Kezdőoldal » Sport, mozgás » Testépítés » Hogyan edzek Ramadán idején?

Hogyan edzek Ramadán idején?

Figyelt kérdés

Ugye Ramadán idején (ami kedden fog kezdődni) napkeltétől napnyugtáig sem ételt enni sem italt inni nem szabad (már persze annak aki egészséges muszlim).


Hogyan alakítsam át az edzésprogramot, illetve hogyan szervezzem meg az egészet?


Mivel edzés után kell enni, ezért azon gondolkodtam, hogy jó-e az úgy, hogy napnyugtakor kezdem el az edzést, hogy utána egyből ehessek. De így meg akkor úgy edzek, hogy fél nappal korábban nem ettem-ittam semmit. Ez milyen hatással lesz az izomnönevélésre?


És egyébként igyekszem minél később lefeküdni, hogy később keljek fel (ez nem nagy kihívás, mert egyébként is éjjeli bagoly vagyok: lásd a kérdés kiírásának időpontját :D).



2018. máj. 10. 02:02
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

A folyadékvesztés miatt jobb lenne, ha estére mennél edzeni, mert utána tudod pótolni. Az toled fugg, hogy amikor eloszor eszel, akkor utána képes vagy-e lemenni edzeni vagy tudsz-e éhgyomorra. Én úgy szoktam, hogy egy nagy kanál mogyorókrémet megeszek edzés elott. Ettol nem lesz tele a gyomrom, de energiát kapok és sok benne a fehérje. A fehérjét nem muszáj szorosan az edzést kovetve vagy azt megelozoen bevinni, hiszen folyamatosan hat. Egyébként az utolsó étkezésnél (a hajnali) próbálj meg nem gyumolcsot vagy egyéb gyorsan felszívódó szénhidrátot enni, mert túl nagy inzulin loop-ot generál és már délre éhezni fogsz és nem lesz erod edzeni vagy ami rosszabb, hogy lezuhanhat a vérzukorszinted és elájulsz. A rostos ételek és hosszú felszívódású szénhidrátok, illetve fehérje a jó pl. bab, csicseriborsó, zoldségek, hal, hús, stb... Illetve keruld a sós ételeket, fott ételnél is keruld vagy minimalizáld a sót, mert csak szomjazni fogsz.

A multkor néztem egy youtube-os srác videóját aki egy heti vízbojt alatt (csak víz, semmi étel egy teljes hétig) képes volt izmot novelni tehát nem lesz semmi bajod ramadan alatt sem, ami inkább hasonlítható a már fent említett idoszakos bojthoz.

2018. máj. 10. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

Igen,semmi gond nincs. Már rég megdőlt az a tévhit hogy x alkalommal,vagy időponthoz kötve KELL enni a fejlődéshez . A napi összbevitel számít .

Nőknél okozHAT problémát elméletileg a napi egyszeri kajálás .

2018. máj. 10. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

Praktikus okokból eszünk naponta többször, ugyanis aki napi 2-3 étkezéssel megtudja enni a napi szükségletét, az nem túl esélyes, hogy dolgozik. Ráadásul a vércukorszinted normálisan tartása érdekében eszünk többször keveset. "megdőlt az a tévhit"... :D Az izomépítéshez biztos elég napi 1 étkezés 5 tálnyi csirke-rizzsel, de a testednek nem és azért nem kellene 50 évesen meghalni, ha már sportolsz és az "egészséges életmód" mintaképe vagy.


A kérdéshez pedig: Nagysúlyos, kőkemény edzéseket én nem ajánlok erre az időszakra. Gyengülni fogsz a folyadékveszteség miatt, én inkább most az aerob kondíciómat tenném helyre. Kis súly, sok ismétlés, más jellegű gyakorlatok stb.

Ne most akarj nagyot guggolni.

Ha este van napnyugta, akkor az éjjel-nappali terembe le tudsz menni. Előtte egyél és igyál.

2018. máj. 11. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
58%

#8-as vagyok.


Boszniai magyar vagy, esetleg? Továbbra is rejtély számomra, hogy ha nem újonnan "megtért" muszlim vagy, és biológiailag európai/magyar vagy, akkor hogyan lehetséges, hogy az iszlámot követed, hacsak nem Boszniából származol. :)


Én ugyan nem vagyok sem muszlim, sem keresztény, de a kettő közül (ha muszáj lenne választanom) sokkal inkább az iszlámmal szimpatizálok -- és itt jegyezném meg, tőlem távolabb igen kevés ember áll a liberalizmustól --, azon belül is a szúfizmussal, ami elsősorban iráni ágazat. Egyike azon kevés vallásoknak, amiknek van még köze bármiféle tradícióhoz.


__________


Ami a böjtölést illeti: ha éppen fogyni akarsz, akkor a Ramadán kiváló alkalom erre -- hacsak nem eszed túl magad abban a rövid időben, amíg ehetsz --, ha pedig tömegelni, akkor nincs semmi probléma.


A fehérjét tekintve -- ami szálkásításnál sokkal fontosabb egy nem-ketogén diétában, mint tömegelésnél --, ha erősödni/izmosodni szeretnél ebben az időben is, akkor egyáltalán nem olyan fontos iszonyatos mennyiségekben fehérjét fogyasztani. Bőven elég a pozitív nitrogén egyensúly fenntartása, az összes többi kalóriát pedig arra "költheted", amire akarod és/vagy tudod.


Ha fogyni akarsz, akkor szerintem érdemes megfontolni a ketózist is.



Visszatérve az off-topichoz, a Ramadán nem egyszerűen étel és ital böjt, hiszen egy vallásról beszélünk. Nem feltételezem, hogy a Ramadán spirituális jelentőségét elhanyagolnád (meg azt sem, hogy nem :) ), viszont fontosnak tartom megemlíteni, hogy a kajánál és italnál jóval többről van szó -- akár csak böjtölés terén is, hiszen más dolgoktól is távol kell maradni, mint az étel és ital. Ennek a böjtölésnek éppen a belső realizációkról és belső akciókról kellene szóljon, ami végül elvezeti az egyént önmagához (és ez a közös pont minden tradicionális vallásban).


A kiskapuk keresését éppen ezért nem tartom jó ötletnek. Fenn lehet maradni sokáig, hogy kikerüld a böjt javarészét, de akkor egyáltalán miért böjtölne az ember? Ha ez a cél, akkor sokkal egyszerűbb simán csak "nem böjtölni". Habár a felszínen úgy látszhat, hogy a vallási előírások betartásával valamilyen autoritásnak vagy vezetőnek, családtagnak, vagy akár valamilyen "külső istennek", akire csak egyesszám harmadik személyben lehet utalni "Ő"-ként (és aki egyébként ebben a formában sosem létezett) teszel szívességet, nem erről van szó. A spirituális út mindig csak és kizárólag az egyénről szól.

2018. máj. 11. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim válasza:
Csak arra figyelj, hogy nem napkelte, hanem hajnalhasadas :). De egyebkent ilyenkor altalaban szuneteltetni szoktak.
2018. máj. 11. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:

#13


Szerintem az inzulinszint szinten tartására nem a napi 5-6 étkezés a legjobb módszer, hanem a magas glikémiás indexű ételek kiiktatása az étrendből.

Azaz ha valaki napi 6 alkalommal eszik pl fehér kenyeret gabonapehellyel (mondtam egy extrém példát) akkor az szerintem semmivel sincs előnyben azzal szemben, aki napi kétszer eszik fehérjékben-zsírokban és rostban gazdag ételeket és a szénhidrátokat zöldségekből fedezi. Mert ez utóbbi esetben nincs komolyabb vércukorszint emelkedés. Ráadásul a zöldségeknek a kalóriasűrűsége sokkal-sokkal alacsonyabb mint a gabonaféléké (vagy ne adj Isten a ropik és cukros ételeké), így a vércukorszintet nem is tudják olyan hirtelen és hosszan felnyomni, hiába eszik csak napi kétszer.


Mellesleg meg én nem biztos, hogy birnák egész nap eszegetni, a gyomromnak szüksége van pihenésre, napi kevés étkezésnél a gyomron akkor emészt és utána a nap folyamán nyugodt, de emígy meg egész nap csak terhelném a gyomrom.

Egyébként máshol is olvastam, hogy az lenne a legegészségesebb ha az ember az étkezést egy nap 8 órás időtartamra rakná be, és a maradék 16 órában nem terhelné a szervezetét, hanem hagyná, hogy megtisztítsa magát.


(Ezek egyébként az én személyes véleményeim a tévedés jogát fenntartom)


#14


Nem, nem vagyok boszniai. Ott tudtommal szinte nem is élnek magyarok, a bosnyák (muszlim) részen szerintem meg pláne nem...

Vajdasági magyar vagyok. És egyébként áttért.


A szúfizmus mellesleg nem feltétlen iráni, mert az iszlám világban szinte mindenütt jelen van. De a perzsákra egyébként is jellemző a misztikus szemlélet, aminek hatása érződik a síita iszlámban (mivel a legtöbb síita perzsa), ez már korábbra a zoroasztriánus vallásig is visszanyúlik.

De máshol is van számos szúfi szervezet is. De az csakugyan jellemző a többségre, hogy a belső, rejtett dolgok megismerésére helyezik a hangsúlyt. A szúfizmus egyébként sok mindent magába foglalt a népi vallásosságból is. Sok helyen a népi iszlámban rengeteg dolog még az iszlám előtti korból származik. Pl Afrikában is sokan a szúfik közül animista jellegű és rituáléjú vallást követnek, csak idővel iszlám tartalommal ruházták fel, vagy az indonézek közt is sokan korábbi szertartásokat csinálnak és animista szellemekben és erőkben hisznek, csak átnevezték őket dzsineknek, hogy iszlám tartalommal ruházzák fel. Még egyébként Mohamed is sok dolgot átvett az iszlám előtti vallásosságból, amik beépültek az iszlámba.

Érdekes, hogy pl a jezidi vallást is egy muszlim szúfi mester alakított ki, de az már túl heterodoxnak számított.

Azonban szomorú hír, hogy a vahabita fundamentalisták napjainkban keménykézzel harcolnak a szúfizmus és a népi vallásosság ellen. Az ő elméletük szerint minden, ami nem a Mohamed-kori iszlám része, az rossz újítás (bid'aa) és azt meg kell semmísíteni. Az persze nem érdekli őket, hogy ezek nagy része jóval az iszlám előttre nyúlik vissza, és még az sem zavarja őket, hogy Mohamed próféta (saw) sem mondott soha olyat, hogy minden ami régi az rossz. Hisz ő is egy csomó olyan dolgot, ami régen jelen volt és látta, hogy jó azt átvette (pl a vendégszeretet mindig is az araboknál erénynek számított, így az iszlámba is belekerült és egy jó muszlim vendégszerető. Ami nem konkrétan iszlám eredetű, de nem megy szembe az iszlámmal az ellen nem is értem miért kellene harcolni). Ez pedig abban mutatkozik meg, hogy a vahabiták/fundamentalisták régi műemlékeket rombolnak le és még szúfi sejket sírjait is megsemmisítik. A vahabita államban (Szaúd-Arábiában) az elmúlt évtizedekben szinte az összes szúfi sírt megsemmisítették és olyan szervezeteket pénzelnek, akik a népi vallásosság és szúfik ellen agitálnak.

De sajnos, amióta a nyugati gyarmatosítók odaadták Mekkát a vahabita szaúdiaknak azóta ők diktálnak sok mindenben. Meg köszönhetően az amerikai dollármilliárdoknak és fegyverexportnak az iszlám világban hiába csak néhány százalékos a fundamentalista nézetekkel szimpatizáló, de a vagyon nagy része a fundamentalisták kezében van. És árasszák és árasszák el az internetet és a nyugat-európai mecseteket a saját eltorzult múlt-elpusztító tanaikkal.


Na ennyi volt a kitérő...


Ramadankor csakugyan lehet fogyni, de szerintem vigyázni kell nehogy átessünk a ló két oldalára. Az egyik amikor alig eszik valamit az ember: ilyenkor hiába fog sokat fogyni, de a szervezete átmegy raktározó üzemmódba és utána visszahízik.

A másik meg amikor túlzabálják magukat: amikor meg iftár alkalmával egyből nekiesnek a cukros édességeknek a zabálására. (amik egyébként sem egészségesek)

A korábbi (#8) válaszodra reagálva egyébként a datolyával az a helyzet, hogy amit itt kapni, annak sem köze van ahhoz a datolyához, amit a Közel-Keleten esznek az emberek frissen, nyersen. Mivel az itteni aszalt datolya, amit ráadásul még glüközszirupba mártanak, aminek az a következménye, hogy kb 60-65%-os lesz a cukortartalma és iszonyú magas glikémiás indexe, vagyis szerintem csak közvetlenül edzés után lenne fogyasztandó, mivel akkor kellenek a gyors felszívódású szénhidrátok.


És egyébként igazad van. Ez az elmélkedés és megismerés ideje is. Az iszlámban csakugyan a szándék a legfontosabb.

2018. máj. 12. 02:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!