Kezdőoldal » Sport, mozgás » Testépítés » Miért nem tudok éjszaka...

Tibor8815 kérdése:

Miért nem tudok éjszaka aludni edzés időszakban?

Figyelt kérdés

Mikor 18-20 éves voltam ész nélkül heti 5 napot edzettem semmiféle táplálékkiegészítő nélkül. Istenkirály edzések voltak. És az alvással sem volt problémám. Nem fejlődtem gyorsan de nem volt pénzem kiegészítőkre. Ez ment néhány évig. 23 lehettem nagyobb szünetet tartottam, néhány hónap múlva folytattam és körülbelül akkor kezdődtek az alvásproblémák. Még az ágyamat is kidobtam hátha az a hibás de nem. Azóta többször abbahagytam hosszabb időre és elkezdtem (költözés, meló, alvásprobléma, sérülés miatt) az edzést. Most alakult úgy a helyzetem, hogy tudok ismét ezzel foglalkozni. Jelenleg heti 3x melózok. Sokszor éjszaka. Az éjszakázás után tudok néha egy jót aludni (mikor már teljesen kimerültem). Edzésnapon alszom a legrosszabbul. Hiába vagyok fáradt és edzettem egy brutálisat (ilyenkor alszok a legrosszabbul) vagy éppen kicsit visszafogottabban, el sem tudok aludni, vagy ha 1 óra múlva mégis sikerül, éberen alszom, jár az agyam... hihetetlenül rossz érzés reggel hulla fáradtan felkelni, egész nap ásítozok és fáradt vagyok. Szedek Multi Pro plus-t ebéd közben, 100% WHEY PROTEIN* PROFESSIONAL-t edzés után és SuperCarb Fast szénhidrátot edzés közben és után. Mellette csirkemellet, marhahúst rizzsel vagy krumplival. Napi 4-5 étkezésben. 100-120g napi fehérje mindig megvan. De ha egy hónap kihagyást tartok akkor szépen lassan helyreáll minden és tudok aludni. Amint visszatérek az edzéshez kezdődnek a problémák.

Reggel nagyon fáradtan kelek hiába "aludtam" 8 órát. Természetesen az edzés sem megy, nem fejlődök, csökken a motiváció, ingerült vagyok. Már váll sérülésem is Volt ebből kifolyólag. GABA Dymatize-t tolok most, Tryptophannal. Szinte semmit sem segítenek. Valamit nem tudok a szervezetemnek megadni edzés után amire szüksége lenne, hogy tudjak aludni, regenerálódni. De nem tudom mi kellene még. Az edzéstervem is változtattam már, eredmény nélkül. A mostani: Heti 3 nap edzem: hétfőn, szerdán, pénteken. De 2 napos az edzéstervem. PL.: Hétfő: mell, hát, tricepsz. Szerda: váll, láb, bicepsz. Pénteken pedig a hétfői még 1x. A jövőhét pedig a váll, láb, bicepsz-el kezdődik. Szóval mindig váltakozik. Vitamin megvan, fehérje megvan, szénhidrát megvan, hús, zöldségek napi 4-5 étkezés megvan, pihenni is van időm. Minden megvan csak az alvás gátol meg a fejlődésben. Kérlek segítsetek!

Tudom, h hosszúra sikerült de minél részletesebben próbáltam.

Köszönöm!!



2015. szept. 1. 02:04
1 2
 1/14 *Glissade* ***** válasza:
A nap melyik szakában jársz edzeni és hány óra telik el a tervezet lefekvési idő és az edzés végezte között?
2015. szept. 1. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 *Glissade* ***** válasza:
Alszol kérdező, hogy nem válaszolsz? :D
2015. szept. 1. 03:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
Többet kell aludni. A pihenés meg az alvás nem egyenértékű. Az alvás közben túlsúlyba kerülnek a felépítő folyamatok, tehát inkább aludj, ha lehet. Reggel én is fáradt vagyok, pedig csak 17 éves vagyok. Lefekszem este 10 órakor, hamar elalszom és reggel 7-kor alig bírok felkelni. Nekem multivitamint+cinket javasoltak. Ha teheted aludj 1-2 órát napközben is.
2015. szept. 1. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Amit még tudnék mondani, hogy meg kell próbálni kikapcsolni agyilag. Tudom, hogy nehéz, de nem lehetetlen. Feküdj el kényelmesen, lélegezz mélyeket, nyugodj le és el fogsz aludni. Ne próbálj meg gondolkozni. Ürítsd ki az agyad.
2015. szept. 1. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 *Glissade* ***** válasza:
Igen én is azt javaslom, kapcsolj ki!
2015. szept. 2. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Kb. 4-5 óra eltelik az edzés vége és az alvás között. De ha kihagyok 1 hónapot akkor miért tud az agyam kikapcsolni könnyebben??
2015. szept. 2. 01:58
 7/14 *Glissade* ***** válasza:
Mert nagyon rá vagy pörögve az edzésre. Gondolom.
2015. szept. 3. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Szerintem is komolyan veszed. Lazíts.
2015. szept. 3. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim válasza:

Hello!

Látom, nem mai a kérdés, de a probléma még aktuális lehet, nálam is az.

Ezzel a témával kapcsolatban neten értelmes segítséget még nem találtam, vsz sokak számára ismeretlen a probléma.

Ezért örültem meg, amikor a kereső kiadta a fenti kérdést és el is határoztam, h megosztom a tapasztalataimat.

A tünetek hosszú ideje pontosan azonosak a kérdezőével.

Nálam kicsit olyan érzés, mintha az edzéssel eltolnék valami beállítást a szervezetemben, ami csak az idő hatására tud visszaállni az alapértelmezettbe és ez a szükséges idő minimum 2 nap, de volt már 1 hét is. (persze edzés nélkül, mert egy újabb edzés után megint előröl indul a "számláló")

Ocsmány egy állapot, az biztos, így nyilván én is próbálok ellene tenni.

Voltam orvosnál, kb. kiröhögött, hogy ilyen hülyeséggel odamentem, nem tud vele mit csinálni, nem kóros.

Ha vki edzőterembe jár, akkor az "gyúrós" és csakis elvetemült, megszállott agyatlan izomidióta lehet - ezt gondolja az emberek jelentős része és ez alól az orvos társadalom sem kivétel, sajnos. A fentiek eredményezhetik azt is, hogy már alapvetően nem veszik komolyan az ember ilyesfajta bajait.

Szóval tapasztalataim szerint csak magunkra hagyatkozhatunk és a módszeres, következetes megoldáskeresésre.


Én az alábbiakkal próbálkoztam eddig:

-délelőtt edzeni (semmi eredmény, ugyanúgy álmatlanság)

-nyugtató dolgokat csinálni lefekvés előtt, pl séta, vagy csak nézni magad elé az ágyban ülve, stb. (minimál javulás, de szinte semmi)

-citromfű tea (semmit nem ért, 2x-es adag sem)

-magne b6 edzés után, lefekvés előtt (1db semmi eredmény, 2db-kicsit jobb eredmény)

-magne b6+c-1000+omega3 edzés után +lefekvés előtt még 1v2 magne b6 (eddigi legjobb eredmény beviteli oldalt nézve, így már sokszor tudtam jót aludni, de nem mindig működik)

-más fajta edzés: teljes test edzés 2 naponta, sokkal pörgősebben, mint egy osztott rendszerben szokás (ez is elég jól hatott az alvásra, de ez sem hozott tökéletes megoldást)

-kontrolláltabb lélegzés a gyakorlatok során: amikor határterhelés közelében edzek, akkor hajlamos vagyok az erőlködés alatt benntartani a levegőt és csak a kiinduló pontra visszatérve kifújni azt. pl. fekvenyomásnál,vagy bicepszezésnél ez elég gyakori.

ha odafigyelek és a levegőt nem tartom benn, hanem a mozdulatok alatt kifújom, akkor ugyan kevesebbet tudok csinálni, de jobb az alvásminőségem. (szóval ez sokat hoz)

-függedzkedés edzés után a húzódzkodó kereten (ennek is van egy jótékony hatása, már többszor megfigyeltem)

-kevésbé határterhelős edzések. tudom, hogy ez egy alantas dolog, főleg, ha az ember tudna többet is emelni, de én már sokszor vagyok úgy, h az alvás fontosabb, így engedek kicsit. (ez sokat tud hozni)


A fentiekből is látszik, hogy eddig nem találtam meg a tökéletes módszert, de a felsorolt dolgokkal el tudok érni több-kevesebb javulást.

Úgy érzem, h nagyon sok a változó (pl. az sem mindegy, h mikor szexeltem utoljára, de sokszor pont fordítva hat ez is, mint ahogy várná az ember), így nehéz kikutatni a megoldást.

Egy-egy újítás kipróbálásánál igyekszem minden más tényezőt állandósítani és csak az újítást belevinni változtatásként az életmódba/edzésbe. Ezt utána kb. 5 edzés időtartamáig fenntartom, majd levonom a következtetést, hogy mennyire hatásos az új módszer.

Az a baj, hogy sokszor már nem jut eszembe alternatíva, amit kipróbálhatnék, olyankor néha bejön egy véletlen felismerés. (pl. a függedzkedés is ilyen volt)

Minden esetre úgy érzem, hogy hosszú még az út.

Annyit hozzátennék, hogy nem koxolok, nem pörgetőzök, nem kávézok, stb. Egyedül tejsavó fehérje koncentrátumot iszom, de azt is csak kiegészítésként az amúgy tiszta kaja mellé. Zöldség, rost, minden megvan és abból sem a műparadicsom télen.. Nem dohányzom, nem kábszizok, hétvégente néha pia a haverokkal, de az sem hányásig.

29 vagyok, vékony/normál testalkatú, diagnosztizált krónikus betegségek (hacsak ez az alvásos vmi nem az) nélkül.

Jó hosszúra sikerült, de talán valakinek tudtam segíteni, vagy elindítani egy újabb gondolatmenetet.

Kösz, h végigolvastátok!

2017. nov. 27. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 Laci555 válasza:

Tényleg nagyon régi téma.

Viszont nagyon köszönöm az előttem szólónak, hogy mégis írt!

Most találtam és nekem is egy ideje komoly probléma.. Pont ugyanúgy mint neki! Gyakorlatilag eltolja a belső órám. Most 3:18 van. kicsit sem vagyok fáradt. Sajna... De olyan 4-5 órakkor el tudok aludni.. (mintha sok értelme lenne) Ki fogom próbálni amiket ajánlottál. Nekem csak az edzés intenzitásának csökkentése jött be eddig... de akkor meg minek edzek.. Már annak is örülök, hogy rájöttem nem vagyok egyedűl. MindenesEddig mindenütt azt olvastam hogy edzés után kb 3-4 órával már tud az ember aludni.. ezért azt hittem csak nekem áll át teljesen a belső órám. Nekem 2 nap alatt visszaáll, persze akkor nem edzem. Nagyon furcsa. A fáradság teljes hiánya edzés után 8-10 órán át. Természetesen nem szedek semmit. Ha pontosan fel akarom sorolni akkor egy multivitamint, külön C vitamint és egy sima protein turmixot iszom. Viszont az igaz hogy mivel heti 3x tudok csak lejutni és ez nekem nagyon kevés (30 éve csinálom) Ezért egy edzésen nagyon komoly intenzitással, és kb 2 órán át edzem...

2017. dec. 31. 03:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!