Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Hogyan kezdjek el futni?

Hogyan kezdjek el futni?

Figyelt kérdés

Sziasztok! 19 éves lány vagyok és eléggé túlsúlyos (165cm, 75kg) szeretnék elkezdeni futni, részben a fogyás érdekében részben pedig azért, hogy fitebb legyek, mivel most eléggé kimerítő tud lenni számomra a testmozgás. A kérdésem leginkább azokhoz szólna akik futnak, ti hogyan kezdtétek vagy nekem mit ajánlanátok? Egy héten hány alkalom és mekkora táv az amit szerintetek "könnyeben" be lehetne tartani?

A válaszaitokat előre is köszönöm 😊



2018. okt. 13. 19:56
 1/4 anonim válasza:
100%
Kezdd sétával, lassú kocogással. Kocogásnál válaszd azt a tempót, amivel kényelmesen tudsz haladni legalább negyed óráig. Szerintem ne távolságra menj (persze azt is nézd) hanem időre. Én félórával kezdtem, olyan tempóban amivel le bírtam kocogni azt a félórát. Minden alkalommal próbáltam kicsit feljebb menni, és amikor már kétszer annyit futottam félóra alatt, mint kezdéskor, növeltem az időt 45 percre, és elölről kezdtem a procedúrát :D Eleinte heti 3x, most 1 órát szoktam, heti 4x. De ennél az 1 óránál nem is akarok feljebb menni, mivel nem a versenyzés a célom, csak az átlag fittség megtartása :D.
2018. okt. 13. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Én először jobban lefogytam, de nem azt mondom, hogy neked is azt kell, annyira hatalmas felesleged azért nincs, illetve te látod. Nos, elvileg totál kezdőként séta/lassú futás (vagy ahogy jólesik, én pl. utálni szoktam volt lassan futni az elején) van, a séta több, mint a futás. Mondjuk 2 perc séta, 1 perc futás. Persze ha jobb vagy, ki lehet hagyni ezeket a kezdetieket... Ezt sokszor egymás után. Egyre növeled a futó szakaszokat s csökkented a sétát. Vannak ütemtervek a neten, egy hónap alatt tipikusan feljönnek az emberek 5 km lefutására (normál esetben kb. félóra). Nos, nekem sok hónap alatt (bár a nyár kimarad, akkor túl melegem van még sétához is) nem jött össze 500 méter egyben lefutása sem, de én antitalentum vagyok és nem szeretek futni, csak gyalogolni. Én futok, amennyire rá tudom venni magam, aztán majd lesz valami. Mostmár képes vagyok kicsit többet futni, mint amennyit gyalogolok s nem utálom annyira, lassan megyünk előre. Ennél csak jobb lehetsz :D

Az elején volt a legrosszabb, mert kifulladtam. Olvastam, hogy szájon is kell lélegezni, megfelelő ritmus sem árt a légzésnél, ezzel azonnal fejlődtem. Gyakorolni kell (én ezt csinálom túl keveset) és fejlődsz.

Ne fuss mindennap, kezdőként semmiképp, pihenni is kell.


Sokat számít, hogy milyen erőnléttel indítasz s legyen fokozatosság, mert hirtelen megnövelni az aktivitást túl megterhelő, én ilyenkor szoktam fájni és fáradni, akármilyen új mozgásformáról is van szó. Regenerálódnod kell s erre 1-2 nap nem mindig elég, ha megerőlteted magad, még ha közben nem is tűnik úgy.


A párom nálam jobb, ő 1-2 km-rel kezdte s pár hét múlva már heti 2x7,5 km-nél járt s egy hajnalban spontán lefutott egy félmaraton távot.

Szerintem a kezdők tipikusan a kettőnk között helyezkednek el valahol, ami elég széles sáv.

Neki eleinte térdfájdalma volt, bizonyára, mert sajnálta az időt bemelegítésre hajnali 5-kor. Pedig az fontos, utána pedig, ugye, nyújtunk. Már aki rendesen fut, nekem szerintem tökmindegy. A terep és a cipő is fontos. Olvass utána, jó kis futós oldalak vannak, hasznos és érdekes infókkal.

2018. okt. 14. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Én ezzel az edzéstervvel kezdtem a nyáron, az elején az egy perc futás is nehezen ment, azóta már 10 km-eket futok :)

[link]

2018. okt. 14. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Mielőtt bármit is tanácsolnék, mert nem tudom, milyen életmódot élsz és mennyire vagy edzett.


Gyaloglással hogy állsz?

2018. okt. 14. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!