Kezdőoldal » Sport, mozgás » Testépítés » Sokszor hallom hogy a multivit...

Sokszor hallom hogy a multivitaminokban található vitaminok, "halott" vitaminok, mert nincsenek meg bennük azok az anyagok amik támogatják a vitamin beépülését, nos ez az ásványokra is igaz?

Figyelt kérdés
Vagy az ásványokat be lehet vinni multi vitaminokból is?

2017. dec. 24. 20:00
 1/7 anonim ***** válasza:
53%
Asvanyi anyagokbol szerves kell, többi szar. Multit pedig ezért kell kaja közben bevenni, hogy a kajaban lévő kísérő anyagok segítsek a felszivodast. De törekedni kell minél többet kajabol bevinni.
2017. dec. 24. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

B12, D3, Jód, Omega3 algaolaj formájában.

Ezeket érdemes kiegészítőből szedni, a többire csak kidobod a pénzed, vegyél növényeket.

2017. dec. 24. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Magnézium, cink és réz. Ezekből is a szerves kiegészítő kell? Fel van tüntetve a csomagoláson vagy honnan tudom?
2017. dec. 24. 22:29
 4/7 anonim ***** válasza:

Akkor egyél napraforgómagot.

Probléma megoldva.

2017. dec. 24. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Azokből kell a szerves, az ásványi anyagolból. Szerves kötésben. Azt hiszem -citrát és -kelát. Vitaminból nincs szerves vagy szervetlen, 90%-a szintetikusan van előállítva, de a molekula felépítése ugyanaz, mint ami van a gyümölcsben.
2017. dec. 24. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Szerves kötésű ásvány egyedi a azén.😊 citrát kötésű magnéziumot keress. Aki be tud mutatni szerves kötésű rezet, cinket, kobaltot, nikkelt,foszfort, ként, az ha jövőre nem ia, de 2019- ben megkapja tuti a kémiai Nobel- díjat!😆
2017. dec. 25. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Ignis Subdialis ***** válasza:

A VITAMIN adott kémiai képlettel bíró anyag. Ha egy kicsi eltérés van a képletben, az már nem az az anyag. Értelmetlen halott/élő/természetes/bio/növényi/mesterséges/stb. VITAMINról szónokolni, mert ha bármi különbség lenne a molekulában, akkor már nem arról a vitaminról van szó. Az adott vitamin akkor is ugyanaz a vitamin ugyanazokkal a hatásokkal, ha a paprikából vonták ki, ha meteorbecsapódással keletkezett vagy ha kémcsőben állították elő.


Attól még, hogy nem természetes környezetével eszed meg a vitamint, attól még a vitamin ugyanaz. És legtöbb esetben önmagában is jól hasznosul, "természetes segítők" nélkül.


Az ásványi anyag más cucc. Az ásványi anyag, amire szükséged van, egy ATOM - semmi más. A periódusos rendszerben előforduló színtiszta atom. Ezt nem tudod magában megenni mint a vitamint, gondolj csak arra, hogy pl. egy vasdarabból hogyan tudnál a véredbe juttatni vasat? Sehogy. Ezért hordozóvegyületekkel viszünk be a szervezetünkbe ásványi anyagokat. A hordozóvegyület több-kevesebb más típusú atomot jelent, amik összekapcsolódnak az ásványi anyag atomjával. Általában hidrogén, szén, oxigén, kén - ilyenek kapcsolódnak össze.

Vannak olyan atomok, amik között nagyon erős a kötés, pl. magnézium és oxigén, az így keletkező magnézium-oxid két résztvevője annyira "imádja" egymást, hogy semmiféle emésztési művelet nem bontja meg őket, vagy legalábbis csak nagyon minimálisan, így a magnézium felszívódása magnézium-oxidból rendkívül gyenge.

Ellenben ott van a magnézium-citrát vagy -laktát, amikben sok atom kapcsolódik egymáshoz - megnézheted képletüket a wikipedia-n - és csak egyetlen atom bennük a magnézium. Ezek az atomok annyi másik atomhoz kötődnek, hogy egy-egy atomhoz kevésbé "ragaszkodnak", azt könnyebb kiszakítani közülük, így a magnéziumnak ezekből a vegyületekből jó a felszívódása. Egy-két létfontosságú elemnél - pl. vas, kalcium, magnézium, szelén stb. igaz az, hogy az általában sokatomos molekulákból (vegyületekből) jobb a felszívódás, mint az oxidokból, szulfátokból, karbonátokból, foszfátokból.


Tehát a jelentős különbség vitamin és ásványi anyag közt, hogy míg a vitamin egy jól meghatározott MOLEKULA, amire így egyben van szükségünk mindenféle cicoma nélkül, addig az ásványi anyag csak egy ATOM, aminek kell egy hordozó molekula, amiből fel tudjuk venni az adott atomot.


Így aztán pont fordítva van, mint ahogy írtad: a multivitaminokból a vitaminok jó eséllyel felszívódnak, az ásványi anyagok viszont nem.


Gondolkozz a gyártó fejével: ha sok atom van egy molekulában, akkor arányaiban kevesebb bennük az adott ásványi anyag, ezért a gyártó azt a vegyületet fogja beletenni, amelyikben több az ásványi anyag, az mindegy, hogy nem szívódik fel, neki erről nem kell tudomást vennie. Benne van x mg magnézium? Igen. Akkor mi a probléma?


A magnézium-citrátban és -laktátban csak 11-12%, míg a magnézium-oxidban megvan 60% is a Mg-tartalom. Nyilván fizikai képtelenség, hogy az előbbieket tegye bele egy multi tablettába, hiszen nem fér bele.


De ez csak egy dolog, amiért nem szívódhatnak fel az ásványi anyagok a multiból, a másik, hogy a gyártó arról sem vesz tudomást, hogy mik támogatják vagy akadályozzák egymás felszívódását. Ugyanis az ásványi anyagok közül sok ellenségesen viselkedik egymással, hiába van mindre szükséged. A vas kb. mindegyiknek akadályozza a felvételét pl., de ha egyesével utánanézel akkor láthatod, hogy magnéziumot és kalciumot sem érdemes egyidőben beszedni, meg ilyenek.

2017. dec. 27. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!