Kezdőoldal » Fogyókúrák » Kalóriaszámlálás » Kezdek beleőrülni a mérlegbe.....

Kezdek beleőrülni a mérlegbe.. Miért?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Röviden a sztori annyi, hogy lassan 2 éve életmódot váltottam, 9 hónap alatt lement 40kg, ami a feleslegem kb. 90%-át jelentette.

Tavaly nyáron elmentem edzőterembe is, és imádom ezt a sportot. Heti szinten 5-6x eljárok edzeni és az életem része lett. Elméletben 2 éve edzek, gyakorlatilag pedig 1, mert tavaly nyár óta veszem komolyabban a dolgot.


Az evés az már más dolog.

Nagyon szigorú diétám volt az elején is, 1500 kalória körül ettem, megvontam mindent magamtól stb és csak annak örültem, hogy megy le a mérleg lefelé. Már akkor is nagyon függtem tőle.


Most, 1 év edzés után annyira félek a mérlegtől, hogy nehogy hízzak (ami ironikus, mert izomépítés a célom, ahhoz pedig kalóriatöbbletben kell legyek..), hogy 1800 kalóriát eszek heti 5-6 edzéssel.. (kemény edzések, nem beszélgetni járok le a terembe) (azt is viccnek tartom, hogy tőlem alacsonyabb LÁNYOK, akik járnak edzeni, simán esznek 2500 kalóriákat, mert nem tartanak semmitől, én meg itt "szenvedek" 1800 kalórián, nehogy hízzak..)


Tegnap 78kg voltam, ma 78.8, ami nyilván nem hízás, mert 1800-2000 kalóriával lehetetlen, hogy hízzon valaki, de akkor is. Amint megláttam ezt most, elment a kedvem mindentől a mai napra..

Tisztában vagyok az elméleti részével, hogy elkellene engedni a mérleget, mert testépítésben sok értelme nincs a dolognak, hisz nem mutatja az izom-zsír arányt.


Visszajelzések alapján rettentő sokat változtam, régi osztálytársak fel sem ismernek. Van, aki edzéstervet/tanácsot kér tőlem, mert látják, hogy hová jutottam (nem vagyok nagyképű, de 1 év alatt sikerült olyan eredményeket elérnem, amit a terembe járók 80%-a nem fog soha, mert helytelen az edzésprogramozásuk/étrendjük stb) és ez tök jó érzés, mert én is látom magamon a változást. Ég és föld a két évvel ezelőtti énem a mostani képest, konkrétan én sem ismernék magamra.


Viszont ez a folyamatos mérlegtől való félelem kikészít.. Ettől függ minden napom. Mentálisan nagyon leterhel a dolog, mert félek, hogy ugyanoda visszajutok, ahol voltam (ami képtelenség, tudom), hisz mindig is kövér voltam.. Tudtam, hogy kövérként elkezdeni ezt az egészet mentálisan leterheli az adott személyt, de hogy ennyire..

Örülök, hogy így megváltozott az életem pozitív irányba a sportot tekintve, de annak nem, hogy ennyire függök a kalóriáktól és a mérlegtől..



2022. júl. 24. 10:41
 1/9 anonim ***** válasza:
56%
Ne állj rá. Probléma megoldva. Szívesen.
2022. júl. 24. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
84%

40 kg-t adtál le. Tehát NEM fogod egyik napról a másikra visszahízni. Te is tudod, hogy 1-2 kg ingadozás nem számít. Szerintem józan ésszel húzz egy határt magadnak, a mostani súlyos felett 2-3-5 kg-val (testépítésnél ugye bizonyos tömegnövekedés elkerülhetetlen is), hogy addig nincs gond. Ha azt eléred (vagy megközelíted), akkor gondold át, mit csináltál, és ha pl. a testépítés miatti "jó" tömegnövekedésről van szó, akkor tűzz ki egy újabb limitet, ha pedig bizony egy kicsit elhagytad magad, még mindig könnyen korrigálhatsz.

Én nem beszéllek le a mérlegről, neked kell tudnod, neked kell vagy nem kell és milyen gyakran, ezt neked kell kitapasztalnod.

2022. júl. 24. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
85%
Heti mérés, nem napi.
2022. júl. 24. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
90%
Mert régóta nem ettél egy igazán jót.
2022. júl. 24. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Én 2,5 évvel ezelőtt 74 kg voltam (165 cm mellett), jelenleg 65kg úgy, hogy 2 éve edzem én is heti 5-6x, ebből 4,5 súlyzós edzés, heti egy cardio nap, de mivel most megint épp szálkásítás van, a meghalós súlyzós edzések után is megy egy 20-30 perc aerob.

Én nem 1800, hanem 1600 kcal mellett fogyok, így sem gyorsan. Pedig a lehetőségekhez képest most is progresszíven edzem, tehát kalóriadeficit mellett is folyamatosan igyekszem növelni a terhelést, még ha nem is megy olyan gyorsan, mint amikor 400-500 kcal-lal többet ettem. Folyamatosan jelzi mindenki, hogy vékonyabb vagyok, és tényleg fogyogatok.

DE!A még ilyen kalóriabevitel mellett sincs meg a heti 0,5kg :D

Az elmúlt hónapban konstans heti ~3500 kcal-ban voltam (azérét nem írok napi 500-at, mert vannak néha lazább napjaim, azt a kövi 1-2 napban kompenzálok), és kíváncsiságból minden nap néztem a súlyos (reggel éhgyomorra, felkelést követően). Hát elárulom, hogy nem fogytam 2 kg-t így sem :D Sőt, tegnap pl. 65,2 kg voltam, ma 67kg, ugyanolyan körülmények között méredzkedve, és közelében sem vagyok most a menstruációnak.

Holott a nadrágjaimon is látom, hogy most egy hónap alatt jó pár centi lement.

Na szóval ennyit erről! Az egyik tanulság, hogy ne sajnáld magad azért, hogy te kevesebb kalóriát vihetsz be, mint mások. Tudom, igazságtalan, én folyamatosan megkapom, hogy elmebeteg vagyok, hogy csak ennyit eszem, pedig a fentiek alapján egyértelműen látszik, hogy egyszerűen nekem ilyen az anyagcserém. A másik, hogy ha ennyire frusztrál a mérleg, akkor dobd ki. Engem nem idegesít, ezért is merek ilyen hülyeségeket csinálni, hogy naponta méregetem magam. Nekem ez szimplán érdekesség, de nem izgatom magam. Látványra rengeteget fogytam 2,5 év alatt, senki nem akarja elhinni, hogy ez csak 10 kg, de mivel mindig a súlyzós edzések voltak az előtérben, így rengeteget izmosodtam, ez kg-ban ennyi.

Szerintem netto hülyeség ezzel stresszelni magad, ha egyszer nagyon jól tudod, hogy nincs összefüggés az elhízás és a mérlegelés között, mégis fóbiád van.

2022. júl. 24. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
*3500 kcal mínuszban
2022. júl. 24. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Szia!


A leírásod alapján esélyes, hogy nem csak a mérleggel van bajod, hanem evészavar van kialakulóban vagy már kialakult (javíts ki, illetve hagyd ezt figyelmen kívül, ha nem így van). Ha viszont így van, ezt vizsgáld meg először, illetve nézz utána a "tudatos jelenléttel való evésnek" (mindul eating). Ez többek között meditációs gyakorlatokat tartalmaz.


A mérlegtől való félelmet pedig az szüntetheti meg, ha letöltesz egy alkalmazást, amibe minden nap írod a súlyod, az pedig átlagol és grafikont készít a naponta mért súlyodból, így teljesen jól fogod látni a tendenciát és vizuálisan is érzékelni azt, amit most is tudsz és mondasz, de nem tudatosul eléggé: vagyis hogy nem hízol és nem fogsz hízni, legalábbis maximum nagyon lassan megy felfelé a súlyod, az izomépítéssel arányosan. De ugye ha igazán testépítésre adtad a fejed, nyilván tisztában vagy vele, hogy valamennyi zsír is fel fog jönni, és ezzel nincs semmi baj. Így a tendenciát követve viszont ezt is kordában tudod tartani, és a grafikon tényleg segít ezt valóban a magadévá tenni.


Gratulálok az eddigi eredményedhez, rengeteg tudást szereztél eddig a témakörben, bízz ebben és bízz magadban, csak így tovább 💪

2022. júl. 24. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
83%
Evészavarod van, plusz koplalsz.
2022. júl. 25. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Heti 5-6 edzéshez és a súlyodhoz az 1800 kcal lószr.


Én úgy eszem legalább annyit, hogy néha elmegyek futni, meg heti 2x saját súlyos edzést végzek.


169/54-55

2022. júl. 25. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!