Kezdőoldal » Ételek, italok » Sütés, főzés » Változatos étkezés, mit...

Változatos étkezés, mit gondoltok?

Figyelt kérdés

Évek utáni táplálkozástudomány boncolgatás után arra jutottam, hogy egyik véglet sem igazán racionális.


Vannak vegák, paleosok, paleo-vegák, ketogénesek, szélsőségesen gyümölcsevők, szélsőségesen húsevők, stb. - Mindegyik erőltetettnek tűnik abban a kijelentésükben, hogy felsőbbrendű étkezés az övéké.


Mint említettem, számos ( sőt, szerintem az összes ) lehetséges táplálkozást láttam már és azoknak képviselőit. Az én következtetésem az, hogy semmilyen szabályszerűség nem vonható le. Mindenhol vannak egészségesek, betegek, fittek, elhízottak, gyengék, energikusak, stb. - Egyszerűen nem ad semmi pluszt egyik szélsőség sem.


Viszont ha megnézem a világszínvonalú szakácsokat és akár egyéb területeken is magas szinten mozgó személyeket akkor azt látom, hogy ők tökéletesen tartják a változatos, kiegyensúlyozott étkezést. Nem csinálnak belőle ügyet, nem esnek végletekbe és tartják a formájukat, súlyukat és energiájukat. A " tökéletesség " csak azoknak a fejében van, akik valamilyen fajta delúzióban élnek.


Nos kíváncsi vagyok más emberek véleményére is, főleg azért, mert lassan már 10 év táplálkozástudomány áll a hátam mögött és nekem a legnehezebb kimondanom azt, hogy a végső leckémnek azt tartom, hogy az ember egyszerűen mindenevő, felesleges érzékenynek és válogatósnak lenni, valamint mindenfajta táplálkozási rendszer csak egy elfogult látásmód és különlegességi-kényszerből fakad.


2015. márc. 25. 15:37
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Én a változatos, vegyes táplálkozás híve vagyok, igyekszem mindig azt enni, amit megkívánok, figyelembe veszem a szervezetem jelzéseit. Soha nem diétáztam és mégsem vagyok túlsúlyos.

Vállalom azt az elvemet, hogy nem szabad semmit bűntudattal enni, és nem szabad sanyargatni magam mindenféle diétákkal, ha megkívánom, akkor jöhet egy cupákos pörkölt is, vagy egy finom somlói galuska.

2015. márc. 25. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

#1 - Hasonlóképpen gondolkozom jelenleg én is. Jó, annyiban eltérünk talán, hogy szerintem lehet helyettesíteni bizonyos ételeket jobb, tápanyagban gazdagabb verziókkal, de ettől még az étkezésnek változatosnak kell maradnia.


Nem látok jelentős különbséget egy változatos étkező és egy paleos vagy vegetáriánus közt mondjuk. Ami persze nagyon ellentmond az ő álláspontjuknak, mert a köztudatban is az van, hogy " persze , hogy jobb az ő egészségük , mint az átlagos emberé ! " , de ha górcső alá vesszük a valóságot, akkor ez nincs így, legalábbis egyáltalán nem általánosítandó kép.

2015. márc. 25. 15:59
 3/13 anonim ***** válasza:
94%

A változatosságban egyetértek, de vannak általánosságban elmondható szabályok, mint pl a sok cukros savas lötty nem jó, senkinek sem, akkor sem ha változatos ízekben fogyasztja az ember. :-)


Én csak a személyes tapasztalatomat tudom elmondani, semmiképpen sem rábeszélés!


Évekig bőr és emésztési gondokkal küszködtem. Az orvosokat nem nagyon érdekelte, mert nem volt olyan "súlyos". Pár rutin vizsgálat megvolt, sok a savam, ennyi. Quamatel, pattanásokra Dalacin.


Aztán saját ötlettől vezérelve elhagytam a glutént és a tejtermékeket, és a problémáim megszűntek. Szóval ilyen lightos paleo-nak nevezném ezt. Ettől még elég sok mindent eszek, persze. De nyilván akinek valamilyen érzékenysége van, és ugye lehet az akár rejtett is, annak javul az egészségi állapota ha elhagyja a megfelelő élelmiszert. Legyen az bármelyik csoport.


A végletek pedig sosem racionálisak. Realistának kell lenni. Ha valakinek problémája van, akkor érdemes kísérletezni a táplálkozás megváltoztatásával is.


Teljesen emberfüggő, hogy kinek mi válik be. Ha az emberek végre megtanulnának gondolkodni, és saját magukat önálló, egyedi lényként kezelnék, és nem azt várnák, hogy valaki megmondja nekik a tutit, hogy ők milyen és ezt meg azt kell csinálni, akkor mindenki egészségesebb és boldogabb lenne.

2015. márc. 25. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

#3 - Kiváló válasz ! Teljes mértékben egyetértek.


A változatosságon belül nyilván én is arra gondoltam, hogy vannak bizonyos alapvető szabályok. Ilyen például az, hogy a cukros üdítők, valamint a cukros tejtermékek és félkész ételek a táplálkozás legalját képezik, ezért ezeket még az alkalom kedvéért sem fogyasztanám ( mivel ízre sem olyan finomak , de komolyan ).


Valamint a kenyérről és a tejről nekem is megvan a véleményem.


De leszámítva pár kivételt, a többi ételre nézve el lehet mondani, hogy teljes mértékig egyenlőek. A hús, zöldség, gyümölcs, diófélék, olajok, stb. - ezeke mind szükség van és egyik sem vonható ki, de okosan kell összeválogatni őket.

2015. márc. 25. 16:20
 5/13 anonim ***** válasza:
1-es vagyok, igen, ezekre nem tértem ki, de üditőket én sem iszom, csak vizet, teákat, néha 1 dl jófajta vörösbort, és megválogatom, hogy mit veszek meg, milyen termékekből főzök, nem használok ízfokozókat, hanem sok friss fűszert, stb.
2015. márc. 25. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Semmi baj nincs a a kenyérrel és a tejjel sem!Sőt, a szalonnával sem.

Mindent enni kell, a tejtől. kenyértől kezdve a zöldségekig, húsokig. Csak változatosan, és a kész vacakokat elkerülni. Mellette eleget mozogni.

2015. márc. 25. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező, ha Neked a kenyérről és a tejről meg van a saját véleményed, akkor már Te is közelítesz, ha már nem ott vagy szélsőségesek között.

A mindenevő, változatos életmód híve vagyok, és senkivel sem szeretnék vitatkozni, ha más nézeteket vall, és aszerint él táplálkozás terén.Ez mindenkinem magánügye, és szíve joga Maradjon is így.

Mellesleg megjegyzem, hogy ez itt nem egy vitaoldal, felesleges felcukkolni a válaszolókat, mert csak a lepontozások hullámát fogja elindítani.

Szerintem a saját szakmádban is találsz vitapartnereket,

mert olybá úgy tűnik, hogy egy vita indítása a célod, ahol legtöbbet Te szerepelhetsz a véleményeddel.

2015. márc. 25. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

#7 - Ha te vitát látsz ebben, akkor az a te személyes kivetítésed.


Itt eddig mindegyik válaszadó civilizált stílusban válaszolt. Nem kell továbbra sem kivételnek lenni.

2015. márc. 25. 18:29
 9/13 A kérdező kommentje:

Valamint igen, megvan a véleményem és ez teljesen rendben van.


Nem azt mondtam, hogy vélemény nélkülinek kell lenni, hanem azt, hogy kiegyensúlyozottnak. A kettő között van különbség.

2015. márc. 25. 18:30
 10/13 A kérdező kommentje:
#5 - Én is megválogatom amit veszek , de ez már az igényesség alapja szerintem :)
2015. márc. 25. 18:54
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!