska. De a galuskát már kezdem megszokni.

Viszont mondhat nekem bármilyen vendéglős bármit, a paprikás krumplit akkor sem fogom serpenyős burgonyának hívni!

2012. szept. 17. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!