Kezdőoldal » Sport, mozgás » Testépítés » Volumen vagy intenzitás a...

Volumen vagy intenzitás a fontosabb a testépítésben?

Figyelt kérdés

Sziasztok, tavaly augusztusban kezdtem el edzeni személyi edzővel akivel egész idén áprilisig edzettem.


Leginkább nekem arra volt fontos a személyi edző hogy a helyes technikát/kivitelezést mutassa meg. Sajnos az utóbbi pár hónapban már egyre többször inkább úgymond "erőedzést" edzettünk tehát alacsony ismétlésszám nagyobb súly, hogy kontextusba helyezzem kb 5-8 ismétlés körül volt az összes szett természetesen bukásig.


Tehát úgydöntöttem, hogy már elég magabiztos vagyok a gyakorlatok kivitelezésében és kipróbálom egyedül. Ahogy olvastam több tanulmány is úgy mutatta hogy a testépítésben (izomépítés) inkább a volumen számít minthogy a nagy intenzitás erről nektek mi a véleményetek? Tegyük fel, hogy ezelőtt a személyi edzőmmel így nézett ki egy gyarkolat:


4x5x70kg = 1400kg volumen.


Az én edzésemben pedig kissebb intenzitással nagyobb volumen:


5x8x60 = 2400 kg volumen.


Természetesen a ismétlések száma változó itt a legalacsonyabbat használtam a példa kedvéért.


Tehát a két edzés közül melyik jobb a hipertrófia eléréséhez? Tehát nem erőt hanem izomtömeget szeretnék növelni.


A kaját ha lehet ne keverjük most ide.


Köszi mindenkinek.


ápr. 28. 15:14
 1/7 anonim ***** válasza:

Az összes edzéstényezőnek, együttesen megfelelőnek kell lennie, különben nem lesz fejlődés.

De ha elszigetelten nézed, külön-külön az edzéstényezőket, akkor az intenzitás a legfontosabb, azaz milyen közel vagy súlyban az egyismétléses maxodhoz.

ápr. 28. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszi a választ. Tehát ha jól értem, akkor szerinted a minél nagyobb intenzitás a lényeg de viszont az legyen 8-12 ismétlésszám között?


Mivel ugye ha túl kis ismétlésszámokkal dolgozunk az inkább erőedzésnek minősül. Én így edzettem sokáig és igen volt progresszió de viszont izomtömeg (szvsz) kevesebb jött mint kellett volna, inkább az erő ment fel.


Én úgy olvastam több helyen is hogy izomépítéshez a 1RM 60-80% körül kell edzeni 8-12 ismétléssel.


De javítsatok ki ha tévedek.

ápr. 28. 17:22
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Most ez megint nem ennyire fekete-fehér, naturálban az 1RM minimum 70-75%-ával kéne nyomni, ahhoz hogy a szervezetedet rákényszerítsd, hogy újabb izomszövezet építsen, koxszal, mivel úgy sokkal fogékonyabb lesz a szervezeted a terhelésre, már akár az 1RM 50%-a terhelésnél bekövetkezhet izomépülés.

5-12 egy nagyon jó ismétléstartomány, amennyiben a sorozataid Rpe8-10 közt vannak (tehát minél közelebb vagy a bukáshoz).

Lényeg, hogy ne fix ismétlésszámhoz ragaszkodj (pl. 4x8), hanem lődd be a súlyt, amivel 5-12 ismétlésre vagy képes, és minél közelebb vidd bukáshoz.

ápr. 28. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

ffú

ez olyan mintha azt kérdeznéd hogy egy autóban a motor vagy a kerekek fontosabbak?

motor és kerekek is kellenek ahoz hogy használható legyen az a kocsi.

izomépítéshez is kell egy bizonyos volumen és intenzitás.



így nézett ki egy gyarkolat:



4x5x70kg = 1400kg volumen.



Az én edzésemben pedig kissebb intenzitással nagyobb volumen:



5x8x60 = 2400 kg volumen.


mind2 módszer működőképes, lényeg hogy kerülj elég közel a bukáshoz (legalább rpe7).

egyébként testépítésben a volumen az elvégzett munkasorozatok számát jelenti.

ez a használt súly*ismétlések*szettek az erőemelők módszere.

ápr. 28. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

#4 Koszi a valaszt, azt irod hogy “lényeg hogy kerülj elég közel a bukáshoz (legalább rpe7).”


Nekem ebben csak az nem tiszta, hogy bukashoz kozeli allapothoz lehet kerulni ugy hogy ha a 1RM 80-90% aval csinalok 5-6 ismetlest de ugyis hogy 1RM 60-70% aval 10-12-t. De akar ugyis hogy 1RM sorozatokat vegzek tehat maximalis sulyt hasznalva (termeszetesen ez nem idealis semmikepp) de ugyis ellehet jutni a bukasig.


Szamomra inkabb az a kerdes, hogy melyik a legidealisabb az izomtomeg epiteshez es nem pedig az ero novelesehez.


De egyebkent nagyon szepen koszi a valaszod

ápr. 28. 21:10
 6/7 anonim ***** válasza:
az 5 és 12 ismétlés közötti tartomány a legideálisabb.
ápr. 28. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

8-12ot azért szoktak mert kisebb suly es kevesbbe terheli az idegrendszert meg izuleteket de a fele 15-30mar nehez bukasig menni hamarabb elsavasodsz meg adod fel sokkal hosszabb is lenne az edzes jobban le is farasztana nagyon magas ismetles mar megint nem jo az izuletnek

Tehát 8-12 az pont egy kozeput ami bevallik

Intenzitás fontos futhat maratont nem lesz olyan nagy izmod tole nem a volumen szamit

Annyi volument vegzel amit magas intenzitással tudsz végezni tehat ne legyen tul edzes

Nem feltetlen kell bukasig 8-9rpe ugyan ugy egy jó izomstimulacio es kemeny edzes az is de ott picit tobb volument is birsz el mert nem mesz bukasig ezert a 8-12ismetlest 8-9rpe ajanljak es ehhez annyi volumen amivel tudsz fejlodni

ápr. 30. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!