Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » Az valóban helytálló, hogy a...

Az valóban helytálló, hogy a fogyás csak a kalória deficiten múlik?

Figyelt kérdés
Igen, az tény, hogy ez a fogyás alapja. De sokan itt azt írják, hogy csak ennyi kell, kevesebb energiát kell bevinni mint amit fogyasztasz. De azért ez nem ilyen egyszerű matek… Hiszen számít az étel minősége is, a zsírtartalma, hogy milyen ütemezéssel eszed. Pl ha egész nap nem eszem semmit, de lefekvés előtt megeszek egy adag 1200 Kcal tartalmú csülökpörköltet, akkor hiába fogyasztottam kevesebb kalóriát mint amennyit napközben felhasználtam, nem valószínű hogy fogyni fogok, pláne nem egészségesen. Meg mondjuk bulgurt enni jobb mint rizst, holott a Kcal ugyanannyi, viszont a szervezet másképp dolgozza fel. Vagy mondjuk a sportolás előtt megevett szénhidrátot nagyon gyorsan feldolgozza a szervezet, de ha lefekvés előtt esszük akkor nem… Szóval szerintem azért ez egy sokkal összetettebb dolog, nem csak szimpla matek, nem lehet ennyire leegyszerűsíteni.
dec. 11. 12:26
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
93%

"lefekvés előtt megeszek egy adag 1200 Kcal tartalmú csülökpörköltet, akkor hiába fogyasztottam kevesebb kalóriát mint amennyit napközben felhasználtam, nem valószínű hogy fogyni fogok"

De, fogyni fogsz, a biofizika törvényeit nem hágja át a lefekvés előtti pörkölt. Az más kérdés, hogy egészségügyileg milyen elképesztő negatív hatásai van annak, ha egész nap nem eszel semmit, majd lefekvés előtt viszed be a teljes napi kalóriakereted telített zsírban bővelkedő nehézétellel.

"mondjuk bulgurt enni jobb mint rizst, holott a Kcal ugyanannyi, viszont a szervezet másképp dolgozza fel"

Miért lenne jobb? Mi az, hogy máshogy dolgozza fel? Mit jelentenek ezek a laikus fogalmak? Mind a bulgur, mind a rizs kiváló növényi élelmiszer. Mindkettő más mikrotápanyagokat tartalmaz, más arányban.

"a sportolás előtt megevett szénhidrátot nagyon gyorsan feldolgozza a szervezet, de ha lefekvés előtt esszük akkor nem"

Igen, de ennek sportelmélet és diabetológia szempontjából van relevanciája, fogyás szempontjából nincs.

"nem lehet ennyire leegyszerűsíteni"

A fogyást le lehet. A dietetikát, a táplálkozást, az életmódváltást nem lehet. A kalóriaszámolás megismerése és megértése a nulladik lépés, erre épülhet rá a többi tudás a kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás témakörében.

dec. 11. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:

Hát például a bulgúrnak, magasabb a rost tartalma, jobb a tápértéke, hosszabban tartó energiát biztosít. Tudtommal, bár az tény hogy nem vagy dietetikus....


Ha sport előtt eszek szénhidrátot, amit egyből le is dolgozok, az meg már hogy a fenébe nem számítana? Éjjel nem tudja feldolgozni a szervezetem és lerakódolik, sporttal pedig szépen egyből elhasználom mint valami üzemanyagot, azért ennek kell hogy legyen jelentősége.


Mindegy, valóban laikus vagyok, ez tény. De szerintem akkor is nagyon félrevezető ennyire leegyszerűsíteni a dolgot, és azt javasolni itt mindenkinek hogy csak a kalóriadeficit számít...

dec. 11. 12:55
 3/18 anonim ***** válasza:
91%

"Éjjel nem tudja feldolgozni a szervezetem és lerakódolik"

Dehogy rakódik le. Mit jelent ez, hogy lerakódik? Álmodban meghalsz, és a szervezeted nem végzi el a működési folyamatait, vagy mit hiszel? Fogyás szempontjából a napi/heti összkalóriabevitel a mérvadó, nem az, hogy te mit ettél lefekvés előtt. A hízás, azaz a testzsír-százalék növekedése nem étkezésről étkezésre, éjszakáról éjszakár történik, hanem több hét távlatában értelmezhető.

dec. 11. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%
Például két vezető hazai musical színész is, akik 20-35 között vékonyak voltak, mesélték yt-on, hogy nem tudtak soha napközben enni, mert a stressz és az esti előadás fizikai igénybevétele nem engedte ezt. Mikor éjjel hazaértek, feltépték a hűtőajtót és szó szerint zabáltak.
dec. 11. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:
Tehát akkor azt állítod, hogy ugyanolyan mértékben fogok fogyni ha közvetlenül lefekvés előtt vacsorázom egy jó szendvicset, mintha 3-4 órával előtte? És most nem egy alkalomról beszélek, hanem rendszerességről.
dec. 11. 13:05
 6/18 anonim ***** válasza:
92%

"ugyanolyan mértékben fogok fogyni ha közvetlenül lefekvés előtt vacsorázom egy jó szendvicset, mintha 3-4 órával előtte?"

Ha az összkalóriabevitel alapján deficitben vagy, akkor igen. Viszont emésztőszervi szempontból nem ajánlott nagyobb volumenű ételt fogyasztani közvetlenül lefekvés előtt, mert lehetnek hosszútávon kórképi következményei (pl. reflux). Illetve leírom még egyszer, hogy egészségügyileg abszolút ellenjavallt a komplett napi kalóriakereted este/éjszaka bevinni, de ennek nem fogyás tekintetében van jelentősége, hanem klinikailag.

dec. 11. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
85%

Sajnos rengeteg hülyeséget írsz. Kellene beszélned egy dietetikussal.


Kevered a szezont a fazonnal a fogyást az egészséges étkezéssel. A napo 1x1300kcal csulokporkolttol is fogysz. Csak egeszsegtelenul

dec. 11. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:
Nekem nem kell dietetikus, én egészségesen étkezem. Az persze abszolút lehet hogy keverem a fogyást és az egészséges táplálkozást, de ez nekem valahogy kéz a kézben jár, főként ha hosszútávban gondolkodunk, másképpen nem fenntartható. Ezért gondolom hogy felelőtlenség az összes kérdésre csak annyit odaböfögni, hogy 'kalóriadeficit', miközben sok más fontos dolog is van amit be kéne tartani egy fogyókúra (életmódváltoztatás) előtt álló embernek.
dec. 11. 14:30
 9/18 A kérdező kommentje:

Ja, meg ugye azt is sokat hallani, hogy a fogyáshoz fontos a megfelelő minőségű és idejű alvás is. Annak meg végképp nincs köze a kalóriákhoz, akkor miért hallani ezt mindenhonnan? Hitelesebb forrásokból mint a gyakori...


Illetve hogy van az, hogy akkor kezdtem el hízni, amióta leszoktam a cigiről, holott tényleg nem eszem többet azóta. Nyilván valami változott, ami kalóriabeviteltől független.

dec. 11. 14:38
 10/18 anonim ***** válasza:
80%

"felelőtlenség az összes kérdésre csak annyit odaböfögni, hogy kalóriadeficit, miközben sok más fontos dolog is van"

Felelőtlenség az, ha 50 kilós lányoknak odaírják, hogy fogyjanak 10 kilót, vagy hogy a szénhidrát hízlal, vagy hogy a tojásdiéta/káposztadiéta a tuti, vagy hogy a fehér liszt tilos, vagy hogy az Update/Kasza termékek fogyasztanak, vagy hogy este ne egyél, mert lerakódik, meg a többi ökörség. Az nem felelőtlenség, hogy egy teljesen laikus kérdezőnek felhívod a figyelmét a kalóriaszámolásra és a legalapvetőbb biokémiai állandóra, aztán onnan el tud indulni a fenntartható fogyás, majd pedig az életmódváltás összetett irányába. Bocsi, hogy nem írunk minden egykaptafás kérdés alá 500 oldalas regényt. Mi nem órabérben kommentelgetünk, hanem munka, család, háztartás, szociális élet, napi ügyek mellett, ingyen segítünk.

Az elmúlt években így is elképesztő fejlődésen ment át ez a kategória. Amíg pár esztendővel ezelőtt még minden második komment az volt, hogy vegyél bioteches fat burnert, mert az leégeti rólad a zsírt, addig ma már teljesen korrekt dietetikai tudással bíró egyének sokszor tanulmányokat és metaanalíziseket hivatkozva nyújtanak segítséget, amiért egy szakember vagy egy táplálkozási tanácsadó egy konzultáció után elkér több tízezer forintot.

dec. 11. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!