Kezdőoldal » Sport, mozgás » Testépítés » Saját testsúlyos edzésnél hol...

Saját testsúlyos edzésnél hol az a pont, amikor már nem fejlődik az ember?

Figyelt kérdés

Tehát úgy értem, ha például 100 fekvőtámaszt megtudok csinálni egyszerre, akkor onnantól kezdve hiába csinálok többet, már nem fejlődők....


Mintha azt olvastam volna valahol, hogy aki 50 fekvőt vagy mondjuk guggolást meg tud csinálni egyszerre, az már ne várjon fejlődést a saját testsúlyos edzéstől... Szerintetek mennyi ez a szám kb?


Jelenleg 15 szabályos fekvőt tudok, és mielőtt konditerembe mennék, pár hónapig szeretném ezeket az otthon végezhető saját testsúlyos gyakorlatokból kihozni a maximumot.


Köszönöm a válaszokat előre is.


2022. aug. 12. 15:46
 1/2 anonim ***** válasza:
70%

Gondolj a súlyzós edzésre. Súlyzós edzés esetében a 20-25-30 ismétléses sorozatoknak semmi értelme nincs. Egy 20 ismétléses sorozatnál talán az utolsó 4 ismétlés ér bármit is, ergo a többi felesleges. Szerintem már a 15 ismétléses sorozatoknak sincs értelme se erő, se izomfejlesztés szempontjából, de ki mire esküszik. Abban a szakértők is egyetértenek, hogy az ideális izomépítési ismétléstartomány valahol 5 és 12 ismétlés között van. Ez egyéntől, helyzettől, intenzitástól, meg ezer más tényezőtől függ.

Ugyanez a helyzet a saját testsúlyos gyakorlatoknál is. Szerinted 50 fekvőtámasznak milyen izomépítő hatása van? Talán az utolsó 6 ismétlésnek valami, az első 44 szart se ér, ergo minek csinálna bárki is ilyet? Csak az időt és az energiát rabolja feleslegesen. Persze jó kihívás lehet egyszer-egyszer, ezt megértem. Időnként én is bekattanok, aztán versenyzek egyet a haverommal, hogy ki tud több tolódzkodást csinálni 1 perc alatt, meg hasonlók, de ezek csak poénok, értelmük nincs.

A saját testsúlyos alapgyakorlatokban az a jó, hogy nagyon jól progresszálhatók plusz súllyal (pl. húzódzkodásnál övre lógatott súly, fekvőtámasznál hátadra rakott tárcsa, stb.). De a saját testsúlyos edzésnek erő- és izomépítő hatása akkor lesz ténylegesen hosszútávon, ha megindulsz szertorna vagy street workout irányába. A tornászok is azért olyan kiemelten izmosak, mert a különböző elemek, trükkök, akrobatikai gyakorlatok során (akár gyűrűn, akár korláton, akár talajon, akár lovon, bárhol) gyakorlatilag az összes izomcsoportkjuk izometrikusan megfeszül, márpedig azt a tudomány is megállapította, hogy minél több időt tölt az adott izom intenzív feszülés alatt, annál több stimulust kap a fejlődésre. Ezt az intenzív feszülést nyilván a legcélszerűbb a súlyok progresszív emelésével elérni, de a saját testsúlyos edzés esetében itt jön képbe az izometria szerepe. Nézz csak meg mondjuk egy fecskét vagy egy támaszmérleget. Az egyén összes izma úgy feszül, mint az állat. Ez azért nem keveset tud hozni erőben és izomban. Rengeteg embert ismerek, aki pár év edzegetés után meg tud csinálni 100 fekvőtámaszt egyszerre, de olyan embert nem igazán ismerek, aki mondjuk meg tud tartani egy front levert akár 5 másodperc erejéig is.

2022. aug. 12. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
86%

Mindenkinél egyéni, hogy meddig tud fejlődni ugyanazzal a terheléssel. Nem véletlen, hogy azt mondják, variálni kell a terhelést és a volument (persze a saját korlátaidon belül).


A magas ismétlésszámú sorozatoknak megvan a maguk helye erő-, állóképesség- és izomtömegnövelés szempontjából is. Az elvégzett munkának mindig van értelme, ha tudod, hogy mit miért csinálsz.

2022. aug. 12. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!