Kezdőoldal » Sport, mozgás » Testépítés » Az igaz, hogy az állóképessége...

Az igaz, hogy az állóképességet 21 éves korig lehet megalapozni, utána már nem?

Figyelt kérdés
Valami olyasmit hallottam, hogy 21 éves korig képes fejlődni a szív, és a keringési rendszer, utána már nem. Vagyis 21 éves kor felettiek esetén, akik soha nem sportoltak, már nem érhető el soha azaz állóképesség, ami egy élsportolónál adott. Ez igaz? 21 éves kor felett már valóban nem tud megerősödni olyan szinten a szív?

2015. aug. 19. 12:41
 1/10 Sowilo ***** válasza:

Ez nem csak az állóképesség esetén van így, hanem minden sportban. Ha olimpián, vb-ken szeretnél jó helyezést elérni, érdemes gyerekkorban elkezdeni.


De ha pl egy megyei verseny dobogójára felállhatnál, annak nem örülnél? Márpedig ezt minden további nélkül elérheted úgy is, hogy felnőttként kezded.

2015. aug. 19. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Erről az elméletről Szőnyi Ferencnek biztosan elfelejtettek szólni...
2015. aug. 19. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Bullshit. Az élsporthoz genetika meg gyógyszerek kellenek. Ha 21 évesen kezded, akkor 31 éves korodra a csúcson lehetsz, persze kérdéses hogy be tudod e hozni a lemaradást de lehetséges.
2015. aug. 19. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Ezt egy erőnléti edzőtől hallottam... Az egyik 17 éves gyereknek mondta, hogy most nem kéne igazán lustálkodni, mert a szívkamra (???) - vagy pitvar, nem akarok hazudni, mit mondott, elfelejtettem - csak 21 éves korig tud nőni/fejlődni. Azután még soha nem fedezték fel annak növekedését. Kicsit furcsálltam, mivel szerintem ha folyamatos terhelés alatt van a szervezet, akkor ahhoz a viszonyokhoz alkalmazkodik, szóval szerintem lehetséges a szívnek azon részeinek fejlődése még 21 éves kor felett is. Legalábbis én úgy olvastam, hogy az ember szervezete arra lett "tervezve", hogy minden körülményhez tudjon alkalmazkodni. Ergo ha egy 34 éves embert kidobnak egy lakatlan szigetre, és túléli az első hónapot, elkezd erősödni, máshogy kezd működni a szervezete, stb. Továbbá nem találtam sehol olyan szakirodalmat, ahol írnának ilyenről. Lehet, hogy csak ezzel akarja riogatni a gyereket, hogyha most nem veszi komolyan, akkor később már mindegy lesz?
2015. aug. 19. 14:07
 5/10 A kérdező kommentje:
Meg eleve az állóképesség az függ az anyagcserétől, a vérkeringéstől, táplálkozástól, stb. Ergo, ha valaki 30 éves korában kezd mondjuk brutál módon edzeni, és mondjuk igaz az erőnléti edző elmélete, akkor azt még tudja kompenzálni mással... Mondjuk ez hülyeség, mert az élvonalban olyan sportolók vannak, ahol már minden szinten csúcson vannak.
2015. aug. 19. 14:10
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Sok itt a szélsőséges gondolat, én úgy érzem.

Orvosira járok, igaz még az elején tartok, így nem akarok hatalmas bölcsességeket mondani, csak megnyugtatni téged inkább :)


Ilyet még soha nem hallottam, hogy a kardiovaszkuláris rendszer alkalmazkodóképessége adott fizikai munkához korhoz lenne kötve. Az egy dolog, hogy általában az élsportolók nagy része kis korában elkezdi már az adott sportot, pl az olimpikonoknak szerintem nagy része. De emögött ezer dolog van. Sok -sok év tanulás, tapasztalás, gyakorlás, edzés és helyes étrend. Az is egy tény, hogy vannak olyan kivételek, akik későn kezdtek el egy adott sportágat és mégis jó eredményeik vannak. Az is igaz, hogy az élsportokban (kb mindegyikben) ott vannak különböző teljesítményfokozók, évről évre jobbak, amik kevésbé kimutathatók, kevésbé hatnak ki a szervezet egészségére stb. De az élsportban olyan szintű eredmények születnek, amik átlag ember számára elképzelhetetlenek.


Valószínűnek tartom, hogy amit hallottál, az a beszélgetés az edző és egy olyan sportoló között folyhatott, aki versenyzik és komolyabb céljai vannak. Bizonyos sportokban bizony a 30 évesek már öregnek számítanak. Egyszerűen az ember a húszas évei elején van a belőle kihozható teljesítmény csúcsán. Persze átlagban, nem mindenkire általánosítva.


Viszont, az is igaz, hogy egy 40-es férfi pl, aki mondjuk kissé túlsúlyos, és eddig nem sportolt semmit, ha most lekezd szépen , fokozatosan edzeni, növelve a terhelést, ugyan úgy teljesítményjavulást fog tapasztalni. Az ő szíve is valószínűleg (hacsak nincs egyéb betegsége pl) alkalmazkodni fog a növekvő terheléshez, "jobb kondiba fog jönni". Vagyis, az egész szívérrendszere többet fog bírni, mint korábban, lehet hogy a lépcsőn felmenés már meg sem fog neki kottyanni.


Arról nem tudok és ezért nem is akarok állást foglalni, hogy pl 30-40 éves korban elkezdve mit lehet kihozni élsportoló szinten, mert ahogy előbb is írtam, biztos vagoyk benne, hogy van olyan ember aki olimiai bajnok tud lenni így is. De az is tény, hogy egy 20 évesekkel teli mezőnyben hátránnyal indul egy 40-es sportoló.


A lényeg, hogy soha nem késő elkezdeni a sportot :)

2015. aug. 19. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Van ilyen, hogy szívmegnagyobbodás sportolóknál. De ez általános minden sportban, hogy kicsit nagyobb lesz.
2015. aug. 19. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Egyik közeli jó barátom igazi hájas lúzer volt, felmentett tesiből, meg ilyesmi.

30 évesen, 125 kg-osan már a lépcsőn sem tudott fölmászni fulladás nélkül, majd bekattant nála valami és elkezdett gramm pontos étrendet követni, meg edzeni (kondi + kocogás, majd futás).

33 évesen lefutotta a maratont...

2015. aug. 19. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
És elsőként ért le? Am küzdősportról van szó, nekem kamaszkoromban anno látványosan nagyobb lett a szívem - sportorvosi vizsgálatok során tapasztaltuk -, de én 7 éve nem csinálom már komolyan a sportot, 2-3 évet teljesen kiis hagytam... Most megint elkezdtem, elvileg nálam könnyen vissza lehet hozni a régi erőnléti állapotot, mert én már kamaszkoromban megalapoztam az állóképességemet, de elvileg egy olyan felnőtt embernél, akinél ez kimaradt fiatalkorában, annak már nagyon nehéz beállítani azt az erőnléti állapotot, ami szükséges úgy ááltalában az élsportoláshoz.
2015. aug. 20. 11:17
 10/10 anonim ***** válasza:
Ez ökörség..:) Nem az életkortól függ, hanem az edzettségi szinttől. Ha 25 évesen kezded el fokozatosan felépíteni az edzéseidet, és egyre nagyobb terhelés alá veted magad, a szervezet annál jobban fog alkalmazkodni, és lehetsz a csúcson 30 évesen még simán szerintem. Viszont az tény, hogy azért egy 40 éves koraiban járó ember már hamarabb fárad mint egy 22 éves..
2015. aug. 22. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!