Kezdőoldal » Sport, mozgás » Testépítés » Bro split, vagy "okos" felosztás?

Bro split, vagy "okos" felosztás?

Figyelt kérdés

Még életemben nem csináltam bro splitet, azaz azt, hogy heti 1x edzek egy izmot, nagy volumennel.

Úgy kezdtem bele az edzésbe, hogy mindenki azt mondta, hogy legalább heti 2x kell edzeni egy izmot, így eddig csak teljes testes, illetve alsó/felső testes edzést csináltam életem során.


Viszont valamiért már nem élvezem annyira ezeket, 2+ óra egy edzés, mivel egy ilyen edzésnél legalább 4 alapgyakorlat van egymás után és az ilyen gyakorlatoknál legalább 3 perceket kell pihennem a sorozatok között.


Régebben már kiakartam próbálni a bro splitet, viszont mindenhol csak azt olvastam róla, hogy rossz, meg egy csomó "meme"-t láttam róla.

De ha elképzelem magam, akkor lehet élvezetesebb lenne egy olyan edzésterv ahol egy nap 2 izomcsoportra edzek csak és nem csinálok egymás után 4-5 alapgyakorlatot.

Illetve egy ilyen felbontásnál több volument tudnék használni, jelenleg azért nem tudok sokat csinálni, mert az alapgyakorlatok már eleve 3-4 sorozattal is kimerítenek, illetve így is elnyúlik az edzés.


Szerintetek van értelme átállni bro splitre, tudnék vele fejlődni, vagy tényleg olyan nagyon rossz, mint ahogy mindenki hirdeti?


Nem vagyok kezdő, már lassan 10 éve edzek, viszont ebből az első 2-3 év csak bohóckodás volt, a többi pedig nem volt konzisztens, napokat/heteket hagyok ki, férre kajálok, ezáltal nem fejlődök rendesen.

Egy kevéske izmot sikerült felszednem, de nem vagyok kimondottam izmos.

190cm/95kg 21F kb. 20-22% tzs és naturál.



2022. dec. 12. 14:19
1 2 3 4
 11/36 anonim ***** válasza:
Nem kell ám külön melegíteni minden gyakorlatra. Lábnapon elég egyszer guggolás előtt, felső test napon elég a fekvenyomáshoz és az evezéshez, utána már mehet szériába egyből minden. Szerintem azért vagy ott annyit, mert túl sokat pepecselsz a melegítéssel.
2022. dec. 12. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/36 anonim ***** válasza:

9/10 A kérdező kommentje:

Az a baj ez a téma így parttalan lesz. Variálhatod a bontást ameddig akarod, de mindig oda fogsz kilyukadni, hogy vagy sok napot mész a héten, vagy számodra nagyon hosszú lesz az edzés. Mondjuk valahol logikus is, hogy nincs olyan edzésterv hogy kevesebb napot mész rövidebb edzések mellett.


Ennyi erővel a bro split esetén meg több napot vagy a teremben, és mondjuk egy tisztességes láb vagy hátnap ott is elég hosszúra elnyúlik.


Upper/Lower bontás helyett talán a PPl jobb lehet ha a te egyéni igényeidet nézzük, de ott meg megint több napot is mész, szóval érdemben nem tudom mivel lennél előbbre.


Ha PPL számodra sok volt, és nem tudtál regenerálódni, akkor:

- Feleslegesen sok súly/gyakorlat/sorozat volt

- Feleslegesen nagy súlyokkal dolgoztál (heti 2x izomterhelés esetén mondjuk nem szokás minden alkalommal bukásig menni, nem attól nő az izom)

- Maga a regeneráció nincs rendben

- Ezek együttes kombinációja


Alapvetően minden bontás jó. Van ami optimálisabb naturálon. Ha valamelyik bontás nálad ennyire nem működik mint a PPL, akkor magávala az edzésprogramozással van a baj.


Nehéz mit írni ezeken kívül, akkor próbáld ki a bro splitet is, de ha eddig minden bontással ilyen jellegű gondjaid voltak akkor nem attól várnám a csodát.

2022. dec. 12. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/36 anonim ***** válasza:
A bro split edzések épphogy hosszabbak a rengeteg volumen miatt. Ha neked 2 óra egy felsőtest edzés, akkor te valamit rosszul csinálsz
2022. dec. 12. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/36 anonim ***** válasza:
0%
"Heti 2x meg kell edzeni egy izmot" tipusú agyhalottakra ne hallgass! Nincs ilyen, hogy "kell"! A hetente elvégzett munkasorozatok száma a lényeg. Hogy te azt egy edzés alatt nyomod le, vagy 3 edzésre szedve, az már személyes preferencia kérdése.
2022. dec. 12. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/36 A kérdező kommentje:

Pedig írtam, 4 alapgyakorlat egymás után + egyéb gyakorlatok én 1,5 óránál kevesebből nem tudom megoldani főleg ha van nyújtás + bemelegítés is.


Nyílván nem csodát várok, de valahogy nekem ez nem annyira élvezetes, hogy megterhelő, nehéz gyakorlatokat csinálok heti 4x 1,5-2 órán keresztül. Élvezetesebb lenne egy olyan edzés ahol max. 1,5 óra, de inkább kevesebb egy edzés és tartalmaz alapgyakorlatokat, de mellette van lightosabb, izolációs is.

2022. dec. 12. 18:27
 16/36 anonim ***** válasza:

6#os vagyok. Csak hogy érdemben is válaszoljak:


Heti 2x optimális megedzeni minimum 1 izmot, ha kiszeretnénk maxolni a hipertrófia lehetőségét. Viszont, semmi sem kötelező. Ebben a sportban nincs olyan, hogy muszáj ezt meg muszáj azt csinálnod. Olyan van, hogy a céljaidhoz mérten okosabb döntés ezt meg azt csinálnod.



Ha az osztott edzéstől úgy gondolod, hogy nem bírod, akkor a bro splitet sem fogod, sőt, szerintem a bro split sokkal megterhelőbb.


Tegyük fel, hogy heti szinten mellre kell neked 14 sorozat a maximális hipertrófia eléréséhez.


Nem mindegy, hogy ezt a 14 sorozatot elosztod 2 részre (osztott edzésterv, ahol 2x edzel 1 izomcsoportot), vagy egybe tolod le ezt..

Míg az osztottnál 1 edzésre csinálsz 7 kemény sorozatot, addig a bro splitnél 14-et kell csinálnod. Lehetetlen 14, de akár 12 kemény sorozatot is letolni 1 edzés alatt 1 izomcsoportra. Ha te képes vagy erre, akkor ott az intenzitással nagy bajok vannak. Remélem így a 14#-es válaszoló is megérti, hogy miért nem érdemes csak 1x edzeni egy izomcsoportot.


Az addig rendben van, hogy a testépítők is 1x edzenek meg valamit, de ne hasonlítgassuk már őket a naturál sportolókhoz. Ami nekik működik, az egy naturál sportolónak nem fog.


Ha pedig ezek után is valaki azt mondja, hogy nem érdemes többször megedzeni egy izomcsoportot 1 héten, annak csak annyit mondok, hogy akkor a tanulmányokkal megy szembe. Nem kitalálják az emberek ezt, hogy érdemes magasabb frekvencián edzeni egy izmot 1 héten.. Tanulmányok alapján azok a naturál sportolók, akik 1x edzenek meg 1 izmot a héten, 3x lassabban építenek izmot, mint akik 3x edzenek meg 1 izmot 1 héten (pl 3x teljes test edzés) (Lényeges különbség a 2x és 3x-i izomcsoport/hétnél nincs egyébként)


A PPL egyébként egy olyan felosztás, ami nagyon okos edzésprogramozást igényel. Én is edzettem PPL-be, heti 6x. 2 hétig bírtam és inkább váltottam vissza az előző 5 edzésre. Naturál szinten, ha valaki keményen letud 6 napot edzeni annak minden elismerésem, és valami ritka jó regenerációja lehet. Az emberek 95%-nak naturálon 6 edzés sok, de még 5 is, ha nem tud edzést programozni.


Én azt mondom, hogy hülyeség lenne bro splitre váltani. Sokkal megterhelőbbek lesznek még ennél is az edzéseid, mert meg kell lennie a heti volumennek. Maradjon a heti 4 edzés, alsó-felső bontásba, vagy akár:

alsótest - push - pull - pihenő - felsőtest. Itt csak 1x terheled le a lábad, szóval ez a része "bro splites", ha nagyon kiakarod próbálni.


"Szerintetek van értelme átállni bro splitre, tudnék vele fejlődni, vagy tényleg olyan nagyon rossz, mint ahogy mindenki hirdeti?"


Véleményem szerint 0 értelme van. Fejlődni fejlődhetsz tőle, de nem jobban, mint a mostani edzéseiddel.

2022. dec. 12. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/36 anonim ***** válasza:
16os minden egyes mondatával egyetértek
2022. dec. 12. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/36 A kérdező kommentje:

#16, és ha bro splitbe magasabb a volumen, akkor is igaz ez?


Mert azt írtam a kérdésemben, hogy jelenleg nem nagy volumennel edzek, mivel az alapgyakorlatok sok időt elvesznek, minden izomcsoportra most heti 6-8 sorozat megy.


Bro splittel 12-14 menne, tehát több mint most, így is igaz amit írtál a #16-os kommentben?

2022. dec. 12. 19:29
 19/36 anonim ***** válasza:

Hát eleve nem értem akkor az egész kérdést..


Akkor ezek szerint, 6-8 sorozatod van / izomcsoport, amit elosztasz 2 részre, viszont ez is problémát okoz, mert kemények az edzéseid. (amivel egyébként nincs baj)


Ha bro splitben is 6-8 sorozatod lenne / izomcsoport, akkor annyit érsz el vele, hogy nem 2 edzésből kell össze hoznod, hanem 1 edzésből. Érted már?


Időben ugyanott leszel mindkét véglettel, csak a bro splitesben rosszabbul jössz ki végül, mert heti 1x edzel / izomcsoport.


Arról meg ne is beszéljünk, hogyha a bro splitesben 12-14 volumened lesz tényleg, akkor meg még inkább több idő lesz 1 edzés. Mi az elképzelés? Amit megcsinálsz sokkal kevesebb volument a mostani edzéseddel, azt majd rövidíteni szeretnéd a sokkal több volumennel a bro splitben? Sehogy sem jön ki a matek nekem.


1 szó mi száz: Nincs értelme a bro splitnek. Ha szteroidokat használsz, akkor van, de naturál szinten 0 értelme van. Aki naturál de mégis bro splitben edz és mellette azt állítja, hogy jó minden, na ő az a típus, aki le van ragadva a 90'-es évekbeli testépítésben és nem hajlandó beismerni azt, hogy vannak jobb dolgok már..


Tudsz variálni a mostani edzésterveden is(bár nem tudom milyen lehetőségeid vannak): Például az egyik lábnapon nem merevlábas felhúzás van, hanem valamilyen combhajlító gép. (egyébként is érdemes combhajlító gépet használni (ülő/fekvő. Az ülő a legjobb, de ha csak fekvő van a teremben akkor használd azt, nincs lényegesebb különbség ülő és fekvő között), nem pedig csak merevlábas felhúzást). Hátnapnál ne rúddal evezz, hanem pl ott melltámaszos T rudas evezés.

2022. dec. 12. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/36 anonim ***** válasza:
Sőt, helyesbítek: Bro splittel sokkal több időt fog igénybe venni az edzésed a több volumen miatt. (feltéve, ha ugyanolyan intenzitással edzel, mint eddig)
2022. dec. 12. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!