Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » Ha nagyon keveset eszem, a...

Ha nagyon keveset eszem, a szervezetem elkezd raktározni és leáll a fogyás?

Figyelt kérdés
Én eddig azt hittem, hogyha a kalóriakeretben vagy alatta vagyok, akkor fogyni fogok. Egy itteni válaszban olvastam a fentebb írt kérdést és meglepődtem.
2021. ápr. 1. 09:26
 1/4 anonim ***** válasza:
Lényegében, ha túl keveset eszel, a szervezeted észleli hogy éhezés van, és lelassul az anyagcseréd a túlélés érdekében.
2021. ápr. 1. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
19%

Ez egy GYK-s tévhit, de némi igazság van benne. Ha nagyon keveset eszel, nincs miből raktározni. tegyük fel, hogy keresel havi nettó 200 ezret, amiből pont kijössz. Egyszer csak megfelezik a fizetésed, tehát van havonta 100 ezred. Ekkor pánikszerűen elkezded visszafogni a kiadásaidat, lefaragod mondjuk 150 ezerre, de így is havi 50 ezer mínuszban leszel, azaz a tartalékaidhoz kell nyúlnod.

Ugyanez történik a szervezetben is. Tegyük fel, hogy napi 2000 kalóriával vagy egyensúlyban. Elkezdesz egy drasztikus diétát, csak 1000 kalóriát fogyasztasz egy nap. A szervezet észleli, hogy baj van, visszafogja magát, de a szíved nem fog leállni, a légzésed nem gof leállni, az agyműködésed nem fog leállni, tehát a csökkenés nem lesz drasztikus. Az energiaigényed - most hasamra ütök - 1600-1800 kalória lesz. Te viszont csak 1000-et eszel, tehát mindenképp fogyni fogsz. A drasztikus diéta azonban nem ajánlott, mert erőtlen leszel, jelentős mennyiségű izmot veszítesz, és különböző egyéb kellemetlen tüneteid is lehetnek, például hajhullás.

2021. ápr. 1. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Józan ésszel, a BMR az alapanyagcsere az a minimum kalóriamennyiség, amivel a tested még életben tud maradni. Ha ez alatt eszel, akkor a tested a túlélés érdekében leállítja a légzésed? Ha keveset eszel a tested csak akkor tud raktározni, ha létfontosságú szervtől von meg energiát.

Szóval aki azt mondja, hogy nagyon keveset eszik, de hízott, az elhalálozott, vagy a szükséges energiát elraktározta a teste, ahelyett, hogy az agya kapta volna meg azt, és hülyeségeket ír, vagy elrontotta a számolást.

Ha kevesebbet eszel, mint amennyire szükséged van, de az alap fölött vagy, akkor lehet, hogy lassul a fogyás, de ha BMR fölött vagy, akkor nem eszel túl keveset.

2021. ápr. 1. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Egész pontosan arról van szó, hogyha éhezel, akkor a szervezet lassítja az anyagcserét, mellette csökkenti a nagy energiaigényű szövetek mennyiségét (agyat nyilván nem bánthatja, ott az izomzat). Ez normális túlélési stratégia, így maradt fenn az élet.

Szóval egyre kevesebből és kevesebből oldja meg ugyanazt a test, így persze a deficit is csökken.


A raktározás akkor kezdődik, amikor többet kezd el enni az ember, mert már elérte az álomsúlyt vagy nem bírja tovább. Ilyenkor a lelassult anyagcsere nem fog változni, mert a változás maradandó. A csökkent izommennyiség is hatással van a későbbiekben, hiszen az egyik főégető szorul vissza, így még tovább csökken az alap-kalóriaigény a kezdeti állapotokhoz képest.

Emellett az éhség is fokozódik, mivel a szervezet érzékeli, hogy több a táplálék, így arra veszi rá az embert, hogy növelje a bevitelt, hogy legyen elég tartalék a következő ínséges időkre.

2021. ápr. 2. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!