Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » Mostanában csak zabálok, ami...

Mostanában csak zabálok, ami miatt utálom magam, de muszáj kiírnom magamból. Esetleg aki volt hasonló helyzetben, tudna tanácsot adni?

Figyelt kérdés

A történetem pontosan 1 évvel ezelőtt kezdődött. Nem voltam elégedett magammal szinte soha, de tavaly kíváncsiságból ráálltam a mérlegre és 64 kilót mutatott, amitől elborzadtam (160 cm vagyok). Olyan erősen hatott ez rám, hogy azt mondtam életmódot változtatok, kizártam a cukros,lisztes dolgokat és mondom nem érdekel ha hónapokba telik a fogyás, csak tartós legyen. Rengeteg gyümölcsöt ettem, vagyis smoothiet mert úgy éreztem kell valami a nasi helyett. Többnyire húst, zöldséget ettem, de ez idő alatt sem voltam az önfegyelem mintapéldája mert sokszor elcsábultam és többet ettem, de nem zabáltam ennyit mint most, sikerült lefogynom 51 kilóra sport nélkül, bár így sem voltam elégedett magammal.

A zabálás karácsonykor kezdődött, rákaptam nagyon a sütire pedig azelőtt nem nagyon szerettem. Elkezdem edzeni járni, kb mióta nem tartom a korábbi életmódomat, lehet emiatt sem híztam még el, de túl engedékeny lettem magammal. Sokszor mentem el boltba nasiért mondván rég ettem, most eszek belőle és annyi. De nem így lett és azóta képes vagyok elmenni a boltba csokiért akármennyire is lusta vagyok. Tudom hogy itt én vagyok a hibás és nekem kellene megálljt parancsolnom magamnak de nem megy, max pár napig. A korábbi étrendem pedig nem volt unalmas, sem egyhangú mégis ha nincs itthon semmi édesség vagy valami akkor a kenyérnek esek neki. Többnyire ebből eszek viszonylag sokat. Aztán még hánytattam is magam, amiről letudtam jönni időben szerencsére.

Leginkább a mindent vagy semmit mentalitást kellene leküzdenem, hogy ne érezzem hogy ha megettem egy falat kenyeret mondjuk, akkor ne essek neki a hűtőnek mondván, hogy elrontottam mindent.

Azóta feljött rám pár kiló, bár rá se merek állni a mérlegre, de érzem hogy vaskosabb a combom meg lett egy kis pocakom is, bár az edzés segített, hogy ne legyen lötyögős a combom és hogy ne hízzak el a 4 hónap alatt. Visszatérve az edzésre, a combomon, a hátamon és a karjaimon is látszik már az edzés eredménye, nem nézek ki rosszul ahhoz képest mennyit eszek némelyik nap ezért szeretnék már visszaállni a régi étrendemhez, mert sokkal jobbat tudnék kihozni magamból.

Próbálom összeszedni magam, és motiválni azzal, hogy milyen jól fogok kinézni ha normálisan eszek de muszáj volt kiírnom magamból, mert nincs kinek elmondanom :D

Esetleg ha voltál hasonló helyzetben, leírhatod neked mi segített, jól jönne pár hasznos tanács.


2021. máj. 1. 19:23
 1/10 A kérdező kommentje:
Bocsi, hogy hosszú lett, de még annyit elmondanék, hogy mint említettem, tavaly sok smoothiet ittam, viszont mikor elkezdtem kalóriát számolni rájöttem hogy rengeteg kalóriát vittem be vele, és most hiába próbáltam visszaállni ezzel a módszerrel már ezt is csalásnak érzem és jön a minden vagy semmit érzés. Szerintetek belefér a gyümölcs legalább az első pár hétben amíg visszaállnék?
2021. máj. 1. 19:25
 2/10 anonim ***** válasza:
97%

Szia!


Az első és legfontosabb, hogy ne utáld magad! Azzal teszel a legrosszabbat. Ha elfogadóbb lennél magaddal szemben, sokkal könnyebb lenne. Másrészt biztosan van valamilyen fokú testképzavarod. Most tényleg ilyen fontos ez, hogy 51 kilósan se voltál elégedett magaddal? Sokkal jobb társaság egy olyan valaki, aki lazán tudja az ilyesmit kezelni. Nem érdemes perfekcionistának lenni. Lehet, hogy pszichológus segítségét is érdemes lenne igénybe venned. Az egészséges lélek sokkal fontosabb, mint a testsúly.


Ha így megváltoztatod az életszemléletedet, az önmagában is segíthet a mindent-vagy-semmit érzés ellen. A másik, ami nekem bevált, a kalóriaszámlálás. De nem a keret a lényeg! Hanem hogy minden legyen fölírva. Mert ha megettem egy fél zacskó kekszet, az sokkal jobban mutat az összesítésben, mint egy fél zacskó keksz, meg a másik fele, aztán még egy tábla csoki ráadásnak. Fölírás nélkül mindkettő simán csak egy elrontott nap, nem érződik rosszabbnak a több édesség.


Attól ne ijedj meg, hogy egy smoothie sok kalória. Ha ennyit mozogsz, akkor a kereted is jó nagy kell legyen. Másrészt meg csinálhatsz kisebb adagot. Csak arra fontos ezzel kapcsolatban odafigyelni, hogy a turmixolás után már gyorsabban fölszívódik a gyümölcs cukortartalma, és van, akinél ez éhséget okoz. Csak az a lényeg, hogy ha nálad ezt okozza, akkor tudjál róla, számolj vele, attól még ihatsz ilyet.

2021. máj. 1. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
60%
Kalóriaszámlálás? Ha számolod a kalóriákat és a makrókat akkor ehetsz bármit csak mértékkel.
2021. máj. 1. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat :) Egyébként számoltam a kalóriákat egészen addig, amíg ugye nem kezdtem el össze vissza enni, viszont akkor tudtam mértéket tartani most meg ugye nem annyira, amin próbálok dolgozni. Az első pár hónapban nem számoltam kalóriát, de ha a tesóm hazahozott egy nagy doboz macaront abból megettem mondjuk 2 db-ot és tudtam, hogy ennyit szabad és kész. Most, ha hozna biztos bekajálnám mind. Igazából ez az egész egy tanulság számomra, valahol elromlott a kapcsolatom a kajával és minden erőmet össze kell szednem hogy visszaálljak.

Egyébként első, megfogadom a tanácsodat és felírok mindent, még akkor is ha túlléptem a keretet, azelőtt nyilván nem írtam fel a nasizásokat, mert tudtam, hogy úgyis túllépem a keretet :)

2021. máj. 1. 20:27
 5/10 anonim ***** válasza:
77%

Az emberek hibáznak, ez van. Megesik.

Én anno sok borzalmas szenvedéssel járó fogyókúra után hónapokra, volt hogy évekre feladtam az egész próbálkozást, csak mert 1x olyasmit ettem amire nagyon vágytam, de nem kellett volna, mert tiltólistás volt, kizártam az étrendemből.

Sokáig tartott, mire rájöttem, hogy ez a fekete/ fehér, jó/ rossz hozzáállás hosszútávon sokkal károsabb , mint az ha önkontroll, egy jó diétás életmód mellett, néha tudatosan megengedsz magadnak egy csokit, sütit, csipszet vagy bármit amit szeretsz és megkívánsz.

A hosszútávú fogyás- életmódváltás ( súlytartás) titka az, hogy meglegyen az egyensúly.

Ha folyton sóvárogsz valami után, szinte garantált, hogy mindig vissza fogsz esni. Nem ajánlott, hogy mindent vagy semmit hozzáállásod legyen, ez is az egyik oka annak, hogy a súlyfelesleggel küzdők nagyobb része soha nem tud tartósan lefogyni.

Ha mondjuk 80-90%-ban tartasz egy egészségesebb életmódot, még mindig van 10-20%- od arra, hogy időnként engedj egy kicsit a gyeplőn, de persze ez ne legyen túl gyakori, főleg ha hajlamos vagy függőségre bizonyos ételekkel, termékekkel kapcsolatban, mint pl én.

Én 26 hónapja váltottam életmódot, havi 1 tudatosan beillesztett csalónappal amikor azt eszem amit egyébként nem, szép lassan haladva a 105 kilós súlyfeleslegemből 88 kg-tól már megszabadultam, még 17kg van hátra. A kajafüggőségemtől érzékeny búcsút vettem, nincs szenvedés, se sóvárgás, se kontrollálhatatlan bezabálási rohamok, se semmi ilyesmi.:)

Fontold meg a dolgot. :)

2021. máj. 1. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Gratulálok a fogyásodhoz, azért az nem semmi :)


Egyébként ugyanazokat az ételeket eszem mint a tavalyi életmódváltásomkor, pl zöldséglevesek, csirkefasírt, tojásrántotta, grillezett húsok, elkezdtem olívaolajat használni persze csak egy keveset, amennyi éppen elég a főzéseimhez, mostanában eszek teljes kiőrlésű tésztát, ezt is mérem, persze azokon a napokon amikor nem jön rám a kajálhatnék, és nagy kedvencem lett a bulgur, ezt is mértékkel eszem :D De, itt a csokizásokkal, sütizésekkel és a kenyérrel van a baj, pedig nem is igazán kívánom már, és persze miután bezabálok belőle, jön a nagy következtetés, hogy ez nem is érte meg, aztán 1-2 nap és kezdődik ugyanaz. Most rendeltem 2 receptkönyvet egészséges ételekkel, azt tervezem, hogy minden nap kipróbálok belőle valamit, és rengeteg víz mellett ha kínkeservesen is, de ha kihúzom 1 hónapig onnantól gyerekjáték lenne. :)

2021. máj. 1. 21:46
 7/10 A kérdező kommentje:
Rengeteget írok, tudom, de hogyan győzzem meg magam, hogy nem rontottam el semmit, egy falat csokitól? Te hogy csináltad utolsó?
2021. máj. 1. 21:53
 8/10 anonim ***** válasza:

Én egyszerűen megtanultam elengedni a tökéletes étrendre való törekvést. Egy neten talált dietetikus döbbentett rá arra, hogy nem jó a hozzáállásom, és soha nem is volt az.

Nem kell megtiltanom magamnak mindent ami nem illik bele az egészséges életmódba. És nem csak hogy nem kell, hosszútávon az én esetemben nem is hatékony módszer tiltólistákat gyártani, hisz hiába fogytam x kilót, ha az életminőségem egy kalap kaki volt a fogyókúra alatt, mert szenvedtem, és hosszútávon még vissza is híztam ( még többet is, mint ami lement) , részben mert maguk a próbálkozasaim is olyanok voltak, ami gyakorlatilag élhetetlen. De akkoriban még nem ismertem màs módot a fogyásra. Mindenki csak gúnyolódni tudott, és osztotta az észt, hogy egyek nagyon keveset, akkor lefogyok. De érdemi segítségem nem volt. A kevés evés ( koplalás pedig nem élhető módszer) :( . Még orvos is csak olyan diétát ajánlott amit bár valóban betartottam szenvedve, viszont nem fogytam semmit sem. Akkor már nem is voltam olyan egészségügyi állapotban, hogy egy szimpla energiamegvonás hatékony legyen. Ennél sokkal több kellett, csak sokáig nem tudtam mi az...

Többnyire kopalással, meg pár nagyon szar diétával volt dolgom kb tizenvalahány év alatt mire meglett a jó irány.

2021. máj. 1. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Én nem az utolsó vagyok, de az édességnél a hivatalos irányelveket próbálom követni. Ami azt mondja, hogy a szabad cukrok a kalóriakeret max. 10%-át tegyék ki, de még jobb, ha csak 5%. Ide számít minden hozzáadott cukor, plusz a gyümöcslevekben levő természetes cukor is.


Általában elég jól becsülhető, hogy egy élelmiszer cukortartalmának mekkora része tartozik a szabad cukrokhoz, szóval ezt nem olyan nehéz számolni. Ha nem tudom, hol tartok, akkor végignézek a kalóriaszámláló programomon, csak pár tétel szokott lenni, ami szignifikáns hozzáadott cukrot tartalmaz, simán össze tudom adni.


Amíg az 5%-os kereten belül vagyok, addig nem aggódom a cukor miatt. Ez egy hivatalos ajánlás, sokéves kutatások eredménye. Nincs rá bizonyíték, hogy 5% alá érdemes lenne a szabad cukorral lemenni. (Az egyéb cukrokra pedig nem találtam extra szabályt, csak azt, hogy max. 50% ajánlott szénhidrátból hivatalosan.)

2021. máj. 1. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Nagyon sokat segítettetek, most megint motiváltnak érzem magam, remélem ezúttal tényleg sikerülni fog. :)
2021. máj. 2. 09:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!