Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Átlagemberek, ti hogy bírjátok...

Átlagemberek, ti hogy bírjátok anyagilag ezt a hatalmas drágulást, ami a boltokban van?

Figyelt kérdés

Igen, átlagosan kereső emberek véleményére vagyok kíváncsi, nem arra, miért nem lettem milliomos programozó.


Szóval, 30-as átlagemberek vagyunk a férjemmel, átlagbevétellel (szülés előtt 500-at kerestünk ketten, most csak 400-at, hisz esett ki a bevételekből ugyebár). Szerencsére tudtunk venni egy felújítandó kertes házat, szóval nincs hitelünk, de legalább 6-8 millió kellene még a házhoz.


Ez a háttér. Na most, igyekszünk spórolni, tudatosan vásárolni, (még konyhakertünk is van), de mostanában úgy érzem, alig lehet lépést tartani a drágulással. Elmegyünk egy nagybevásárlásra, simán otthagyunk 60-70 ezret és hiába gondolom, hogy na, most akkor nem kell menni egy hónapig, a következő héten már látom, hogy elfogyott a macskakaja, az öblítő meg elfelejtettünk venni valamit és már kontaktlencséből is csak egy pár van, nyárra meg nincs szandálom a kánikula idejére. Értitek...


Mindig kellene valami, de minden olyan baromi drága, hogy csak úgy sunyi repülnek ki a 2-3-5 ezrek, aztán már csak azt látom, hogy elfogyott a kártyámról a pénz. Közben ugye újítanánk a házat, erre próbáljuk félretenni a pénzt, de 150 ezer forint olyan, mintha semmit nem érne egy tüzépen vagy barkácsboltban.


Sok mindenünk nincs még, amiket szeretnénk, pl. bogrács vagy függöny, de ezeket sem tudjuk megvenni, mert ha minden hónapban költünk valamire, akkor aztán sose lesz kész a ház.


Nem mondom, hogy ezelőtt ingyen voltak a dolgok, de sokkal több pénz megy el, mint pl. 2 éve, pedig egyre kevesebb dolgot vásárolunk. A bevételünk meg ugye csökkent is.



2021. jún. 14. 13:57
1 2 3 4 5 6 7 8
 51/80 anonim ***** válasza:
10%

50: el kell fogadnod, hogy az infláció nem azt méri, hogy _te_ miket vásárolsz - nem annak a drágulását méri.

Hanem van egy ún. fogyasztói kosár, aminek az árát monitorozzák. Ez nem valami politikai ármánykodás, hanem az egész EU-ban pontosan ugyanezt a metodológiát alkalmazzák, és szakértők, közgazdászok, statisztikusok dolgozták ki.


Azért ne menjünk már le kutyába, hogy a pogácsa ára duplája lett, tehát 100% az infláció. :-DDD


Nem légből kapott hülyeség- az Index fórumon egy öregasszony mindig ilyen példákkal jön elő.... :-D

2021. jún. 15. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/80 anonim ***** válasza:
32%

Tenyleg nagyon elszálltak az árak sajnos.

Ekkora bevétellel családi házban szerintem luxus a kontaktlencse, meg a macskakaja.

Csináltass szemüveget, a macskát meg vagy adjátok tovább, vagy etessétek maradék kajával.

Nem tudom nagybevásárolni milyen gyakran mentek, ha havi 1 akkor ok, de ha sűrűbben, akkor az a 70ezer nagyon soknak tűnik.

Vezetni kell egy táblázatban, mire mennyit költetek, ki fog jönni, hogy hova megy el sok pénz. Pl autó, cigi?

2021. jún. 15. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/80 anonim ***** válasza:

"Ha ezt már nem tudom kigazdálkodni, akkor"


Na jó, csak pont itt kezdődnek a bajok, hogy olyan dolgot kell kigazdálkodj, amivel alapból nem tudsz kalkulálni és alapból nem tudod kigazdálkodni.


Hiszen hiába gyűjtenek az emberek évekig, ha közben azt látják, hogy egyre messzebb vannak a céloktól és adott esetben még bejön egy-egy ugrásszerű növekedés is.


És ez a szomorú. Mert már nem arról van szó, hogy hány fillér volt a fagyi, hanem arról, hogy most már meg sem tudja venni az ember. Mindennek az ára a sokszorosára nőtt, csak mellette a fizetések maradtak ott, ahol.

2021. jún. 15. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/80 anonim ***** válasza:
70%

Hogyne tudnál kalkulálni? Felcsapod az internetet és látod mennyibe kerül kb. egy konyha az igényeiddel jelenleg, egy fürdő, ablakcsere, szigetelés, akármi. Indikatív árajánlatot is lehet kérni, ha már konkrét ingatlan típusokkal szemezel. Ismerősi körben is lehet érdeklődni. Csak hát ez idő és energia.

Az hogy kitudod-e gazdálkodni, relatív. Valamit valamiért. Ha apránként 100 ezresével megy, akkor egyben is, csak az időtényező nem mindegy és ahogy más is említette, a hitel sem feltétlenül ördögtől való. :)

Pl. kp-ra tudsz venni egy házat, de akkor nem marad pénzed felújításra. Dönthetsz úgyis, hogy ugyan megtudnád venni kp-ra, de inkább felveszel mellé 5 millió lakáshitelt (most mondtam valamit) azért, hogy maradjon a felújításra, egyszerre. Ez 20 évre kb. 30 ezer forint havonta. Mellette lehet gyűjtögetni előtörlesztésre, de nem kell kényszeresen megfogni minden forintot, nem dől össze a világ, ha megvesz az ember egy bográcsot, nem csúszik a felújítás, max a végtörlesztés egy picit.

Ott van a felújítási támogatás is, az is egy jó konstrukció.

Körbe kell nézni és egyéni preferencia alapján dönteni.

2021. jún. 15. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/80 anonim ***** válasza:
71%

54es, szep szavak, de a gyakorlatban mashogy van.

1. Hiaba kersz ma BARMIRE egy arajanlatot, az par napig el szo szerint, mire odajutsz, h megcsinaltatod egy vagyonnal tobbe fog kerulni

2. Hiaba van egy "fix" felujitasi koltseged, az esetek 99% aban itt ott kijonnek am a rejtett hibak, plane egy regebbu haznal ha kicsit megkapargatod

3. Benne vagyunk az allami tamogatasba a 3+3ba. Az sem olyan szep es jo, ahogy kinez. Kb. 1/3at kapod vissza a fele helyett, amivel kb. ugyanott vagy mintha afa nelkul csinaltatnad, pontositok mivel annyit nott mindennek az ara szo szerint ugyanott vagy mint a 3+3 elott.

2021. jún. 15. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/80 anonim ***** válasza:
78%

#51: igen, ebben igazad van, hogy van a hivatalos inflációs adat(most évi 3%), ami semmit nem ér, és van egy valós infláció ami a megélhetési költségeket tartalmazza (most évi 15%-20%).

Én a "luxus" fizetésemmel is visszahőkölök néha a boltban, mert nem hiszem el amit látok.

Az építőiparban jelenleg évi 50-100% az áremelkedés, mind munkadíj, mind anyag tekintetében.

2021. jún. 16. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/80 anonim ***** válasza:
86%

55# Mi így csináltuk, illetve építőiparban dolgozom, így azért nagyjából képben vagyok a módszer hatásosságával. :)

Ha valaki nem sajnálja az energiát erre, akkor elég jó közelítésű keretet be lehet lőni és ha ilyen témákban olvasgatsz, akkor azt is megtudod, hogy a keretedre minimum 25%-ot számolj rá felújítás esetében, de az se baj, ha az inkább 50%, max a zsebedben marad, annyi baj legyen. Ha az ingatlan kora és állapota megkívánja, akkor a tartalék keretet mégjobban növelem a váratlan meglepetésekre.

Tehát ha én most úgy kalkulálok, hogy 3 millió lesz 2 hónap múlva a felújítás, akkor kb. 4,5 millió keretet szabok, amiből 1,5 a tartalék. Leszögezném, a tartalék nem azt jelenti, hogy "óó van még lóvééé, legyen a drágább ebből is, meg abból is..." Pontos kimutatást írok, hogy melyik folyamathoz ki és mi kell, az milyen árú/munkadíjú, folyamatosan frissítem, lekövetem, hogy a tervhez képest mi lett a valós kiadás, vagyis hogy hol tart a költségvetés és igyekszem tartani magamat a tervhez. Ha igyekszem tartani magamat a 3 millióhoz és 3,5 lesz belőle, hát istenem, belecsúsztam a tartalék keretbe.

Sokan ott követik el a hibát, hogy nem hogy nem járják körbe kb. mennyibe fog ez kerülni az adott ingatlan felújítása és nem hogy nem számolnak rá tartalékot, hanem még azzal sem foglalkoznak, hogy nyomon kövessék egyáltalán hol tartanak pontosan anyagilag a felújítás során, így néha sokkal drágább lesz az egész, mint amennyiből ki lehetett volna hozni, arról nem is beszélve, hogy így jelentősen elhúzódhat a kivitelezés, mert elfogy a keret. Itt elszáll 20 ezer, ott 50 ezer. Ekkora keretnél ez apránként nem tűnik soknak, de sok kicsi sokra megy és tervezés/követés/újratervezés nélkül bizony nagy koppanás lehet a vége.

Erről leginkább az mesélhetne, aki kezdett már az életében építkezésbe.


Ha egy leendőbeli felújítást tervezek előre költségileg, akkor jelen árakon tudok tervezni értelemszerűen. Ennek megfelelően kezdek gyűjteni havi x összeget, majd évente újra kalkulálom és ehhez módosítom akár a megtakarításomat. Én ebben is elvetemült lennék. Ha két év alatt lefelé mozognak az árak, akkor sem csökkenteném a félretett havi összeget, inkább több legyen, mint kevesebb és senki nem tudhatja mához képest 5 év múlva milyen árak lesznek. Ilyen szempontból ez viszont nyilván sokkal bizonytalanabb, mint egy ma felvett lakáshitel, ez tény. De hogy melyikkel jár jobban az ember, azt az élet igazolja majd évek múlva. 2008-2010-ben senki nem gondolta, hogy akkor kell ingatlant venni, a legnagyobb válságban, mert 2021-ben sokszorosát fogja érni.

Korábban sem gondolták sokan, hogy óvatosan a devizával, mert egyszer több lesz a jelzálog, mint amennyit az egész ingatlan ér.

Az építőanyag árakban hasonló a tendencia. 5 éve senki nem gondolta, hogy olyan árak lesznek mint most. És most sem tudhatja senki biztosra, hogy mi lesz 5 év múlva.

2021. jún. 16. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/80 anonim ***** válasza:
35%

57: Életem párja lakásfelújítással foglalkozik. Döbbenet, hány olyan érdeklődő van, aki nem fogja fel többszöri figyelmeztetés ellenére sem, hogy a vállalkozó csak a munkadíjra ad ajánlatot, az anyagár ebben nincs benne, tehát azzal is kalkulálni kell. Mégpedig úgy, hogy a kedves érdeklődő elmegy és megnézi, milyen csempét, szanitert, padlót, csaptelepet, tapétát, akármicsodát szeretne, és szépen csinál magának költségvetést. Összeadja a tervezett anyagköltséget és munkadíjat, megszorozza 1.5-tel és ha a keret rendelkezésre áll, akkor belevág. A legújabb, amivel mostanában volt kénytelen szembesülni, hogy odahívja az érdeklődő: ki akarja használni a felújítási támogatást, számolja má' ki, mit lehetne ebből megcsinálni..... mindenféle konkrétum és elképzelés nélkül.

Hát nem számolja ki. Majd ha a kedves érdeklődő tudja is, mit akar felújítani, szóljon.

2021. jún. 16. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/80 anonim ***** válasza:
80%

"Csak hát ez idő és energia."


Igen, idő energia. Csak a probléma ott van, hogy megnézed mennyibe kerül, kérsz árajánlatot. 2 millió.


Neked 1 milliód van, így gyűjtesz, gyűjtesz, hogy legyen 2 milliód.


Meglesz a 2 millió, kérsz egy újabb árajánlatot most már 3 millió. Hát pont ezért nem tudsz kalkulálni.


Építőipari cégnél dolgozom. Alapból úgy adnak ajánlatot, hogy 5-8 napon belül tartják az árat. Vagy van aki beleírja, hogy 15 nap múlva 20-30% áremelés várható.


Még a nagy cégek sem tudnak ezzel kalkulálni, hogy egyik nap még 200 Forint valami másik nap 400.


Szép és jó mese ez a kp-ra házat meg mellé inkább hitel.

A gond ott van, hogy az emberek többsége azért küzd, hogy önerőt össze kaparjon és hitellel is éppen hogy tud venni egy felújítandó lyukat.


58... Ne tudd meg mi megy a nagy beruházóknál is. Ott is dettó ugyanez, hogy "ja azt nem számolta bele" vagy csak szimplán kapjuk mi is, hogy "számoljátok már ki" aztán nyilván csomó munka feleslegesen, mert kijön egy összeg, ő meg nyugtázza, hogy ja hát 4 milliárdom nincs csak 2. A gond ott van, hogy neki állnak elkezdik áttervezni 2 milliárdra. Csak közben repül az idő, eltelik 1-2 év és mire össze áll minden a 2 milliárdos projektre már 3 kellene.


Ezt csak azért írom, hogy lássátok, még a nagy beruházóknál is nehezen megy a dolog és megszenvednek az árnövekedéssel, nem hogy az átlag egyszeri dolgozó.

2021. jún. 16. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 60/80 anonim ***** válasza:
50%
59: 58-as vagyok. Igen, én elhiszem, hogy nem könnyű, de amikor egy fürdőszoba felújításáról van szó, ami két-három hét munka mindenestől, akkor azért nem évek távlatában kell gondolkodni. De egy komplett lakás is megvan 2-4 hónap alatt. Ott azért legyen már előre látható költségvetés, másfél-kétszeres szorzóval (ha valami nagyon váratlan dolog bukkanna fel a bontás során), és abba férjen már bele a megrendelő. Ha pedig nagyon nem fér bele, akkor bele se vágjon.
2021. jún. 16. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!