Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » Kibírhatatlan édes-éhség, mit...

Kibírhatatlan édes-éhség, mit tehetnék?

Figyelt kérdés

Antipszichotikumot szedek már pár hónapja, persze rá van írva, hogy leggyakoribb mellékhatásként jelentős étvágynövekedést, hízást, vérzsír növekedést okozhat.


A többi mellékhatás mára eltűnt, de ez megmaradt, csak nálam kifejezetten édességekre (főleg csokira, péksütire, tehát magas és rossz CH-s cuccokra, gyümölcsök nemigen pótolják) vagyok rákattanva.


Tudom, hogy jobban oda kell figyelni az étkezésre, meg oké, nem tudok édességet kajálni, ha nem veszek és nincs itthon, nem is akarom, hogy legyen itthon, de ha úgy nagyon rám jön, teljesen bekattanok, agresszív, ingerlékeny, dührohmra hajlamos leszek, a falat kaparom kínomban, kb. mint egy rossz drogfüggő. Az önuralmam meg elég pocsék. És nem akar az istennek se elmúlni.


Krómtabletta, fogkrémevés, ilyesmi praktikák nem váltak be, házikutyulék "fogyós", édesítőszeres édességeket kotyvasztani nincs türelmem, meg irtózatosan béna is vagyok hozzájuk, meg nem biztos, hogy orvosolnák a problémát. Lekötni magam hiába próbálom, ha rámjön az ilyen akkor nem tudom elterelni a gondolataimat, inkább beszedálom magam és átalszom szinte az egész napot, alva legalább nem kívánom. :(


Pszichiáter szerint biztos nem a gyógyszertől van, holott azelőtt sose tapasztaltam hasonlót, és nem szeretnék bálna méretűre hízni (így is felszedtem már).


Van valami tényleg hatékony módszer ez ellen? Esetleg valami gyógyszer vagy felőlem műtét is, ami az édes-érzésért felelő ízlelőbimbókat inaktiválja, kb ahogy a macskák ízérzékelése van? (Azt tudom, hogy akik képtelenek érezni az ízeket, azoknak elmegy az étvágyuk is.)


A gyógyszert elhagyni nagyon nem kéne, nem ok nélkül szedem.


A konstruktív válaszokat előre köszönöm.


2013. júl. 10. 17:17
 1/7 Simon0211 ***** válasza:
Semmiképp nem ajánlom, hogy gyógyszerekhez vagy orvosi beavatkozáshoz fordulj ilyen probléma miatt. Próbáld megtelíteni a gyomrod zöldséggel mint brokkoli vagy fejes saláta meg sok sok vízzel. Csinálj édesítőszerrel teát esetleg hátha az segít. Nekem is igen gyakran csillapíthatatlan édességvágyam van. Nekem a tea hozta eddig a legjobb megnyugvást. Bár azt azért tudni kell, hogy elméletek szerint az édesítőszer fokozza az édes ízutáni vágyat. Ha esetleg nem vagy elhízva megpróbálhatsz fokozatosan leszokni az édességről.
2013. júl. 10. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Nem a gyógyszertől van, hanem attól, hogy kevés szénhidrátot eszel. Nekem se vált be. Ki nem állhatom a csokit, soha nem eszem, kivéve amikor alacsony szénhidráttartalmú diétával próbálkoztam. Minden ebéd után rámjött a csokiehetnék, és ettem is, mert anélkül nem tudtam dolgozni, nem fogott az agyam.

Abbahagytam a diétát, azóta se ettem csokit.


Nem vagyunk egyformák, nekem sokkal jobban bevált az, hogy mindent eszem, csak kevesebbet és gyakrabban. (Nyiván a józan határokon belül, tehát nem csak szénhidrátot és nem félóránként.)

2013. júl. 10. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Egyél meg teljes kiőrlésű zsemlét, utána pedig kapj be egy kiskanál mézet. Hagyd sokáig a szádban.

Illetve még a keserű dolgokkal próbálkozz, kávé cukor nélkül vagy kávébab rágcsálása, keserű likőrök, grapefruit, stb, egy időre elveszik az édesség iránti vágyat. Rágcsálj mandulát, szotyit, rágót. Kár, hogy nincs csoki ízű rágó. szoktam még olyan teát csinálni, amibe sztivia leveleket teszek, és azokat közben elrágcsálom, jó édesek. Én is sokszor szenvedek, nekem is nagy az igényem a szénhidrátokra sajnos, így tudom milyen.

2013. júl. 10. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Nincs más, hasonló gyógyszer?

De lehet, hogy nem a gyógyszer a felelős önmagában, hanem a gyógyszer és a táplálkozásod kombinációja. Ahogy már írták, a táplálkozás keményen befolyásolni tudja az édességvágyat... Nálam 3 esetben jelenik meg:

1. Ha extrém kevés szénhidrátot eszem (igazából ez nem eléggé bizonyított nálam, extrém ritkán cselekszem ilyet :P)... Bár akkor inkább szétesett és gyönge vagyok.

2. Ha sok szénhidrátot eszem, keményítő formájában. Napi szinten csokira vágytam, majd elhagytam a gabonákat s a többi keményítős cucc is roppant lecsökkent, azóta nincs csokivágyam.

3. Ha éhes vagyok. Egyre kevésbé, de amíg közelebb voltam a szénhidrátdús táplálkozásomhoz, éhség esetén azonnal "eszembe jutott" (inkább érzés volt), hogy az édesség kalóriadús és segítene a problémán... Fura, mert alapból nem édesre vágyom éhesen. De akkor is felbukkant. Igaz, kissé sok ételcsoportot zártam ki egyszerre és még kezdő voltam, az édesség volt a legegyszerűbb...


Gondolom, ezeknek van testi oka és sok más ember is így működik. Ha rendes és szénhidrátot inkább csak zöldség és gyümölcs formájában tartalmazó ételekkel lakom jól, akkor tuti nincs ilyen gondom.

2013. júl. 10. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

1-es: Édesítőszeres tea ideg-óriág bevált, steviával, lehet hogy többet kéne innom. Én is hallottam az édesítők éhesítő mivoltáról, de amíg fogyóztam (már viszonylag régen, kalóriaszámlálással), nem tapasztaltan ilyet. Növelem a teafogyasztást mindenképp. Elhízva, hát, határeset, orvosilag egyáltalán nem ("normál"), esztétikailag már eléggé.


2-es: Huhh, nem fogalmaztam túl pontosan. Nem diétázom, csak odafigyelek, biztosan nem túl alacsony a CH bevitelem (akad, hogy tésztás cuccokat is eszek, rizst szinte minden nap, nem is keveset, mindegyikhez csirke /pulyka mell), tudom, helyesen az lenne, hogy hagyjam a fenébe a rizst és cseréljem e zabpehelyre, de azzal nem finom a csirke. :) Nem a szuper alak a célom egyelőre, csak hogy ne hízzak tovább.


3-mas: köszi, ezt a keserű cuccot megpróbálom, zsemlét/kenyeret nem eszek, de megpróbálom majd, méz mondjuk akad, esetleg zabpehely után? Mandularágcsa, pisztácia, rágózás megvan.


4-es: Vannak hasonlóak (atipusos antipszichotikumról van szó), még hatóanyagban is, de ez a mellékhatás mindegyiknél szerepel sajnos. A táplálkozás valóban sokat számít a "kívánásban", annak idején volt egy hosszú majdnem-életmód váltásom, több, mint egy éven át, csak abbamaradt (azért nem nevezem váltásnak), akkor nagyon ügyeltem hogy zsír, CH, fehérje megfelelő arányban kerüljön be (főleg tömérdek sok fehérjére), de már beteges szinten mániásan, pontos kalória és tápérték jegyzeteléssel, kis túlzással minden brokkoli leméricskélésével (így agyilag nem tett jót, nagyon nem, hiába volt szép alakom tőle). Most ilyesmi nem áll fenn, de azért többé-kevésbé kiegyensúlyozottnak mondható a kajálásom és semmit sem változott a gyógyszer szedése óta, innen gondolom, hogy az a ludas.


Köszönöm, nektek, mindenkinek ment a zöld mancs!

További véleményeket, ötleteket is várok!

2013. júl. 10. 20:10
 6/7 anonim ***** válasza:

Én úgymond édesség-függő vagyok, most próbálok véget vetni neki, ami nekem pótlásként bevált az két-három dolog.

Az egyik a gyümölcs turmix. Egy nagyon pici tej, valami friss gyümölcs és édesítésnek vagy egy kevéske méz, vagy egy banán. Nagyon finom, és eltelít. :)

A másikat lehet túróval és anélkül is csinálni. Igazából annyi, hogy összetörsz/pépesítesz egy vagy két darab banánt, egy ek. tejjel felöntöd (legalábbis én szoktam, úgy krémesebb :)), és hozzákeversz egy kevés natúr kakaóport. (valamint én túrót is szoktam néha)

Remélem hasznodra válik valamelyik. :)

2013. júl. 10. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszi 5-ös, hasonlókat csináltam, amikor fogyóztam, bár nem pont ilyeneket, majd mindenképp kipróbálom, meg felkészülök, hogy legyen itthon alapanyag ha rámtör ez az agybaj.


Bár a legjobb lenne végleg megszabadulni tőle.

2013. júl. 10. 21:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!