Kezdőoldal » Sport, mozgás » Testépítés » Szintetikusan bevitt táplálékk...

Szintetikusan bevitt táplálékkiegészítők rosszak a gyomornak?

Figyelt kérdés
Vitaminok stb
2016. nov. 7. 11:20
 1/6 anonim ***** válasza:
Van olyan ami nem jó a gyomornak nagy mennyiségben, de ez nem csak mesterségesen előállított étrendkiegéazítőkről mondható el, hanem rengeteg más élelmiszerről is.
2016. nov. 7. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
És,ha olyat szednék ami csak természetes összetevőkből áll? Lehet,hogy amit szedek kiválthat hasi görcsöket,hasmenést,
2016. nov. 7. 11:46
 3/6 anonim ***** válasza:
Mint már rávilágítottam az előbb, rengeteg olyan élelmiszer van a nem táplálék kiegészítők közt is, amik túlzásba vitele, vagy éh gyomorra történő fogyasztása nem tesz jót... számtalan természetes alapanyagokból készült ilyen dolog létezik... szóval konkrétumok nélkül a kérdésed totálisan megválaszolhatatlan...
2016. nov. 7. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Ignis Subdialis ***** válasza:

Úgy érted szintetikus táplálékkiegészítők szedése rossz-e az emésztőrendszernek? Mert a bevitel jelzőjeként nehéz értelmezni azt, hogy szintetikus, az emészthetetlen anyagoktól pedig nem elsősorban a gyomor, hanem inkább a bélrendszer szenved.


Mivel mindenki el akarja adni a táplálékkiegészítőjét és ezért már eléggé nehéz kiválasztani a legjobbat, én azt javasolnám, egyesével nézz utána, hogy melyik vitaminból/ ásványi anyagból melyik formulának (vegyületnek) a legjobb a biológiai hasznosulása a testben.

Pl. ott van a vas, amiből persze jobb a "szerves" bevitele a vasszög-szopogatásnál, de a növényekben található vasvegyületek és az állati eredetűek is szervesek, mégis, az emberi test az utóbbit tudja jobban hasznosítani, vagyis még ez sem mindegy. A tablettában viszont valószínűleg laborban előállított szerves vasat fogsz találni, ha nem ilyet szeretnél, egyél mogyorót, babot, májat...

Továbbá a felszívódási/kiválasztási mechanizmusnak is érdemes egyesével utánanézni, hogy aztán ésszel el tudd dönteni, melyik készítményt érdemes választani és hogyan kell szedni, milyen ételek és egyéb vegyületek támogatják/akadályozzák a felszívódást, hogyan ürül a szervezetből a felesleg (túl lehet-e adagolni).

Olyan is van ugyanis, hogy pl. a kalcium gátolja a magnézium felszívódását, ezért időben való eltolást javasolnak a bevételre, mégis forgalomban vannak mindkettőt tartalmazó Ca-Mg tabletták... Hát ezért résen kell lenni eléggé, hogy legyen tudásod róla és mögé tudj nézni a színpompás dobozokban rejlő pirulák "valóságtartalmának".

Aztán vannak a retard készítmények, amik apránként, késleltetve adják le a hatóanyagot. Ennek is van értelme akkor, ha olyan anyagról van szó, amiből a felesleg rögtön kiürülne, de ha adott esetben maga az anyag sokkal olcsóbb, mint a retard tabletta, jobban megéri csak egyszerűen többször beszedni...


Szintén félrevezető a szerves-szervetlen-mesterséges-növényi eredetű stb. termékjelzők. Minden vegyi anyagnak egy jól meghatározott képlete van. Pl. az emberi szervezet számára értékes C-vitamin (L-aszkorbinsav) az összes többi vitaminhoz hasonlóan egy minden esetben SZERVES vegyület: hidrogén, szén és oxigén atomok vannak benne meghatározott mennyiségben és elrendezésben. Ha egy kicsit máshogy lennének, akkor az már nem C-vitamin, hanem valami más.

Sokszor trükköznek azzal is a gyártók, hogy komplexeket forgalmaznak, de persze a leghangzatosabb összetevőt hangsúlyozzák a dobozon, ezért mindig olvasd el a listát! Pl. a magnéziumnak van egy csomó vegyülete és mindegyiknek más a magnéziumtartalma és a felszívódása is. Van amiben sok a magnézium, de brutálrossz a felszívódása, pl. ilyen a magnézium-oxid. A legolcsóbb készítményekben persze Mg-oxid van, de hiába tartalmaz egy tabletta mondjuk egy napi adagot hivatalosan, ha annak csak 4%-a szívódik fel. És akkor jön a trükk, hogy hozzáteszek egy kis Mg-citrátot, amiben ugyan kevesebb a Mg, de tízszer jobban hasznosul, s ráírom a dobozra, hogy SZERVES magnézium, de ha megnézed az összetevő listát, kiderül, hogy van benne vagy háromféle magnéziumvegyület. Vagy C vitaminnál látsz a képen egy nagy csipkebogyót, de az összetevő listában a C-vitamin az valójában L-aszkorbinsav (mi más lenne?) és mellékesen még a végén ott figyel egy kis csipkebogyó-kivonat.


Szóval ha valamitől tartanod kell, az nem az, hogy rosszul leszel-e a szintetikus táplálékkiegészítőktől (gyakorlatilag mindegyik az), hanem inkább attól, hogy ha nem vagy eléggé tájékozott, akkor könnyen rászedhetnek a gyártók és eladják Neked ugyanazt drágábban, amit el akartál kerülni.

2016. nov. 7. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Értem.Találtam olyan gyártót ami 100% tisztaságú,szinte minden mentes termékeket árul.Érdemesebb lenne onnan venni?
2016. nov. 7. 15:03
 6/6 Ignis Subdialis ***** válasza:
Szerintem sajnos nem érted, biztosra veszem, hogy nem néztél utána a dolgoknak ennyi idő alatt, hanem inkább mész a manipuláció után (100% tisztaságú, meg minden mentes...), hát van, akit nem lehet megmenteni... :(
2016. nov. 8. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!