Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » A sport és az életmódváltás...

A sport és az életmódváltás többet elvesz az életemből, mint hozzáadna? (szorongás, testképzavar)

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Megpróbálom összefoglalni röviden.


Egész életemben kövér voltam, ez pedig leginkább középiskola után kezdett elhatalmasodni. Sosem érdekelt hogy néztem ki. Általános iskolában is kövér voltam, mindig volt rajtam 15-20kg felesleg már alsó osztályban is. Én ezt nem nagyon fogtam fel, nem érdekelt. Vagyis, pontosabban de, érdekelt, mert mindig megpróbáltam fogyókúrákhoz folyamodni, de 3 nap után feladtam. Önbizalomhiányos is lettem, mert szerencsére egy olyan iskolába jártam, ahol a kisebbségiek voltak előnyben (félre értés ne essék, semmi bajom a romákkal. A legtöbb barátom roma, és teljesen jól kijövök velük. Roma és roma között is rettentő sok különbség lehet, na az általános iskolaiak a rosszabbik kategória volt..) és konkrétan 1. osztálytól (sőt, már óvodában is) 4. osztályig nem volt olyan nap, amikor ne vertek volna meg legalább 3-an csak azért, mert kövér voltam. (igen, nekik ennyi indok is elég volt)


Szóval: Középiskola kezdete

170cm mellé voltam több, mint 86kg. Ez még nem zavart, sportoltam, imádtam focizni, nem éreztem hátrányát ennek a +15kg-nak.

Pár évvel később, 11. osztály előtt ez a 86kg 105kg lett.


Azonnal tudtam, hogy változtatnom kell. 2020 őszén el is kezdtem, és most már sikeresen. Olyannyira, hogy 72kg-ra lefogytam 8 hónap alatt.

És itt kezdődik a "sötétebb" korszak.


Elkezdtem nagyon megszeretni ezt. Elmentem az első konditermi edzésemre 2021 júliusán, és konkrétan máig megállás nélkül heti 4-5 alkalommal edzek. Számolom a kalóriát, makrókat, rettentően komolyan veszem, néha még túlságosan is.


De mentálisan ennyire még semmi sem terhelt le. Kívülről lefogytam, belül pedig még mindig kövér vagyok, talán így tudom a legjobban összefoglalni. Belenézek a tükörbe, és elhányom magam, konkrétan sírhatnékom van most is szó szerint.


Minden egyes nap mérem magam, konkrétan egy rohadt szám a mérlegen eltudja rontani az egész napomat hangulat terén.


Még 2021 júliusában elkezdtem izmot építeni, amihez ugye elegedhetetlen a kalóriatöbblet, azaz, hogy többet együnk, mint amennyit a szervezetünk elhasznál = súlynövekedés.

7 hónapig bírtam, mert olyan szinten leterhelt mentálisan az, hogy a mérleg egyre többet mutat, hogy az valami hihetetlen.


170cm 81kg lettem, azóta történtek dolgok, csináltam egy kisebb fogyást ismét, hogy lássam mit építettem fel eddig. 67,5kg-ra lefogytam.


És a legnagyobb probléma most jön:

Rohadtul szeretek enni, de sajnos keveset ehetek valamiért. Konkrétan napi 3.000 kalória meg sem kottyan (egyszer kipróbáltam), ehhez képest:


20 éves férfiként, 170cm-es magassággal 78kgról csak úgy tudtam lefogyni, hogy 1600 kalóriát ettem. Erre még azt mondanám, hogy teljesen rendben van abban az esetben, ha nem csinálok egész nap semmit. De nem így volt. Minden nap sétáltam 3 órát, 20.000 lépés, emellett heti 4-5 súlyzós edzés és 1600 kalórián is alig akart megmozdulni a mérleg. Épp emiatt 67.5kg-ig mentem le, mert már nem bírtam, hogy ennyit ehetek.

Ez volt kb másfél hónapja.


Megemeltem a kalóriát, maradt a napi aktivitás ugyanaz, csak 1600 helyett 2300-2500 kalóriát eszek. És másfél hónap alatt 67,5kgról 71,5kg. Egyszerűen hihetetlen, hogy ilyen magas aktivitással a 2300 kalória is hízást eredményez nálam úgy, hogy konkrétan lányok esznek ennyit büntetlenül 0 mozgással. Viccen kívül, szerintem én eszek a családban a legkevesebbet, még a húgom is többet is eszik mint én, és nem hízik.

Nem, nem számolok semmit félre. Olyan szinten mérek mindent grammra pontosan, hogy ez már megszállottság. Semmi zsiradék, csak vizet iszom stb.


Úgy érzem most magam, mint aki újra 100+kg, belenézek a tükörbe és végem van, épp ezért a mai nappal kezdve ismét nekiállok az 1600 kalóriás koplalásnak (hiába koplalás, egyszerűen csak ennyivel tudok fogyni, nem értem..) és ismét 4-5 hónap szenvedés vár rám, mint legutóbb 78kgról februárban.. Tanácstalan vagyok, senkivel sem tudok erről beszélni, barátaim nincsenek akikben megbíznék, a családból meg már azt is túlzásnak tartják, hogy kalóriát számolok és figyelek a napi 20.000 lépésre, szóval képzelhetitek mi lehet, ha elkezdenék erről beszélni nekik..


Világ életemben vertek, mert kövér voltam, önbizalomhiányos vagyok, rohadt nagy a megfelelési kényszer bennem, most végre lefogytam, szereztem magamnak egy jókora testképzavart (vagy kitudja, lehet tényleg csak szarul nézek ki), minden ételt mérek grammra pontosan és nem eszek meg olyat, aminek nem tudom a kalóriatartalmát és, ha ez még nem lenne elég, körülbelül annyit ehetek, mint egy 10 éves gyerek, amikor egész nap fekszik az ágyban..

Semmilyen betegségem nincs. Pajzsmirigy alulműködésre gyanakodtam, de ez áprilisi vérvétel alapján a TSH értékem a lehető legtökéletesebb tartományban van..


Csalódott vagyok és nagyon elkeseredett és valamiért azt érzem, hogy ebből nincs kiút és ez egy ördögi kör.. Talán még sosem voltam mentálisan ilyen állapotban, mint most és azt érzem, hogy semmit sem tudok ez ellen tenni..



2023. júl. 29. 14:59
 1/6 anonim válasza:
68%

Talán a gondolkodásmódodon kell változtatni.

Csináld azt, hogy pl holnap bármit megeszel amit megkívánsz. Nem számolod a kalóriát, semmit sem, csak eszel mert azt kívánod. Nem állsz mérlegre, nem kondizol, csak tévézel, olvasol mint bármelyik boldog ember. Azt írtad, hogy erre képtelen lennél. Miért? Mert a társadalom elvárásainak meg akarsz felelni. És ha "kövér" vagy akkor mi van??? Ha napi 3000 kcalt megeszel akkor mi lesz??? Szard le akik bántottak, mert hidd el, hogy szép és jóvágású vagy, ami nem a kinézetből adódik, hanem a belsőből. Tudom, hogy ez lehetetlennek hangzik, mert engem is sokat bántottak, de már az első lépést megtetted (felismerted a helyzeted komolyságát). Sok kitartást! Éldd úgy az életed ahogy akarod! Ne a kalóriák határozzanak meg!

Írj privátba, ha gondolod.

2023. júl. 29. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
0%
Úgy van! Hála az égnek, találtam más hobbit, amit örömmel csinálok és kedvelek. Nagy nehezen kigyógyultam a testkép-evés zabarból, az állandó edzésekből, meg az íztelen pocsék kajákat is mellőzöm.
2023. júl. 29. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
70%

Átestél a ló túloldalára és rögeszméssé váltál.

Dolgoznod kellene az önértékeléseden és a hozzáállásodon.

Nem lehet és nem is kell másoknak megfelelni, szard már le mit mondanak mások. Kit francot érdekel? Emellett pedig azt is tudatosítanod kellene magadban, hogy tökéletes ember nincs, nem létezik, sem kinézetben, sem személyiségben. Azaz neked sem kell erre betegesen, görcsösen törekedni. Engedd el.

Így nem lehet egészségesen leélni egy életet.

Legyen egy relatív egészséges, vagy ahhoz közeli testsúlyod, ami mellett nem kell éhezned, és nem kell napi 3 órákat talpalni. Ha ez nem 60kg hanem mondjuk 10-15-el több az nem tragédia.

Ok, fontos, hogy az ember ne legyen konkrétan elhízva mert az káros az egészségre, de az sem egészséges, hogy nem tudsz minőségi életet élni mert folyton a kinézeteddel vagy elfoglalva és önmagadat bántod.

Ez fejben dől el.

Ha egyedül nem megy, keress fel egy pszichológust.

Én is egész életemben kövér voltam, a legdurvább időszakban 170kg. Aztán elegem lett, mert nagyon ráment az egészségemre, és onnantól az volt a célom, hogy jobban érezzem magam. Ezzel a céllal életmódot váltottam.

Kialakítottam egy olyan étrendet, szokàsokat, és mozgásmennyiséget amit be tudok illeszteni az életembe odafigyeléssel, tervezéssel, tehát kell törődni vele, és bár időnként tud fárasztó lenni, de ugyanakkor ettől függetlenül azért jól élhető, és építi, nem pedig rontja az életminőségemet. Az életminőséget pedig nem csak az elhízás ronthatja.

Se kövéren, se lefogyottan nem érdekel a kinézetem, nem akarok sem másoknak, sem a média által kinevezett ideális testnek megfelelni. Leszarom. Jól akartam érezni magam a saját testemben, és ez meg is valósult. Hogy nem tökéletes? Kicsit sem érdekel.

Én elvagyok a 64 kilómmal ami mellett többnyire 2000-2300 kcal körül eszem, és heti 10 órát sportolok, nekem ennyi fér bele az életembe, és hidegen hagy mások véleménye, hogy ez valaki szerint még mindig kövérkés vagy sem.

Az egyik legfontosabb dolog az életben önmagunk megbecsülése! Dolgozz rajta, és könnyebb lesz az életed.

2023. júl. 30. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Kedves kerdezo nem a sport es az eletmodvaltas a baj hanem hogy szorongsz es ortorexias lettel. Pszichologus nem artana.
2023. júl. 30. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Ajánlok neked egy jó dietetikust aki segít beallítani a balanszot amit egész életedre tudsz tartani. Nagyon nagyon hasonlít a helyzetunk es sajnos aterzek mindent. Mivel szeretsz enni, kell egy egyensuly, ahol eszed az eteleket akiket szeretsz de megfelelo formaban.
2023. júl. 30. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

5#

Csak az a helyzet, hogy 2000 kalória ilyen aktivitással semmire sem elég.


Ha nem mozognék ennyit, szerintem még 1700 kalóriától is hízni tudnék..

2023. júl. 31. 08:34

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!