Kezdőoldal » Sport, mozgás » Testépítés » Rosszul csinálom a fekvenyomást?

Rosszul csinálom a fekvenyomást?

Figyelt kérdés

3 hónapja edzek, heti 3x teljes test edzés (fekvenyomás és guggolás megy mind3 nap, a többi gyakorlat változik), egyelőre nem tervezek ezen változtatni. Fekvenyomás mellett csinálok vállból nyomást, döntött padon fekvenyomást egykezesekkel, de most maradjunk a klasszikus fekvenyomásnál, az a fő gyakorlatom.

Igyekszek 5x5-öt csinálni 9-10 RPE-vel, mikor ez összejön azonos súllyal akkor emelek rajta 2.5 kg-t, pl. következő edzésen már a 2-3-4. szériánál nagyobb súllyal megy. Időnként persze előfordul, hogy csak 4-et tudok kinyomni, ennél a pontnál visszaveszek 2.5kg-t a súlyból, és a hátralévő szériákat azzal csinálom. Nekem eddig bevált ez a módszer, már 15 kg-val többel szériázok mint amikor elkezdtem, 45 kg helyett 60-al, ami tudom relatív még mindig nagyon kevés, de innen indul az ember ha 60 kg 181cm magasság mellett 0 edzésmúlttal.


Most hogy adtam pár infót magamról térjünk a tárgyra. A teremben ahol edzek 5 emberből 1 csinál fekvenyomást és meg lehet így is sokat mondtam. Mindenki nagyobb súllyal mint én és több ismétlést is végeznek és nem nagyon mennek bukás közelig, legalábbis annyira biztosan nem szenvednek meg az utolsó 1-2 ismétlésnél mint én. Itt merült fel bennem hogy talán rosszul csinálom, nekem az utolsó ismétlés az legtöbbször az amikor már érzem hogy nem menne már több, ekkora súlyokkal rendre 4 vagy 5 ismétlés után van ez. Ilyenkor már remeg a karom a kinyomás pillanatában amíg még tartom a súlyt, kis túlzással érzem hogy a testem összes izma bennevolt ebben az ismétlésben, összeszorítom a fogaim enyhe grimasz mellett, stb. tehát kívülről is látszik hogy mennyire "megszenvedek" vele.

Aki ilyenkor néz egyértelműen azt mondaná hogy túl nagy súllyal edzek magamhoz képest, de ha sikerült az 5x5 kevesebbel akkor muszáj emeljek és akkor meg elkerülhetetlen hogy néha becsússzon egy a leírthoz hasonló RPE10-es nyomás, és bár még semmi panaszom nem volt, gyanítom sérülésveszélyesebb egy ilyen nyomás, mint ha pl a nyolcadik ismétlésnél, kisebb súllyal lenne hasonló, meg a technikát is könnyebb elrontani.

Mint írtam nekem eddig bevált, de ahogy mondják kezdőként kb bármitől fejlődsz, így nem vagyok teljesen nyugodt.

Volt már valaki hasonló helyzetben kezdőként? Több ismétlést kellene végezzek mielőtt emelnek a súlyon? Vagy csak én gondolom túl? Bármi egyéb tipp/tanács?



2022. jan. 22. 11:34
 1/8 anonim ***** válasza:
78%

Rövid leszek.

Akiket a teremben úgy látsz fekvenyomni, ahogy leírtad, az azért van, mert ők a hipertrófiára, a pumpálásra, a durrantásra, az izomérzetre, meg ezekre a gyúrós baromságokra hajtanak.

A te edzésmódszered sokkal inkább powerlifteres, azaz sokkal inkább erőfókuszó. Szerintem teljesen jó irányt képviselsz, én is hasonló úton indultam meg anno kezdőként. Jönni fog majd az izom és az erő is. Jobban, mint a pumpálgató, félismétlésekkel dolgozó majmoknak, hidd el.

2022. jan. 22. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Évekig csináltam hasonlóan (4x6-os rendszerben) a fekvenyomást, nagyon jók voltak a tapasztalataim, mert sokat hozott erőben. De ehhez is előbb-utóbb hozzászokik az ember, és megakad a fejlődés. Innentől már kelleni fog egy kis volumen is (tehát kelleni fog a több ismétléses sorozat is, ha tényleg tovább akarsz lépni ).

Addig szerintem ne válts, amíg nem akadsz el teljesen. Ha 2-3 hónapig nem tudsz emelni a súlyon, akkor már érdemes elgondolkodni valami módosításon.

2022. jan. 22. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
teljesen egyetértek az előző kettő kommentelővel.
2022. jan. 22. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Hat nyilvan annak van ertelme ha nehezen megy ki az utcso nem annak h leteszi ha mar erolkodni kell..
2022. jan. 22. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, folytatom így tovább csak kicsit elbizonytalanodik az ember kezdőként ha nem lát legalább 1 személyt rajta kívül aki hasonlóan edz.
2022. jan. 22. 13:22
 6/8 anonim ***** válasza:
Nagyon keves embert fogsz latni aki rendesen edz.
2022. jan. 22. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Édes f*szom, kérdező... 5 mondatban össze lehet foglalni, amit te itt novellában kifejtettél.
2022. jan. 23. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Hát korábban még tettem fel itt egy kérdést, akkor rövid voltam és kb. minden második válasz mellébeszélés volt, teljesen alap dolgok hiányát feltételezve részemről, eltérve a kérdés tárgyától. Gondoltam most nem esek ebbe a hibába :D
2022. jan. 23. 09:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!