Kezdőoldal » Sport, mozgás » Testépítés » Kérdés alapfogalmakban lévő...

Kérdés alapfogalmakban lévő zavarok miatt. Mi a különbség a szteroidok, és a doppingszerek között?

Figyelt kérdés
Olvasom, hogy vannak anabolikus szteroidok. Vannak más milyenek is? Vagy a "szteroidok" és az "anabolikus szteroidok" ugyanaz?
2013. nov. 22. 17:45
 1/9 A kérdező kommentje:
Esetleg tudnátok oldalt linkelni, ahol ezek le vannak írva? Amit Andi8018 linkelt múltkor, azt nem tudom megnyitni:(
2013. nov. 22. 17:45
 2/9 anonim ***** válasza:
bodysport.hu
2013. nov. 22. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

A szteroid egy összefoglaló név a szteránvázas anyagokra, ezek lehetnek különféle hormonok, nemi hormonok is, női és férfi egyaránt, bizonyos anyagok visszaszívását szabályozó hormonok, epesavak, vitamin előanyagok, koleszterol stb. Ennek egy kis része az, amelyeket hatásuk miatt doppingszerként használnak.


Viszont a dopping is egy elég tág fogalom, amelynek a szteroid jellegű doppingszerek megint csak egy kis részét teszik ki. Tulajdonképpen minden dopping, ami viszonylag nagy mértékű előnyhöz juttat a sportban, amire nagy valószínűséggel nélküle egyáltalán nem tehetnél szert. Így megannyi anyag megannyi képesség stimulálására van piacon, állóképességet fokozók, koncentrációt fokozók, tehát már kb. minden sportban lehet illegálisan előnyhöz jutni bármely területen.


Az is doppingnak számít például, és ki is vágnak érte versenyről, ha felmész a hegyekbe, ahol megnő az egységnyi térfogatra viszonyított vörösvértestszámod, ezt a vér lecsapolod, elrakod, majd verseny előtt visszaadagolod magadnak. Itt konkrétan nem használsz semmit szintetikumot, ami hatással volna rád, mégis jóval több oxigént képes szállítani a véred, mint a naturálban felkészült csapattársaidé.

2013. nov. 22. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

ddrake válaszához nincs mit hozzátenni csak egy kis érdekességet szeretnék leírni.

Sportlövészetben és biciklizésnél például az alkohol is doppingszernek minősül. Előbbiben a remegés mértékét csökkenti, utóbbiban pedig kitolja az állóképességet.

2013. nov. 22. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Valahol a koffein, a rágótubákban levő nikotin is kitiltást von maga után. Szellemi megmérettetésben, mint pl. a sakk, is van lehetőség doppinggal előnyhöz jutni, szóval igen, elég tág fogalom.
2013. nov. 22. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
51%
Minden szteroid doppingszer, de nem minden doppigszer szteroid. Röviden ennyi :D
2013. nov. 22. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Utolsó, ez megint nem igaz, ha megnézed a felsorolásomat, akkor látod, hogy egy csomó szteroidot nem tudnál sportolásban a magad javára fordítani (például kíváncsi lennék, epesavval hogyan lehet doppingolni).


De ha nagyon lesarkítjuk a példát, az emberek nagy részére rá lehetne mondani ennyi erővel, hogy orálisan rendszeresen szteroidot szed, hacsak egy kicsi koleszterolt is eszik, amit valószínűleg megtesz.

2013. nov. 23. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
jól belementél ddrake, azért próbáltam írni egyszerűen, mert a kérdező valszeg a hormonhatású szteroidokra gondolt a szteroid címszó alatt, nem kell ezt agyonbonyolítani egy hétköznapi embernek éppen elég ez. De nagy tudásod elismerem, okos vagy.
2013. nov. 23. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Jójó, csak én meg nem szeretem ha valaki agyba-főbe szteroidot mondogat. Ezért részleteztem. Igen, a hormonhatású szteroidok egy bizonyos részét használják doppingként.


Az első bekezdésemben szerintem érthetően összefoglaltam átlag ember számára is, innentől szerintem már ne kavarjunk be, ha már egyszer letisztult a fogalomzavar.

2013. nov. 23. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!