Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » Zsírégetés vagy sem?

Zsírégetés vagy sem?

Figyelt kérdés
Mikor pár hónapja elkezdtem futni, fél óra alatt futottam (kezdőként gyakori sétával) 3 km-t. Most fél óra alatt 4,5-5 km-t futok (amúgy kb. 35-40 percet összesen), mivel nyilván kevesebb a séta, és nagyobb a futás intenzitása is. Mindkét futás "formával" ugyanolyan volt a zsírégetés? Egyáltalán, ha csak 20-30 perc után indul be, akkor érdemes gyorsabban futnom, vagy inkább kocogjak 40 percig? Tehát az időt növeljem, ne az erősséget?
2010. jún. 17. 20:25
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
csak így tovább :) (a szírégetés 20-30 perc után indul be szöveg egy mítosz)
2010. jún. 17. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
100%
Szerintem az időt növeld, úgy hallottam az a lényegesebb.
2010. jún. 17. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
66%
Az idő fontosabb. Told fel 1 órára, kocogás elég. Az erőltetett, gyors tempó kardió, kevésbé égeti a zsírt, mint egy egyenletes kocogás.
2010. jún. 17. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Szóval, ha matekolok: 40 perc futás kb. 400 kalóriát éget el. (Az első)20 perc viszont nem éget el 200-at. Kár:( De azért ma is jól esett:)
2010. jún. 18. 18:51
 5/6 Gyenes Tamás Nűnű ***** válasza:

Ez nem ilyen bonyolult :)


Anélkül, hogy túl részletesen belemennénk, tudni kell (nem kell, de jó), hogy a szervezetünk két fő tápanyagot használ energianyerésre: zsírt és szénhidrátot. (Ha nincs más, akkor a fehérjét is elhasználja, de mi abból inkább izmot szeretnénk.)

A szénhidrát az elsődleges energianyerő anyag. A szervezet szőlőcukorrá bontja a szénhidrátot, ez a vérben kering, mint vércukor, amit az inzulin nevű hormon passzíroz be a sejtekbe, hogy ott megtörténjen az energianyerés. A fölöslegből a máj glikogént állít elő, ezt a máj és az izmok tárolják. (Az izom 3 fő alkotórésze: víz, fehérje, glikogén. A legtöbb a víz, 1 gr glikogén 4 gr vizet köt meg.) Ha még mindig marad fölösleg, akkor abból zsír lesz.

Nomármost, ha rendszeresen mozgunk, akkor az izmok elhasználják a glikogént, és bevitt szénhidrát így megy a glikogén raktárak feltöltésére, és nem zsír lesz belőle.

Nagyon fontos azt tudni, hogy zsírt a szervezet csak oxigén jelenlétében tud felhasználni, így ha meghajtjuk magunkat (súlyzózás, tempós futás, stb.) akkor csak szénhidrátokból, glikogénből lesz energia (ilyenkor képződik a tejsav.) Emiatt sok hazai testépítő edző azt hiszi, hogy ilyenkor izmot vesztünk (ami lényegében igaz is, mivel az izmokban sok glikogén tárolódik), de esetünkben ez lényegtelen, mert utána úgyis visszatölti azt a szervezet.

Zsírt csak a lájtosabb folyamatok során, mint például alvás, meccsnézés, séta, laza kocogás során tud elégetni a test. Hogy hol a határa a lazább és a keményebb mozgásnak? Ez elsősorban az edzettségünktől függ. Sok sport során javíthatjuk a tüdőnk és a szívünk kapacitását, így egyre gyorsabb tempóban róhatjuk a köröket a futópályán, az még mindig zsírégető mozgás marad. Vagyis, ha fogyás a célunk, nem pedig az idő eltöltése, akkor ahogy edződünk, úgy növeljük az intenzitást: egyre nagyobb súlyok, egyre nagyobb sebesség a futópályán.


A legújabb kutatások azon vannak, hogy az intenzív mozgás után létezik egy olyan jelenség, hogy "utánégetés", ami azt jelenti, hogy a test megnövekedett oxigénfogyasztáson van. Laza kocogás után nem igazán létezik ez, de pl. egy igen izmos gyúrás után akár 24-36 óráig is tart.

Próbáld ki az intervallum futást:

ez azt jelenti, hogy sprint izomból, majd laza kocogás 1-3 percig, majd megint sprint, ahogy a csövön kifér 10-15 másodpercig. Ezt ismételgesd néhányszor. (Másnap engem anyázol, meg harmadnap is. Aztán újból mehet)

2010. jún. 19. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm:) nagylány vagyok, ígérem, csak magamat fogom szidni!:)
2010. jún. 19. 08:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!