Kezdőoldal » Sport, mozgás » Testépítés » A szóját ezért is válasszam?

A szóját ezért is válasszam?

Figyelt kérdés

Részletek Szendi Gábor könyvéből....


A szója a nyugati táplálkozás egyik időzített bombája, ugyanis az élelmiszeripar oly mértékben támaszkodik rá, és oly mértékben része rejtett módon táplálékainknak, hogy a kiiktatásában reménykedni sem lehet, ugyanakkor sok veszélyt hordoz magában. Az élelmiszeripar hatalmas összegeket költ arra, hogy a szóját a "veszélyes hús" egészséges alternatívájaként propagálja és a "természetes táplálkozás" hívei, a vegetáriánusok és bioboltok naiv bizalommal eltelt vásárlói az elsődleges áldozatai ennek a propagandának.


A szójakészítményekben található, ember számára emészthetetlen szerves anyagok, az oligoszacharidok komoly gázképződést okoznak. Ez különösen az élelmiszerekbe rejtett szójával kapcsolatban problémás, mert a gyanútlan fogyasztó nem tudja bélgörcsei okát.



szója különösen sok proteáz gátlót tartalmaz. A proteáz enzimek felelősek a fehérjeemésztésért, a szója tehát fehérjeemésztést gátló anyagokat tartalmaz. A gyártás során alkalmazott hőkezelés ennek egy részét semlegesíti, azonban még így is a szójakivonatban az eredeti mennyiség 10%-a megmarad. Az emberek eltérő mértékben érzékenyek a fehérjeemésztést gátló anyagokra. A csökkent hatékonyságú fehérjeemésztést a szervezet a fehérjebontó enzimek túltermeléssel kompenzálja, ami rendszeres szójafogyasztás esetén a hasnyálmirigy túlműködését és megnövekedését eredményezi.



A szójabab igen sok fitátot tartalmaz, amely meggátolja különböző fémek, így a kalcium, a vas, a jód, a réz, a cink felszívódását. A fitátok nem reagálnak a hőkezelésre, így a szójafehérje kivonatban is szinte eredeti mennyiségben jelen vannak. Ez különösen veszélyes a szójafehérjéből készült bébitápszerekben, hiszen a csecsemőknél a felszívódási zavarok komolyabb veszélyt jelentenek, lévén, hogy táplálkozásuk sokáig a tápszerre szorítkozik.



A szójának komoly lektin tartalma is van, ami elvileg a feldolgozás során hatástalanítódik, erre azonban mérget senki ne vegyen be. A szójalektin a bélbolyhokat károsítja és a bélsejtek burjánzását okoz, következésképen fokozott rákkockázatot képvisel.



A szójával az egyik legnagyobb probléma az, hogy rejtett formában egyre több ételben szerepel dúsító, sűrítő adalékanyagként. Ha a termékismertetőn egyáltalán feltüntetik, akkor is növényi fehérje kivonat, lecitin, növényi olaj, természetes ízanyag és hasonló ártatlan megfogalmazásokban adják a fogyasztó tudtára.


A szójában található ösztrogénszerű anyagokat ugyancsak feldicséri a szója és egészségipar, és rendszeresen idézik, hogy a keleti országokban, ahol szóját fogyasztanak, alacsonyabb a mellrák halálozás. Ilyenkor azonban mindig elfelejtik megemlíteni, hogy keleten jóval gyakoribb a nyelőcső, a gyomor-, a hasnyálmirigy, a máj- és a pajzsmirigyrák. És ami azért használna a nőknek, mert ösztrogénszerű, az ugyanezen oknál fogva nyilvánvalóan ártalmas a férfiaknak.



2012. nov. 2. 06:31
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%
Ezért se.:) + biológiai érték, íz, állag, stb.
2012. nov. 2. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
Nem tudok állást foglalni, viszont a cikkben is írt kétségeim miatt váltok át szójafehérjéről teljes mértékben tejsavófehérje koncentrátumra illetve kazeinre.
2012. nov. 2. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
100%
Ez érdekes nekem semmi bajom a szójafehérjével és mások is így vannak vele. Pl. sokan fogyasztanak kevert fehérjét én is még sincs semmi bajom. Szerintem nem annyira szörnyű az íze vagy csak én vagy extrém nem tudom, a gázképződésről annyit hogy nem nagyon működik nálam az amit leírt.:D
2012. nov. 2. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:

Természetesen tejsavót is használok:D

előző voltam:D

2012. nov. 2. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:

hasonlóképpen vagyok én is az elején olyan volt mint a fűrészport meg mint a hányás aztán megszoktam" power protein" :)


már csak jó élmény van róla ugy sem ez dönti el főleg az eredményt hanem a szilárd kaja benne van a nevében is táplálékkiegészítő

2012. nov. 2. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim válasza:
én is power proteint iszok és nekem is jó a tapasztalatom...olcsó...és jól is oldodik és a csokis az finom is :) !
2012. nov. 4. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
Én is powert fogyasztok és semmi bajom:D Meg az íze se vészes vagy csak nekem nem:D
2012. nov. 7. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 A kérdező kommentje:
2012. nov. 29. 20:52
 9/23 snack16 ***** válasza:

Hát szerintem szomorú hogy már mindenki írhat könyvet...már csak az aszpartámról kéne egy ilyen "negatív" kritika...egyértelmű kutatás eredmény NINCS de az okos Szendi Gábor-ka okosabb mint a tudósok és megmondja a tutit!

Én annyit tudok mondani hogy én használok szóját(kevert,régebben izolátumot-rendes tejavóval) és nem volt gáz képződés,sem semmilyen probléma. Amúgy...sok pozitív írás is van a szójáról(mint izolátum) és nem mindegyik a gyártótól származik. A tejsavó meg szerintem túl van Hype-olva. Minden fehérjének meg van a maga előnye/hátránya, nem lehet azt mondani hogy ez szr a mársik meg a fehérjék "királya". Ez csak üzlet! A teszto csökkentés meg már idejét múlta. Olvasd el shop.builderen!

Amúgy meg ha csak azt az egyszerű tényt nézzük hogy az ember mindenevő, akkor mind a növényi-állati fehérjét is tudjuk hasznosítani(az egymást kiegészítő növényi fehérjék is TELJESET ADNAK/szója amúgy is teljes) És! Elméletileg ugyanúgy alkalmas izomépítésre(bodybuilding.com) Én azt javaslom egy jó minőségű kevert fehérje meg emésztő enzim kapszula. Olcsó.Jó ennyi. elnézést a hosszú sorokért!

2012. dec. 5. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
Ja, csak a szója nagy része gmo, ami hosszabb távon gondot okozhat és minek kockáztatni.
2012. dec. 5. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!