Kezdőoldal » Sport, mozgás » Testépítés » Edzés mellett futás? Ha igen...

Edzés mellett futás? Ha igen mit mikor?

Figyelt kérdés

Mennyire lehet testépítés mellett futni? Leginkább felső testre edzek, viszont futok is mert viszonylag aránytalan a testem(vastag combok). Lehet futással combról fogyni?


17/F



2022. máj. 1. 13:45
 1/6 anonim ***** válasza:
49%

Semmivel nem lehet konrkét, célzott testrészről fogyni. 17 évesen, Z generációs internet-felhasználóként egy kicsit jobban is képben lehetnél. Fogyni kalóriadeficittel fogsz, azaz diéta által. Matek, ennyi.

Attól viszont kicsit sem leszel arányosabb, hogy csak felsőtestre edzel (kíváncsi lennék arra az edzéstervre), alsó testre pedig nem, csak futsz. A futás nem egy izomépítő mozgásforma. Ha szeretnél jó lábakat, akkor felhúzás, guggolás, kitörés, nem futás.

Egyébként ha a "testépítés" címszó alatt te a naturál hobbi-gyúrogatást érted, akkor amellett bármit lehet csinálni, a világon semmit nem fog befolyásolni. A futás egy remek mozgásforma, mind aerob, mind kardió szempontból, de nem izomépítési szemponból. Nem arra való. Ettől függetlenül jár konditerembe, legyen egy jó edzésterved (felsőtest-ALSÓTEST), mellette toljad a futást, továbbá táplálkozz kiegyensúlyozottan, aludj eleget, aztán jól fogsz kinézni.

2022. máj. 1. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Edzés alatt kézisúlyzós edzést értek, eleinte lábra is edzettem(guggolás, nyújtás), utána kezdtem futni. Számít hogy mit mikor csinálok? Lehet futni és aztán edzeni ugyan azon a napon?
2022. máj. 1. 14:34
 3/6 anonim ***** válasza:
77%

A nyújtás nem edzés, az nem edzi a lábat. Remélem ezt te is tudod. A nyújtás elképesztő fontos dolog, de az nem az edzéshez tartozik, hanem a regenerációhoz. A kézisúlyzós edzés (jelentsen bármit is) terjedjen ki az alsótestre is. Nem így működik a gyúrás, hogy bicepszezünk, trinyózunk, mellezünk, hátazunk, futunk egy kicsit, aztán szevasz. Minden izomcsoportot meg kell edzeni.

Természetesen lehet futni és súlyzós edzést is végezni ugyanazon a napon. Nyilván ne egy maxolós, nehézsúlyos guggoló nap után akarj 20 kilométert lefutni, de valószínűleg téged egyiknek sem fenyeget a veszélye. De egy kis kézisúlyzós maszatolás után persze, hogy belefér 30-40 perc kocogás. Nyilván időtől, energiától és regenerációtól függ. Neked 17 évesen még valószínűleg egyikkel sem lesz baj.

2022. máj. 1. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
45%

Sajáttestsúlyos vagy súlyzós edzés előtt futni inkább bemelegítőjelleggel éri meg max 10 percet, hogy az ízületek bemelegedjenek és lehessen egy jót edzeni, de ne fáradj ki.

Egy 1-1,5 órás fenti edzés után pedig maximum zsírégető, tehát aerob jelleggel éri meg "futni" kb 20 percet. Életkortól függő pulzusszámtól függ, hogy aerob vagy kardió tartomány, illetve kicsit állóképességtől is, de azt érezni kell. Kardió tartományban a szervezetnek nagyon gyors tápanyagfelvételre van szüksége, amelyeket könnyebb az izomból visszabontott fehérjével pótolni, mint a zsírból felszabadított szénhidrátból lebontva, így a kardió izmot (is) éget, ezért nem tanácsolt csinálni, aerobozni viszont igen, mivel az csak a zsírégető tartományt éri el. Nálad ez kb 140-160-as körüli-közötti pulzustartományt jelent, olvasd le egy gépről, hogy mennyi neked kb, fejből most nemtom.


Azzal vitatkoznék, hogy a nyújtás nem edzés, mivel a jóga is nyújtó sport és eléggé megterhelő is tud lenni, kvázi izmosíthat, viszont nyilván ha "edzel" (tehát kondizol vagy fegyencezel vagy streetworkout) akkor nem ilyen fajta nyújtásra gondolunk, és az valóban csak lenyújtása az edzésnek, "nem edzés". Viszont fontos a nyújtás, a gyakorlatok között is (ezt soha senki nem hangoztatja), mivel kevesebb lesz tőle az izomlázad, jótékony hatású, meg nem állnak be úgy az izmaid, görcsöt is el lehet kerülni vele.

3-as: kézisúlyzós edzés alatt általában kézisúlyzós edzést értenek, bármilyen meglepő. Bár tágapp fogalomban egyéb erő/csigás gépek használatát is, vagy tárcsák, súlylabdák, medicinlabdák használatát akár. Én ezért összefoglaló néven súlyzós edzésnek nevezem (mint mindneki), nem cska kézisnek, az valszeg lehet hogy csak konkrétan súlyzós edzés gépek nélkül. Vannak akik nem hisznek a gépekben, egy ideig én is szkeptikus voltam, pedig azok segítenek helyesebben elvégezni a gyakorlatot, mivel csak adott mozgástartományban hagynak mozogni.


Lassan pénzt kéne kérnem, annyi hasznos dolgot írok le.


Visszatérve (és további aranyatérő infókkal bombázva a netet):

azért 20 perc aerob, mert 40 perc intenzív mozgás után indul be a testben a zsírégetés. Az említett 1-1,5 órás edzéssel (főleg ha szálkásító edzés, és miért ne lenne az, ha utána még futni akarsz? - tehát szálkásítóban 0,5 - nagyon max 1 perc pihenőidőd van, ettől magas marad a pulzusszámod, tömegelésnél 1-3 perc pihenő is lehet, de m aximum annyi, amennyivel még "nem száll el" a bemelegedettséged) megvan ez az időintervallum és pulzus a zsírégetés beindulásához, így már nem kell 40 percet futni hogy elkezdj égetni és onnan számolni még 20-30 vagy akármennyit amennyi jól esik, hanem elég csak egy 20ast odapakolni, természetesen nincs kőbevésve, lehet 30-40 perc is, az fix, hogy nagyon kifutni fölös magad, 20p bőven elég rá tapasztalataim (és anno személyi edző) szerint, rólam ömlik is a víz mindig (16 éves korom óta edzek, 26 vagyok idén, hegymenet séta 6-7-8as fokozaton max és totál jó zsírégetés, ugyan így elipszis trainer, bicikli, lépcsőgép mehet, egyáltalán nincs szükség sprintre, ezzel csak azt akarom mondani, tempósabb séta, kocogás állóképességtől függően elég. 66kg vagyok most, már 2 hónap alatt ledobtam 4et meg kb 1et felszedtem izomban ezzel a módszerrel, amit évek óta csinálok és mindig hatásos is volt nekem, de minden embernek más válhat be! :) ).


Ha már ennyi hasznos dolgot írttam, idefér még ez is pluszban:

szálkásításnál nem kisebb súlyokkal kell edzeni és többet nyomni, és tömegelésnél nem nagyobb súlyokkal és akár kevesebbet nyomni. Pont hogy a fent említett pihenőidők miatt nem megy szálkásító időszakban kevés pihenéssel giga súly, tömegelésnél meg pont hogy a több pihenés miatt kimegy nagyobb súly is. Erről is lehetne még írni, de egyelőre ennyit róla. 8-10-12 ismétlés legyen meg 4 sorozatban. Ezt sem fejtemmost ki.


még más kommentelőnek: végülis testépítés, ha épül a teste, felső teste nyilván. Amúgy én is sokszor hanyagolom a lábat, 4 napos edzésterveim vannak általában, vagy push-pull-leg-váll külön, vagy "okos bro split" (mell-bicó nap, hát(+/-csuklya)-trinyó nap, váll(+/-csuklya)-alkar/vádli - lábnap) de a lábat kihagyom általában. Utoljára 1,5 éve edzettem lábra, előtte 5 évig hanyagolta, idén megint tervezek nyomni kicsit, bár már most elcsúsztam vele szerintem, meg kedvem sincs. Nem az lóg ki a merciből. Meg én alapból jó láb genetikájú vagyok, nem vékony a combom és a vádlim nagyon bacó, az egész családban. Öcsém első vádlizásán 190kgval nyomta, úgy hogy előtte életében nem edzett de bika vádlija van, és semmit nem sportolt vagy 10 éve. Na m1, szóval nem feltétlen lesz aránytalan valaki, de szó ami szó, nyomni kéne. De a testépítés végülis konyhanyelven ezt foglalja magában, viszont inkább a testépítő "sportolókat" jellemezné valóban a szó, és sokan csak annyit mondanak akik kondiznak: "edzek". Ilyenkor m indig visszakérdezek, milyen edzére jársz? Kézilabda? :D nem, gyúrás. vagyis a test kondícionálása, kondizás. Ez is lenne az alapvetően jó dolog manapság. Küzdősportoknak nincs értelme, mert verekedés helyett az értelmes felnőtt ember meg tudja oldani a problémáit kommunikációval, vagy a törvények mentén...ugyebár:D... és akkor vannak ilyen labdajátékok meg szabadidős tevékenységek, és akkor az egyetlen ami széppé és egészségessé is tezsi az embert a test kondícionálása lenne. Csak ugye ezt pont a testépítés "sportága" húzza le, mert nem igazán sport ez, nem a teljesítményről, kitartásról, erőről szól, hanem hogy szétkoxolják magukat és akkor megmutatják mi az amit ki lehet hozni az emberi testből, mit bír a test. Ennyi erővel tényleg lehetne az is sportág, hogy kinek a tüdeje bírja ki a legtöbb cigit rák nélkül, mert kb annyi értelme van így, minden, csak nem egészséges és nem szép, nem esztétikus, dehát ez van. Mindenki maga kell rájöjjön ezekre. Kivéve azok akik elolvassák ezt, mert azok máris tudják :D szívesen. Nem kevés idő és a posteriori tudás.


25F

2022. máj. 1. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

4:

Tele vna tévedéssel, amit írsz, ezt emelném ki leginkább:


"azért 20 perc aerob, mert 40 perc intenzív mozgás után indul be a testben a zsírégetés"


Ez nem így működik. Az intenzív mozgás nem alkalmas arra, hogy előkészítse az aerob mozgás zsírégetését. Igazából a 40+40 sem igazán működne, mivel addigra túlzottan kimerült lennél.


Nem mennék bele a részeltekbe, de a lényeg, hogy erősítő edzéstervbe célszerű kvázi pihenőnapokra tenni az aerob futást, de akkor 45-60 perc kell, hogy legyen értelme. Nem csak a zsírégetés miatt, sőt elsősorban nem emiatt, hanem kell az érrendszered karbantártásához, erőnléti alapok építéséhez. Súlyzózás után 20 perc az teljesen értelmetlen, sőt káros is lehet a fejlődésed szempontjából. Ellenben egy lötyögős kocogás az előző napi izomlázzal még jót is tesz.

2022. máj. 2. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi szépen az infókat!
2022. máj. 4. 08:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!