Kezdőoldal » Sport, mozgás » Testépítés » Merevlábas felhúzás, vagy a...

Merevlábas felhúzás, vagy a "sima" deadlift a nehezebb?

Figyelt kérdés

A mai nap csak úgy kíváncsiságból merevlábas felhúzás után jött egy olyan gondolat, hogy vajon mennyi lehet a sima felhúzás 1 ismétlések maxom?


120kg merevlábas 3x10-12 megy.

Haverom rögtön rávágta azt válaszként, hogy 200kg simán meglenne.


Ő 90kgval szériázik most merevlábas felhúzásban, és régebben felhúzott, ott neki 180kg 3x ment. (Igaz, most 73kg, akkor 80kg volt, de akkor ilyen infók alapján most simán menne neki 170kg 1x)


A kérdés:

Ennyire sok különbség van a 2 gyakorlat nehézsége között?



2022. nov. 28. 18:33
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Konvinal meg sumonal tobb izom kapcsolodik be igy nagyobbat lehet huzni
2022. nov. 28. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Zizizabalo ***** válasza:
73%
+Merevlábasnál előnytelen helyzetből kell húzzál, így dolgozik kevesebbet far, ami miatt tartják hajlító gyakorlatnak.
2022. nov. 29. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
56%

Alapból ha egy súlyba 10-12 ismétlést tudsz teljesíteni és nem egy AMRAP-on belül, hanem szériában, akkor valszeg jóval magasabb a maxod, főleg felhúzás esetén, mert ott valószínűleg még távolabb dolgozol a bukástól, mint egy karhajlításnál.


Ha ezt megcsinálod sima konviba, akkor is azt mondom, hogy 180 kg körül mennie kell, de lehet több. Sima felhúzásnál elengedjük a negatív szakaszt és egy pár mp.-et lehet pihenni két ismétlés közt. Persze ennek is megvan a nehézsége, hogy holt helyzetből kell mindig megindítani a súlyt. De merevlábasnál meg románnál, pont, hogy lényeges a negatív szakasz, ott is kontrollálni kell a súlyt és a merevlábas lényege, hogy úgy tolod hátra a csípőt, hogy a térdben csak pici hajlítás van, ez elég gyilkos... és a merevlábasnál nem mindegy, hogy mennyire mész le, én elég mélyre szoktam, erre van aki azt mondja, hogy túl nagy terhelést ad a deréknak és korlátozza a súlyt, de én így is elég jó súlyt használok és jobban megnyúlik a hajlító, az egész hátsó lánc. De nyilván így még nehezebb. Én max. 63-67%-os súllyal csináltam a felhúzás maxomhoz képest (az konvencionális), talán 8-9 ismétlésre. Van még a román, ott elég valamivel térd alá engedni és nagyobb a hajlítás a térdben, de van aki mélyebbre engedi és románnak hívja, szóval... :D Nyilván a használt súly is ettől függ.


Igazából ezen néha gondolkodok, hogy pld. a pattintott felhúzás mennyivel "könnyebb", mint mindig holt helyzetből megindítani, belefeszülni. Én nekem egy görbébb pozíció, ami bevált és ezért a megindítás nem szokott gond lenni. Ezért lehet nekem nem lenne nagy könnyítés, viszont aki egyenesebb tartással húzza, ő lehet nem tud akkora súlyt indítani, mert a csipőfeszítőknek túl nagy erőkkel kell megbírkózni, viszont azzal, hogy lecsalják ezt az alsó részt, így (mondjuk gurtnival) tudnak 6 ismétlést csinálni egy olyan súllyal, amivel amúgy lehet 2-3-at tudnának, ha meg kéne mindig indítani.


Szóval a lényeg, hogy erre nincs aranyszabály, kivitelezés, mozgástartomány, egyénfüggő. Aki szumózik és kicsi a mozgástartománya, általában a maxához képest elég magas súlyokba tud ismétléseket húzni. Tehát hiába számolunk ebből egy max-ot, lehet a szumó maxod még magasabb, de sokan a kisebb rom ellenére, jobbat húznak konviba. Konviba is mások a mozgástartományok, egy hosszú karral, rövid lábakkal és törzzsel elég kicsi tud lenni az is.


A kérdésre válaszolva én azt mondom, hogy az a szélsőséges merevlábas, amire én gondolok, szinte földig eresztve, egyszer le sem téve a súlyt (azt hiszem olyan is volt, aki letette ismétlések közt, mégis merevlábasnak hívta :D), az mindenképp nehezebb, mint a sima felhúzás, persze nem olyan sokkal, a román (amikor tényleg csak térd alá engeded épp és van hajlítás a térdben), vagy a pattintott pedig lehet akár könnyebb is, de úgy gondolom van olyan, aki ugyanazzal a súllyal több ismétlést tud rendes felhúzásból, főleg szumóból, mint ezekből. Az meg, hogy valaki alapvetően inkább egy ismétlésre tud nagyot teljesíteni és 10+ ismétlésre már jelentősen csökken a teljesítménye, vagy épp ellenkezőleg, megint nagyon egyénfüggő. Tehát neked lehet nem olyan sokkal nagyobb az egy ismétléses maxod, mert te ilyen típus vagy, másrészt jelenleg azért is gondolom, hogy így van, mert nem vagy hozzászokva a nagy súlyokhoz, ez egy másfajta specifikus képesség, amire szintén tanítani kell a testedet.

2022. dec. 1. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!