Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Van egy nagyon fura fóbiám....

Van egy nagyon fura fóbiám. Trypophobia-azaz félelem/undorérzet a kis lyukaktól. Hogy a csudába küzdjem le?

Figyelt kérdés

Kiskoromtól fogva undorodom a lyukaktól, eddig azt hittem, hogy csak én vagyok ilyen hülye, de most néztem egy videót és ott írták le. Utána néztem... és ami képet kiadott, te jóságos isten...

Én nem vagyok egy gyenge gyomrú ember, mellettem nyugodtan hányhatnak/f*shatnak/taknyozhatnak, nem zavar, de ezektől a képektől mjadnem elhánytam magam. Rendesen a sírás kerülgetett.

Jó, mondjuk egy sajttól nem rohanok ki a szobából, de... na, inkább nézzétek meg.

http://www.youtube.com/watch?v=pIl8zcCIXQU&feature=player_em..


[link]


Esetleg valaki, akinek más érdekes fóbiája van ?


2011. jan. 20. 20:08
 71/91 anonim ***** válasza:

Nekem is trypophobiám van, az ilyen likacsos képek láttán iszonyodok, hányingerem támad, ráz a hideg és viszketek. Azzal az elmélettel értek egyet, amelyik azt tartja, hogy a fóbia oka evolúciós: az agy attól viszolyog, hogy az ilyen lyukacskákból kimászhat valami féreg, rovar, stb, vagy az egész egy parazita. Bárhogy van is, rejt valami borzalmat; gusztustalanság az egész, és különösen beteg dolog Photoshoppal efféle trigger-képeket alkotni.


A másik dolog, ami képes sokkolni, a furcsa (ki)növések. Leginkább fogakra jellemző ez, ha rendellenesen nőtt fogakat látok, elfog az iszony. Hasonló hatással vannak rám a gyerekek növekvő tejfogairól a röntgenképek, félrenőtt fogakról röntgenképek, a szemölcsök, a rendellenesen növő testrészek. Például láttam egy virágot, amin a szirmok egy része elkorcsosulva összegöbösödött és visszahajlott. Rögtön letéptem és péppé tapostam, hogy ezt a rémséget megszüntessem. Nem tudom, ez milyen fóbia, a korábbi válaszok közt már említett valaki ilyet.

Nagyon szeretnék tőlük megszabadulni, förtelem az egész.

Van még további fóbiám is, de már túlságosan viszketek, hagyjuk.

2015. dec. 16. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 72/91 anonim ***** válasza:

Szerbusztok kedveseim :)

Én már nagyon régóta kutatgatom ezt a dolgot (leendő pszichológus vagyok). Valóban egy evolúciós termékről van szó, a populáció valószínűleg 15%-a szenved tőle, úgyhogy próbáljátok úgy érezni, hogy szerencsések vagytok :D Vannak velünkszületett fóbiáink, mint például a pókoktól, kígyóktól, mélységektől vagy magasságoktól való félelmünk (persze ennek az intenzitásában is különbözünk), ez is ilyen.

Ha valakinek a fóbiája olyan extrém méreteket ölt, hogy az zavarja a mindennapjaiban, menjetek pszichológushoz. Ha csak szeretnék megszabadulni a dologtól, van egy módszer, a neve kognitív terápia. Ennek a lebutított verzióját otthon is bárki elvégezheti, ami esetünkben szerintem bőven elegendő. Lényege, hogy bármennyire is elborzaszt a dolog, fokozatosan hozzá kell szoktatnod magad a látványhoz, az erre megfelelő módot pedig magadnak alakíthatod ki (mikor, mennyit, milyet). Ezzel konkrétan deszenzitizálod magad. Ez még azért érdekes, mert a trypophobia kapcsolatban áll valamilyen szinten a neophobiával, ami az új dolgoktól való félelmet jelenti. Amikor a kutatók az ilyen képeket elemezték arra jutottak, hogy a túlságosan nagy és gyakori kontraszt, ami látható rajtuk a természetben nem túl gyakori, ezért mutatjuk a többetek által is említett fight-or-flight reakciót. Ebbe az undor érzetén, viszketésen, hányingeren keresztül az ájulásig minden belefér.

Ne vegyétek magatora, ha emiatt valaki lekicsinyel titeket :) Ha kérdése van valakinek, nyugodtan írhat itt vagy priviben.

2016. jan. 2. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/91 anonim ***** válasza:
Én is kiborulok tőle, a legrosszab, hogy amint meglátok egy ilyet bizsergekmindenütt, főleg amikor olyan képet látok hogy ember lyukacsos. Főleg amikor néha külön rákeresek a szóra, hátha tudom edzeni magam ezzel.. Olyan érzés mintha én is elkezdenék így "lyukadni"
2016. jan. 5. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 74/91 anonim válasza:
basszus, ez nagyon durva, nem gondoltam, hoyg létezik ilyen, de én is már nagyon régóta megfigyeltem, hogy undorodom az ilyen apró lyukas dolgoktól. Pl. anyukám egyszer kapott egy növényt, ami ilyen pici lyukas volt, és annyira undorodtam tőle, hogy viszkettem, sőt szinte elsítam magam, ha csak rápillantottam. Egyébként a videóba épp csak beelnéztem, de azóta viszketek, és kerülget a sírás...
2016. márc. 27. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 75/91 anonim válasza:

Én is így vagyok ezzel, kajak kirázott a hideg, ahogy megnéztem ezeket a képeket, fujjjj, bráááá


Ha valamiből nagyon sok és nagyon kicsi van egy helyen, azt ki nem állhatom. Hangyaboly tipikus...


Nyilván egy főtt kukoricától vagy terítőhímzéstől nem leszek rosszul, de ezek a tenyeres képek kifektettek.


Ami engem még elkerget a világból is: ha valami nagy, szőrös, zümmögő valamit már 5 méterről hallok és felém közelít... akkor aztán rohanok amerre látok :D

2016. ápr. 2. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 76/91 anonim válasza:

Hello Sorstarsak.

En is ilyenben szenvedek.

A legjobban azbzavar ha a borommel vagy a testemmelnerintkezik ilyesmi...de amint latom vakarozok es az agyam egesz nap ezen kattog.

A pasim total kiakad...multkor palacsintat sutottem es a sutoportol lukacsos volt a szele...egyszeruen nem birtam megenni. Undorodtam attol h hozzaerjek vagy bevegyek a szamba.


Amugy ha stresszes vagyok akkor gyakran almodom ilyenekkel.

Minap azt almodtam hogy muanyag halo van a boromben a kezfejemen...atlattam rajta es alatta ott volt a csobtom meg minden mas... Ugye ez is lyukacsos raadasul a borombe volt belenove... Naa zota vakarom a kezemet. Egyebkent egesz napbezen kattogok...szornyu... Rendesen remalom volt...brrrr....


A csipkes dolgokat sme viselem el magamon.. Utalom ha hust veszek es pl. A gerince mellett lyukacsos a csontnal.


Ahhh...

Jo hogy nem csak en vagyok ilyen beteg :D

2016. máj. 24. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 77/91 anonim válasza:

Én már láttam régebben a Facebookon ezeket a képeket de sohasem mertem rákattintani mert igazándiból nem is akartam.

Viszont ma megnéztem és azóta teljesen fel vagyok kavarva főleg azoktól a képektől amelyeken az embereken vannak ezek a lyukak. Azóta én is vakarózok meg fel van fordulva a gyomrom de valószínűleg csak bebeszélem magamnak és (remélem) majd elmúlik.

Eddig nem tudtam hogy létezik ilyen betegség de teljes mértékben megértem azokat akik azt állítják hogy ebben szenvednek. Az én véleményem az erről a dologról hogy komolyabban kellene venni az embereknek mert egy "normális" embernek ez nem nagy dolog, azt mondja hogy hülyeség de szerintem tényleg nagyon rossz dolog hiszen a hétköznapokban rendszerint találkozunk lyukakkal.

2016. máj. 24. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 78/91 anonim válasza:

Utolso elotti vagyok.


Engem pl. A szivacs nem zavar. Mosogatok vele...viszont furodni nem tudnek szivaccsal..mert az irritalna.

Nem minden zavar.

Pl a csipke anyagot nem viselem magamon mert attol is undorodom ugyanakkor a csipke terito es fuggony nem zavar...


Engem az irrital ha a boron van es olyan lyukacsos vagy halos hogy atlatok rajta...pl amikor gezzel bekellett kotnom a kezemet anno...ahh majd bele haltam...az is zavart mert halos es hozzamer...

Fuj ...

Mostanaban megfigyeltem hogyha stresszes vagyok akkor mindig azt almodom hogy a borommel vannak ilyesfele elvaltozasok es rendesen remalom..egesz nap a haloval benott atlathatoan lyukacsos kezfejem van elottem...pedig alom volt...es szetvakarom a kezemet mert ott van egy egesi apro hegem de persze szep a felulete megis odakepzelem es wwwllaaaaa


Ilyenkor enis vakarozok merges vagy nem is tudom kilyen vagyok...foleg magamra hogy ezeken kattiogok es nem tudok leallni a kepekkel amik jonnen a fejembe

2016. máj. 24. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 79/91 anonim válasza:

Utolso vagyok.

Jut eszmbe: sosem felejtem el hogy regen lattam egy pasit a villamoson akinek a karjan egy osszefonodott indaszeru 3D.s haloszeru tetko volt...na hat ...

Zavart megis bamultam mert nem hittem el h ezt valaki elviselheti magan...annyira bennem van a kep hogy rendesen megbotrankoztat. Beteg ember az ilyen...ahhh

2016. máj. 24. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 80/91 anonim ***** válasza:
CSak hogy tudjátok... a tryptophobia egy biológiailag belénk programozott undor egy betegségtől. van akint ez nagyon durván érint. Na szóval ez egyfajta félelem egy betegségtől, nem tudom milyen, de engem is kiráz néha tőle a hideg. (pedig tudtommal én nem vagyok tryptophóbiás)
2016. máj. 29. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!