Kezdőoldal » Fogyókúrák » Kalóriaszámlálás » A kalória számlálás hülyeség...

A kalória számlálás hülyeség lenne?

Figyelt kérdés
Én egész eddig hittem benne, számoltam fogytam is 20 kilót de többször észrevettem, hogy nem mindig igaz. Egyik nap ettem 1400-1500 kcalt és nem fogytam és nem is mozogtam viszont napok óta 2000 kcalt ettem és most se mozogtam és fogytam. Ez hogy lehet? Tuti hogy jól számolom. De sokszor észrevettem már, hogy néha alig eszek és hizok valamikor meg tobbet eszek és fogyok. Most nem tudom mi igaz.

2023. aug. 25. 11:31
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Mivel minden tapasztalat, minden biológiai/fizikai törvény, minden kutatási anyag évtizedek óta fundamentális tényként kezeli a kalóriaegyensúlyt, ezért ha nem vagy UFO, akkor nem, nem hülyeség a kalóriaszámolás, és rád is vonatkoznak a világ szabályai. Szimplán arról van szó, hogy a fogyás/hízás hetek távlatában értelmezhető, te pár nap kalóriabevitele alapján nem is értem, hogy mit akarsz detektálni. Szerinted a fogyás/hízás, meg úgy amúgy a testzsír-százalék csökkenése napról napra történik?
2023. aug. 25. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Mert nem egyik napról a másikra tortenik. Ha eszel 2000 kcalt ami tegyuk fel hogy tul sok akkor az kb 3 nap mig megemesztodik, a szervezet eldonti hogy mennyit raktaroz el belole, mennyit nem stb. Kb 4-5-6 napra ra se fogsz hizni mert ha pl 300 kcallal tobb mint a sulytartasi kaloriad (es 7000 kcal minusz egy kilot leadni) akkor is max 10 deka zsirrol beszelunk.

Ha pedig eszel 1400at ami fogyasi kaloria ket hetig es utana 2 napig 2000et akkor az 1400 kcal "hatása" pont akkora fog beerni amikor mar a tobbet eszed

2023. aug. 25. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Mikor a testsúlyod méred, egyben mérsz mindent: zsírt, izmot, csontot, vizet, belekben levő ételt stb.


Ami igazán számít, az ebből a zsír, meg nyilván az izom. Ezek csak lassan változnak, a többi eléggé ingadozik, de fix határokon belül.


Ha ma 2 kg-mal több vagyok, mint tegnap, annak egy kis része lehet hízás, de a nagyja valószínűleg víz.


Ha 2 hónap alatt fogyok 6 kg-ot, abból minimum 3-4 kiló igazi fogyás kell legyen. De lehet, hogy csak 4 (és 2 kiló vízvesztés), lehet hogy 8 (és épp feljött 2 kg víz).


A kalóriaszámolás korrekt. A súlymérés a pontatlan, ha rövid távon nézed.

2023. aug. 25. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
83%

Olyan vakhittel, amilyen néhány válaszolónak itt van, nyilván hülyeség. A valóság az, hogy nem tudsz annyi adatot szerezni, amennyire tényleg szükséged lenne, mert nem tudod pontosan hány kalória is az étel, neked hány sejted osztódik, milyen génekkel rendelkezel, sejtjeid a gyorsabban szintetizálható változatot kódolják-e a fehérjéből, mennyi visszatartott víz van benned, mennyi maradék kaja a beledben, mennyi energia ment el a testhőmérsékleted szintentartására, milyen sérülést kellett kijavítani, van-e kórokozó benned, mennyire jó energiafelhasználással megy a mozgás stb.

Szóval a kalóriaszámolás csak egy közelítő értéket ad, a tested meg folyamatosan működik, és időigényes, amíg reagál.

2023. aug. 26. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
A fogyás/hízás nem egyik napról a másikra történik. Heti-havi szintű kalóriatöbblet/hiány az ami lényeges. Ha én a havi 1 csalónapomon megeszek 3500 kcalt, ami jellemző is, nem fogok másnapra hízni fél kilót, és ha egy átlagos diétás napomon megeszek 2200at (akörül szoktam egyébként), majd egy másik napom meg csak 2000ret, mert épp úgy jött ki a lépés véletlenül,akkor nem fogok fogyni emiatt az egy nap miatt ennek a különbségnek megfelelő mennyiségű testsúly grammot.
2023. aug. 26. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A kalóriaszámlálás valójában komplexebb. Leginkább csak egy sacc/kb megközelítés.

Egyrészt, ahogy sokan írták a súly fluktuál, amit rengeteg minden befolyásol: ch, folyadék és só fogyasztás, mozgás mennyiség/intenzitás (regenerálódáskor az izmok is vizet kötnek meg), hormonok, alvás minősége/mennyisége és biztos van még sok olyan faktor, ami nem jut eszembe vagy amiről nem is tudok.

Másrészt a csomagoláson, interneten feltüntetett adatok csak hozzávetőlegesek. A gyártók jogszabályilag 20 %-ot térhetnek el mind felfelé, mind lefelé a feltüntetett kcal mennyiségtől. Elég ha arra gondolsz, hogy egy adott húsdarab lehet zsírosabb, vagy szárazabb is attól függően, hogyan nevelkedett az állat.

Harmadrészt a makro tápanyagok lebontása sem egyenlő energia befektetés a szervezetnek. Az egyszerű szénhidrátok, például a monoszacharidok passzívan, energiabefektetés nélkül felszívódnak, de egy diszacharid már egy kicsivel több energiát igényel, a zsírok még többet, és a komplex fehérjék pedig a legtöbbet (ez valószínűleg pontatlan adat, de nagyságrendileg szerintem rendben van, így érdekességként írom le: 1000 kcal fehérje megemésztéséhez ~300 kcal kell, tehát 1000 kcal fehérjéből a végére csak ~700 kcal nettó energia lesz a szervezet számára, míg a glükóz szinte 0 energiával felszívódik, így 1000 kcal glükóz fogyasztása ~1000 kcal nettó energia a szervezet számára).

Negyedrészt ott vannak a felszívódási zavarok, anyagcsere problémák, amik szintén módosíthatják az adott tápanyag hasznosulását, illetve a hormonháztartás reakcióját az adott tápanyagra, és az ezekből adódó mikrobiom egyensúly, vagy annak hiánya, és annak a hatása a hormonháztartásra...stb.

Szóval, mint az elején írtam, a kcal számolás elméletben egyszerű csak, viszont a gyakorlatban nagyon sok módosító faktor van, ami reálisan nem számolható, csak sacc/kb megközelíthető. És ez az oka annak, hogy x időnként, mikor erre járok tépem a számat, hogy bár jól hangzik, hogy "mindegy mit eszel, csak legyél deficitben", a valóságban ez nem teljesen így működik. A makrók, és az étel minősége is számít (és a mikro tápanyagok, mint vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek is, de ezt kb le lehet tudni a minőséggel és a változatossággal).

2023. aug. 29. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!