Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » Ha étkezés után fizikai...

Ha étkezés után fizikai munkát végzünk, azzal lehet csökkenteni a tápanyagfelszívódást?

Figyelt kérdés

Szimplán elméleti kérdés:

Köztudott, hogy azért szokás étkezés után lepihenni, mert ilyenkor a vér az emésztőrendszer környékén"összpontosul", hogy a tápanyagszállítást elvégezze.

Tehát ha étkezés után fizikai munkát végzünk, ugye akkor a vérnek a szervezet más részeiben is jelentősen munkát kell végezni,ami miatt az emésztőrendszer környékén lesz kevesebb vér. Ezzel valamelyest csökkenthető így a tápanyag felszívódás? Vagy mindenképp teljesen fel fogja tudni "használni(vagy beépíteni)" a szervezet az összes bevitt kalóriát?


2014. márc. 29. 12:18
 1/7 anonim ***** válasza:
Én azt vettem észre hogy ha étkezés után fizikai munkát végzek akkor felgyorsul az anyagcserém,ez lehet benne van az is hogy nem szívódik fel rendesen,de ezt nem tudom...
2014. márc. 29. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Valaki hozzáértő "szakmailag" ezt meg tudja erősíteni?

Vagy azt, hogy ez egy teljesen alaptalan és valótlan laikus következtetés?

2014. márc. 29. 13:45
 3/7 anonim ***** válasza:

Én sem vagyok szakértő, viszont szerintem ne csinálj ilyet. Ha eszel, egyél. Engedd a testednek, hogy megeméssze és rendesen felszívja, beépítse, felhasználja a tápanyagokat. Ha sportolsz, sportolj. Engedd a testednek, hogy megfelelően működjön, rendesen lebontsa, elégesse, energiává alakítsa a felhalmozott erőforrásokat. A kettő nyilvánvalóan akadályozza egymást, kvázi "besül" a rendszer és semmi sem úgy működik, ahogyan kellene.

Van neked egy olyanod, hogy vegetatív idegrendszer. Ennek két része a szimpatikus és a paraszimpatikus idegrendszer. A paraszimpatikus felépít, emészt, raktároz. A szimpatikus lebont, felhasznál, afféle "harcolj vagy fuss" reakció.

Minden belső szerved (kivéve a mellékvesevelő) kettős beidegzésű, azaz hatnak rá a szimpatikus és a paraszimpatikus idegek is, ezek egymással ellentétes reakciót váltanak ki. A szimpatikus növeli a szívfrekvenciát, az izmok vérellátását, a pupillatágasságot, csökkenti az emésztést, a vizeletkiválasztást stb. A paraszimpatikus fordítva.

Amit tudni lehet, hogy a szimpatikus általában felülírja, csökkenti a paraszimpatikus hatását. Mert nyilván nem fogsz vizeletkiválasztani ha éppen az életedért küzdesz. Másrészt viszont nyilván nem fogsz hatékonyan védekezni teli gyomorral, ha két perce még csendben emésztetted a félsertést.

A kalóriafelszívás külön történet. Minden táplálékot máshol, máshogy, másmilyen körülmények között, más enzimek segítségével emésztesz. A tápanyagokat máshonnan, máshogy és máshova szívod fel a beleidből. A tested egy jól működő összehangolt rendszer. Ne csessz ki vele azzal, hogy összevissza eszel és sportolsz egyszerre.

2014. márc. 29. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 dr filippo ongaro ***** válasza:
A kérdés nagyon hülyén hangzik! Ha mozgunk az anyagcsere felgyorsul. Szóval a tápanyagok energiává alakulnak.
2014. márc. 29. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Nem vagyok szakértő, de nekem rém logikátlan, hogy ha elkezdesz fizikai munkát végezni, energiafelhasználásod felgyorsul, akkor a test nem hasznosít, "kidob" némi cuccot, mert minek az, kinek kell energia?

Lepihenni szerintem nem szokás, max. annak logikus, aki evés után elpilled, mert nem megfelelő ételeket eszik. Én könnyed szeretek lenni evés után, energikus, nem nyomott.


"Post mensam stabis aut mille passus meabis."

"Étkezés után állj vagy ezer lépést járj."

Én inkább ehhez tartom magam, bár persze mikor hogy, sokszor a gép előtt ér az evés utáni időszak, de ez nem annyira jó.

2014. márc. 29. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
Emélkeim szerint a felszívódás 3-4 órával étkezés után kezdődik (na persze nem az alkoholé), és jó sokáig eltart. Ha kaja után rögtön fizikai terhelésnek teszed ki magad, legfeljebb a gyomorban a lebontás lesz elégtelen, és jó esélyed lesz hasfájásra, hosszú távon talán még gyomorfekélyre is.
2014. márc. 30. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

5. Akkor szerinted mégis mikor gyorsul az energiafelhasználásod, ha nem sportoláskor? Az alvás nyilván roppant energiaigényes folyamat, igen..

Amúgy az evés utáni fáradtság valamilyen szinten normális, főleg ha sok fehérjét eszel, mert ezek emésztése rendkívül összetett, a gyomor, hasnyálmirigy, a belek, minimum 3 féle enzim kell hozzá és rengeteg energia. A szénhidrátok és zsírok ilyen szempontból szerencsésebbek, bár a túlzott inzulinreakció miatt azok is kajakómához vezetnek. De ez így normális, ha eszel, akkor utána időre van szükséged, hogy megemészd.

Kivétel ez alól a gyümölcs, ami gyakorlatilag szín tiszta rost, vitamin, és fruktóz. Utóbbi kettő simán felszívódik, előbbi pedig ha akarnád akkor sem, így a gyümölcs nem terheli meg az emésztésedet. Így az nem von el túl sok vért és energiát a szervezet többi részétől, továbbra is nyugodtan tudsz koncentrálni és dolgozni.

2014. márc. 31. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!