Kezdőoldal » Sport, mozgás » Testépítés » Fehérjebevitel és a vesebetegs...

Fehérjebevitel és a vesebetegségek?

Figyelt kérdés

Mostanában hallom, hogy itt-ott kezdik mondani, hogy a magas fehérjebevitel emeli az ilyen jellegű betegségek (húgyúti kövek, gyulladások, veseelégtelenség) kockázatát. Ez elvileg logikus is volna, hogy az emelkedett nitrogénanyagcsere hamarabb hazavágja a test ezáltal jobban leterhelt szűrőrendszerét-aminek esetleg egy jóval nagyobb testet kell szűrnie-, mint ahogy ugye a túlzott cukor vagy zsírfogyasztás is betegségeket okozhat egy idő után a vele kapcsolatos funkcionális rendszerekben. Viszont kérdem én, statisztikailag bizonyított ez? Érdeklődnék, mennyi a profi testépítők átlagéletkora, vagy mik a legjellemzőbb betegségeik?

Van már erről valami felmérés, bármilyen adat? (speciel a nem túl hivatalos Nasser El Sonbaty halálának okán kezdtem el kutakodni ilyen irányban)



2013. márc. 23. 14:25
 1/7 A kérdező kommentje:

Volt egy srác, akinek a kommentjét egy shopbuilderes Facebookos állapotmegosztásnál láttam. Az volt a kérdés, hogy mi volt eddig a legnagyobb áldozatod a fejlődésed érdekében, neki pedig ott kirítt a sok komment közül az övé: "A vesém :("

Nem tudom, olyan elrettentő példák nekem ezek, de a sportot aligha tudnám abbahagyni.

2013. márc. 23. 14:28
 2/7 anonim ***** válasza:

Azért a profik nem abba halnak bele,hogy sok fehérjét esznek....

Hanem a szteroidoktól !


Én most voltam egy vérvizsgálaton , hogy megnyugodjak minden rendben van e!

Minden ok,csak a vesémnél van olyan érték ,hogy épp belefér a jó eredmények közé....

2013. márc. 23. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Azért a profi és az átlagszint között nagyon nagy különbség van. A profik valóban a koksz miatt betegek és halnak meg, ha az akarsz lenni, akkor inkább emiatt aggódj.

Átlagként pedig ha nincs amúgy valamilyen szervi betegséged, iszol rendesen (vizet :D), és nem viszed vészesen túlzásba, nem hinném, hogy lehetne komoly bajod belőle. Ha félsz, folyamatosan ellenőriztesd az értékeket (bár 1) az orvosok szerint a fehérje tápkieg szteroid, ha bajod van tuti erre fogják, és a frászt hozzák rád 2) állítólag az aggódás, az emiatti stressz szintén hozzájárulhat a betegségekhez), esetleg egyszerűen csak ne egyél annyi fehérjét. Egy jó kis testet el lehet érni, az életben pedig vannak fontosabb dolgok, minthogy pár kiló izom ide vagy oda (:

2013. márc. 23. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
78%

Wash megmondta az igazat !


Nekem is azt mondta az orvos,hogy a proteinektől van...Anyumnak is telebeszélte a fejét azzal,hogy milyen káros,meg ha rá lenne írva h káros akkor nem venné senki....Meg ilyenek !

De szerencsére nekem hittek,sokkal jobban értek ezekhez a dolgokhoz,mint a helyi orvos...

Azért ,mert több fehérjét viszünk be ,mint egy átlag ember?

Akkor mondja meg nekem az orvos;hogy mit szedjek ,hogy ne legyen káros de az izmaim fejlődjenek !

Ők meg nyomatnak mindenkit antibiotikumokkal.....Hát nem is tudom melyik a károsabb...


Wash-nak megy a zöld kéz !

2013. márc. 23. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Nekem van egy elég komoly orvos ismerősöm, ő ezt mondta: a fehérje nem jó a veséknek, de amikor már tényleg veszélyes az napi 400 gramm fehérje! Az a mennyiség egy 120 kilós testépítőnek kell diéta alatt, ő viszont már nem a fehérjével van főleg bajban...
2013. márc. 23. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Hát érdekes módon nekem minden értékem ugyanolyan, mint mielőtt elkezdtem rendesen gyúrni és sokkal több fehérjét enni. Iszom, alszom(!) rendesen, nem alkoholizálok, nem dohányzom. Napi 120-140 g fehérjét eszem. Átlag 80 kiló vagyok, 1.8m magas, nem sok testzsírral szerencsére. Mielőtt magamnak tudtam volna összeállítani az étrendet és eljárni edzeni, saját testes edzéssel 75 kiló voltam. Szóval hát igen, ahogy Wash is mondta, mérlegelek, csak hát nagyon maximalista vagyok, szeretem kihozni mindenből a legtöbbet, kitolni a határaimat. Profi vágyaim nincsenek.


Az orvosok engem is besz*rattak, hogy a nephrológiára kerül egy csomó ember a protein shake miatt pl. ...Múltkor valszeg valamelyik gyakorlattól megfájdult az alhastájékom, egyből hólyagkőre meg hólyaggyulladásra gyanakodtam. Magyarul sikerült nekik belém tenni az ideget. Ezért is akarom gyakran ellenőriztetni, mert a leggázabb dolog, a veseelégtelenség ha jól tudom hamar üt be és nem visszafordítható.


Tudom, morbidul hangzik, de inkább sportolnék és meghalnék maholnap, minthogy éljek x évig az ujjammal malmozva, csak legalább gyors legyen XD

2013. márc. 23. 15:29
 7/7 anonim válasza:

A fehérje fogyasztásnak nincs bizonyított, tehát dokumentált káros mellékhatása, ami pl. kifejezetten a vesék vagy a más tönkremeneteléhez, károsodásához vezetne. A sportolóknak 1,4-1,8 g/testsúlykilogramm fehérjét szoktak javasolni. Azonban az orvosok legnagyobb része óva int a túlzott fehérje beviteltől, legyen az akár belgyógyász, sportorvos vagy onkológus. A fehérje nagy mennyiségben ugyanis mindenképp leterheli a májat és a vesét. Hogy ez milyen káros hatással jár, nem dokumentált, de nyilván nem örül neki a szervezet, ha nonstop a húsok és egyéb protein után szétbomló toxikus anyagokat kell ürítgetnie. A túlzott protein bevitel tipikusan megérződik valaki testszagán és a bőre állagán (pattanásos, acne-s bőr).

Elvileg a túlzott protein bevitel akkor bizonyítottan káros, ha eleve fennáll valamilyen vesebetegség, hiszen ilyenkor (pl. egy vesével él valaki) eleve limitált a bevihető protein mennyisége (mittomén napi 80 gramm max).

Ami miatt könnyű leterhelni a szervezetet fehérjével, az az, hogy sokan a növényekben rejlő fehérjéket teljesen ignorálják (nem számolják hozzá), pedig hússal, tejjel, sajttal stb. együtt fogyasztva teljes értékű protein lesz minden gabona (zabpehely, rizs), hüvelyes (lencse, bab, borsó), olajos mag (lenmag,tökmag, stb.) és ezzel akár + 50-60 g proteinnel küldöd meg a szervezetedet. Sokan a protein porral sem bánnak csínján, láttam napi 4-5 turmixokat ívókat is, már a turmixokkal befedezve a napi szükségletet. Szóval a dolog nem ilyen egyszerű.

De önmagában még a picit magasabb protein nem bizonyítottan káros.

2013. márc. 23. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!